Milas

Milas, Muğla ilinin ikinci büyük yerleşim bölgesidir. Sodra Dağı'nın eteklerinde, kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuştur. Arkeolojik araştırmalar göre kentin kuruluşu MÖ 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Adını rüzgarlar tanrısı Ailos'un soyundan gelen Mylasos'dan aldığı hakkında bir efsane vardır, ancak bu efsaneden ileri gidememektedir.

Milas, önce Karia'nın sonra Menteşe Beyliği'nin başkentliğini yapmıştır. Milas'ın antik ismi Mylasos ya da Mylasa'dır. Tüm Karia'nın ulusal tanrısı Zeus

Milas

Milas, Muğla ilinin ikinci büyük yerleşim bölgesidir. Sodra Dağı'nın eteklerinde, kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuştur. Arkeolojik araştırmalar göre kentin kuruluşu MÖ 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Adını rüzgarlar tanrısı Ailos'un soyundan gelen Mylasos'dan aldığı hakkında bir efsane vardır, ancak bu efsaneden ileri gidememektedir.

Milas, önce Karia'nın sonra Menteşe Beyliği'nin başkentliğini yapmıştır. Milas'ın antik ismi Mylasos ya da Mylasa'dır. Tüm Karia'nın ulusal tanrısı Zeus Karios Mabedi'nin yer aldığı Milas, Karialıların haç yeri durumunda idi. Her yanı mermer yapılar ve anıtlarla kaplı olan kent, haklı olarak "Mabetler Şehri" adını almıştır. Kesintisiz 3 bin yıllık kültür birikiminin izlerini Milas'ın her yerinde görmek mümkündür. Milas'ın sınırları içinde 27 antik kentin kalıntıları vardır.

Milas Müzesi

Milas Müzesi ilk kez 1983 yılında bakanlık onayı ile Bodrum Müzesi'nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan eserlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulmuş ve 1987'de ziyarete açılmıştır. Müze Müdürlüğü, Milas Kültür Merkezi binası içerisinde yer almaktadır.

Müze teşhir salonundaki toplam 11 adet vitrinde Stratonikeia kazılarında bulunan altın eserler, İasos kazılarında bulunan pişmiş toprak kandil örnekleri, Milas ve çevresindeki kurtarma kazılarında bulunan eserler, mermer heykeller, mermer büstler ile vatandaşlardan satın alınan diğer eserler kronolojik bir sıra içerisinde yer almaktadır. 2002 Kasım ayı itibarıyla Milas Müzesi'nde 2371 adet arkeolojik, 145 adet etnografik ve 1096 adet sikke olmak üzere toplam 4112 adet envanterlik eser bulunmaktadır.

Baltalıkapı

MS 1. ya da 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Hemen hemen hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Adını, dış yüzündeki kilit taşı üzerinde bulunan çift ağızlı balta tasvirinden alır. Sonraki dönemlerde kapının üzerinden geçirilen bir su kemeri ile şehrin doğusundaki dağlardan getirilen su hattı bağlanmıştır.

Gümüşkesen Mezar Anıtı

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen yapının MÖ 1. ile MS 2. yüzyıl arasında yapıldığı sanılmaktadır. Gümüşkesen Caddesi üzerinde, Hıdırlık Tepesi eteğinde bulunan yapının kime ait olduğu bilinmemektedir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Bodrum Mozolesinin küçük bir örneğidir.

İlk çağlardan günümüze tüm elemanlarıyla sağlam kalabilen tek mezar anıtı olan yapı; yüksek bir kaide, tapınağı çevreleyen korint başlıklı bir sütun sırası ve basamaklı piramit bir çatıdan oluşmaktadır. Bodrum Mozolesinden daha küçük boyutlarda olması nedeniyle burada bulunan piramit üzerindeki quadriga, Gümüşkesen Anıtında bulunmamaktadır.

Zeus Karıos Kutsal Alanı

Halk arasında "Uzun Yuva" adıyla anılmaktadır. Korint başlıklı yivli sütun, mabedin ayakta kalan tek sütunudur. MS 2. yüzyılda inşa edilmiştir.

Hacı İlyas Cami

!330 yılında yapılan cami, düz ahşap çatılı olmakla beraber, bütün cepheyi kaplayan kiremit örtülü, üç cepheli son cemaat yeri ile önem kazanır. Batı yanında, açık bir merdiven üzerindeki balkon biçimindeki minaresi, Milas için karakteristik olmuştur.

Ulu Cami

Ahmet Gazi tarafından 1378'te yaptırılan cami kıble duvarına dik 3 sahına sahiptir. Mihrap önünde bir kubbe yer alır. Diğer bölümler ve yan sahınlar çapraz ve beşik tonozla örtülüdür. Bol spoli malzeme ile yapılan caminin planı, Selçuklu camileri geleneğine bağlıdır.

