Mesir seyir edilecek gezilecek yer, gezinti yeri. Mesir şenlikleri adı altında Manisa'da her yıl düzenlenmekte olan tarihi ve geleneksel şenlikler de bir bakıma gezme ve eğlence haftasıdır.

Yavuz Sultan Selim Hanın hanımı ve Kanuni Sultan Süleyman Hanın annesi Hafsa Sultan, oğlunun şehzadeliği sırasında, yaklaşık sekiz buçuk yıl Manisa'da kalmıştı. Bu muhterem ve hayırsever kadın, Manisa'da kaldığı yıllarda büyük bir külliye kurmuş ve külliyenin her türlü ihtiyacının karşılanması için,

Mesir

Mesir seyir edilecek gezilecek yer, gezinti yeri. Mesir şenlikleri adı altında Manisa'da her yıl düzenlenmekte olan tarihi ve geleneksel şenlikler de bir bakıma gezme ve eğlence haftasıdır.

Yavuz Sultan Selim Hanın hanımı ve Kanuni Sultan Süleyman Hanın annesi Hafsa Sultan, oğlunun şehzadeliği sırasında, yaklaşık sekiz buçuk yıl Manisa'da kalmıştı. Bu muhterem ve hayırsever kadın, Manisa'da kaldığı yıllarda büyük bir külliye kurmuş ve külliyenin her türlü ihtiyacının karşılanması için, servetinin tamamını vakfetmişti. Cami, medrese (üniversite), imaret, sıbyan mektebi ve hankahı Hafsa Sultan'ın sağlığında; darüşşifa ile hamamı ise vefatından sonra hizmete giren bu külliyenin başına, Ünlü alim Merkez Efendi getirildi.

Merkez Efendi, hastalanan Hafsa Sultanın sıhhate kavuşması için, Kanuni Sultan Süleyman Hanın emri üzerine 41 çeşit baharattan Ünlü macununu imal etti (1527). Merkez Efendinin yaptığı bu macunu kullanan Hafsa Sultanın hastalığı geçip, sıhhate kavuştu. Bu olay üzerine, güzel ve şifalı macundan herkesin faydalanması için, bu tarihten itibaren mesir şenlikleri ihdas edilerek halka, Sultan Camii kubbe ve minarelerinden macun saçılmaya başlandı.

1926 yılında Manisa Valisi Müştak Lütfi tarafından kaldırılan Mesir şenlikleri, 1951 yılında Manisa ileri gelenlerinden meydana gelen bir heyetin, zamanın Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Muzaffer Kurbanoğlu'na müracaatları üzerine tekrar düzenlenmeye başlanılmıştır.

Yüzyıllardan beri devam eden ve Manisa'nın ayrılmaz bir parçası haline gelen Mesir şenliklerine, yurdun her tarafından yurttaşlar gelir, sergiler açılır, çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler yapılır. Halk hafta boyunca şifalı mesir macunundan bol bol yer. Şenlikler, Sultan Camii kubbe ve minarelerinden toplanan büyük kalabalığa mesir macununun saçılmasıyla sona erer.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Yanıtlar