Firuz Bey Cami

Osmanlıların bölgeyi ele geçirdiği 1394 yılında Menteşe Valisi Firuz Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapının ana eyvanı durumundaki mihrap önü kubbeli, avlu yerine geçen orta mekan ise kırlangıç kubbelidir. Ters T planlı bir camidir. Halk arasında içindeki süslemeleri nedeni ile Gök Cami, kubbesinin kurşunla kaplı olmasından dolayı da Kurşunlu Cami olarak adlandırılmıştır.

Milas Halısı ve Seccadeleri

Milas, 17. yüzyıldan itibaren Anadolu'nun tanınan halı merkezlerinden biri olmuş, burada dokunan seccadeler "Milas Seccadeleri" olarak ün yapmıştır. Seccadelerde zemin genellikle şeftali kırmızısı, bordürler sarı ve yeşildir. Mihrap alınlığı çoğu kez üst kısımda baklava şeklini alır. En güzel örneklerini 18. ve 19. yüzyıllarda gördüğümüz Milas Seccadeleri, bugün Sultanahmet Halı ve Kilim Müzesi ile Ankara Etnografya Müzesi gibi müzelerde sergilenmektedir.

Milas Evleri

Geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan Milas evleri 19. yüzyılda yapılmıştır. Evlerin hemen hemen tümü iki katlı ahşap yapılardır. Bu evlerin özellikle bacaları özgün karakterleriyle ön plana çıkmaktadır.
halısı zeytini içi avgaları.............
SLM.BENİM ATAMAM MİLAS PINAR KÖYÜNE ÇIKTI.PINAR İLKÖĞRETİM OKULU.KÖY LE İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİM YOK.MARMARİSTE YAŞIYORUM.ULAŞIM NASIL? NASIL 1 YERDİR?
bence insalar içme olayını ço abartmış.milası ve insanlarını seviyorum bn de bir mlaslıym ama şuan izmirdeyim...

MİLASmı MİLAS dediğinde durup düşüneceksin arkadaş memleketime kimseler laf etmesin taişına topragına kurban oldugumun sehri ne seli var ne depremi ne fırtınası ne karı nede ulaşımı zor yeri geçinilmesi en güzel yardir milas herseyiyle guzeldır mılas MİLASımı mundarlıyan dışardan gelenlerdır hepsımı hayır ama çoğu depremzedeyız derler mılasa yerlesırler cocuk okutuyoruz derler mılasa glırler ıs bulamadık geınemedık derler mılasa gelırler ve bunun gıbı bı suru seyler soran bu nankör ınsanlara mılas bı kotu sehırdır benım memleketımın ınsanı temızdır iyidir dürüstür pisliği yapan herkes dıştan gelenlerdir TAŞINA TOPRAĞINA KUURBAN OLDUĞUMUN MEMLEKETİ keşke elimde olsada hep orada yaşayabilsem 25 yıl sonra ordan ayrılmak cok zor geldı bana oğlumda bende mılas dogumluyuz MİLASLIYIZ kımse memleketıme laf etmesın ıstemeyen buyursun gıtsın milasta siz gibilerini istemiyor zaten yarası olan gocunur ve kötü cvp yazar MİLASLIYIMMMMMMMM
mılas cokkk gerıı her yondenn
Aslında milas için tüm söylenenler dogru o pıs barları bayanların gezerken laf atmaları bır aile ortamı bıle yok ben milaslı degilım ama gercektende gorduklerım anlatsam sayfalar dolar yazanlar dogru anlatmıs mılas degıl ıcındekı ınsanlar bu mılası hak etmıyorlar ama kardeslik dostluk olsa aılelere saygı olsa ne guzel olur bırde su ıcki sevdası olmasa ben herkezın gorusunu saygıyla karsıladım umarım sızlerde benı anlarsınız.
Ben Milas''lıyım, fakat gururla anlatılacak hiç bir yanı yok... Çok sıkıcı, doğru dürüst sineması, tiyatrosu bile olmayan bir yer...Ege''deki diğer yerleşim yerleri ile kıyaslarsak, Nazilli,Kuşadası,Aydın,İzmir,Manisa...hatta hiç kıyaslamayayım,gerek yok...
milasın zeytini ve kömürü meshurdur

milasın ağzı ve bşivelerinden kullanılan kelimelerin bazıları şunlardır: tatar: yoğurtlama, dışıkalik:bayan, bılla: abla, efe: abi,


İlgili konuları ara

Yanıtlar