--}}

Milas

Milas, Muğla ilinin ikinci büyük yerleşim bölgesidir. Sodra Dağı'nın eteklerinde, kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuştur. Arkeolojik araştırmalar göre kentin kuruluşu MÖ 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Adını rüzgarlar tanrısı Ailos'un soyundan gelen Mylasos'dan aldığı hakkında bir efsane vardır, ancak bu efsaneden ileri gidememektedir. Milas, önce Karia'nın sonra Menteşe Beyliği'nin başkentliğini yapmıştır. Milas'ın antik ismi Mylasos ya da Mylasa'dır. Tüm Karia'nın ulusal tanrısı Zeus

Milas, Muğla ilinin ikinci büyük yerleşim bölgesidir. Sodra Dağı'nın eteklerinde, kendi adıyla anılan ova üzerinde kurulmuştur. Arkeolojik araştırmalar göre kentin kuruluşu MÖ 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Adını rüzgarlar tanrısı Ailos'un soyundan gelen Mylasos'dan aldığı hakkında bir efsane vardır, ancak bu efsaneden ileri gidememektedir.

Milas, önce Karia'nın sonra Menteşe Beyliği'nin başkentliğini yapmıştır. Milas'ın antik ismi Mylasos ya da Mylasa'dır. Tüm Karia'nın ulusal tanrısı Zeus Karios Mabedi'nin yer aldığı Milas, Karialıların haç yeri durumunda idi. Her yanı mermer yapılar ve anıtlarla kaplı olan kent, haklı olarak "Mabetler Şehri" adını almıştır. Kesintisiz 3 bin yıllık kültür birikiminin izlerini Milas'ın her yerinde görmek mümkündür. Milas'ın sınırları içinde 27 antik kentin kalıntıları vardır.

Milas Müzesi

Milas Müzesi ilk kez 1983 yılında bakanlık onayı ile Bodrum Müzesi'nden devredilen eserler ve ilçe sınırları içerisindeki kazılardan çıkan eserlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulmuş ve 1987'de ziyarete açılmıştır. Müze Müdürlüğü, Milas Kültür Merkezi binası içerisinde yer almaktadır.

Müze teşhir salonundaki toplam 11 adet vitrinde Stratonikeia kazılarında bulunan altın eserler, İasos kazılarında bulunan pişmiş toprak kandil örnekleri, Milas ve çevresindeki kurtarma kazılarında bulunan eserler, mermer heykeller, mermer büstler ile vatandaşlardan satın alınan diğer eserler kronolojik bir sıra içerisinde yer almaktadır. 2002 Kasım ayı itibarıyla Milas Müzesi'nde 2371 adet arkeolojik, 145 adet etnografik ve 1096 adet sikke olmak üzere toplam 4112 adet envanterlik eser bulunmaktadır.

Baltalıkapı

MS 1. ya da 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Hemen hemen hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Adını, dış yüzündeki kilit taşı üzerinde bulunan çift ağızlı balta tasvirinden alır. Sonraki dönemlerde kapının üzerinden geçirilen bir su kemeri ile şehrin doğusundaki dağlardan getirilen su hattı bağlanmıştır.

Gümüşkesen Mezar Anıtı

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen yapının MÖ 1. ile MS 2. yüzyıl arasında yapıldığı sanılmaktadır. Gümüşkesen Caddesi üzerinde, Hıdırlık Tepesi eteğinde bulunan yapının kime ait olduğu bilinmemektedir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Bodrum Mozolesinin küçük bir örneğidir.

İlk çağlardan günümüze tüm elemanlarıyla sağlam kalabilen tek mezar anıtı olan yapı; yüksek bir kaide, tapınağı çevreleyen korint başlıklı bir sütun sırası ve basamaklı piramit bir çatıdan oluşmaktadır. Bodrum Mozolesinden daha küçük boyutlarda olması nedeniyle burada bulunan piramit üzerindeki quadriga, Gümüşkesen Anıtında bulunmamaktadır.

Zeus Karıos Kutsal Alanı

Halk arasında "Uzun Yuva" adıyla anılmaktadır. Korint başlıklı yivli sütun, mabedin ayakta kalan tek sütunudur. MS 2. yüzyılda inşa edilmiştir.

Hacı İlyas Cami

!330 yılında yapılan cami, düz ahşap çatılı olmakla beraber, bütün cepheyi kaplayan kiremit örtülü, üç cepheli son cemaat yeri ile önem kazanır. Batı yanında, açık bir merdiven üzerindeki balkon biçimindeki minaresi, Milas için karakteristik olmuştur.

Ulu Cami

Ahmet Gazi tarafından 1378'te yaptırılan cami kıble duvarına dik 3 sahına sahiptir. Mihrap önünde bir kubbe yer alır. Diğer bölümler ve yan sahınlar çapraz ve beşik tonozla örtülüdür. Bol spoli malzeme ile yapılan caminin planı, Selçuklu camileri geleneğine bağlıdır.

Firuz Bey Cami

Osmanlıların bölgeyi ele geçirdiği 1394 yılında Menteşe Valisi Firuz Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapının ana eyvanı durumundaki mihrap önü kubbeli, avlu yerine geçen orta mekan ise kırlangıç kubbelidir. Ters T planlı bir camidir. Halk arasında içindeki süslemeleri nedeni ile Gök Cami, kubbesinin kurşunla kaplı olmasından dolayı da Kurşunlu Cami olarak adlandırılmıştır.

Milas Halısı ve Seccadeleri

Milas, 17. yüzyıldan itibaren Anadolu'nun tanınan halı merkezlerinden biri olmuş, burada dokunan seccadeler "Milas Seccadeleri" olarak ün yapmıştır. Seccadelerde zemin genellikle şeftali kırmızısı, bordürler sarı ve yeşildir. Mihrap alınlığı çoğu kez üst kısımda baklava şeklini alır. En güzel örneklerini 18. ve 19. yüzyıllarda gördüğümüz Milas Seccadeleri, bugün Sultanahmet Halı ve Kilim Müzesi ile Ankara Etnografya Müzesi gibi müzelerde sergilenmektedir.

Milas Evleri

Geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan Milas evleri 19. yüzyılda yapılmıştır. Evlerin hemen hemen tümü iki katlı ahşap yapılardır. Bu evlerin özellikle bacaları özgün karakterleriyle ön plana çıkmaktadır.

Haritası

Milas koordinatları: 37.314400, 27.782600

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milasın zeytini ve kömürü meshurdur

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Medeniyetin geleceği en son yer sanırım Milas

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  hiç bir sosyal imkanı olmayan bir yer.İnsanları çok eğitimsiz ve kültürsüz.Bayanlara yiyecekmiş gibi bakıyorlar bu ilçenin erkekleri.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Azönce Didimle ilgili yorum yaptım.Herhalde didimliler çok kızacaklar.Ama gerçek o.Şimdi Didimde benden başka kimse yorum yapmamışken Milas çok sayıda yorumcu görünce şaşırdım.Bu iki anlama geliyor.Milası çok beğeniyorlar.Ama Milasta karşılaştıklarını benim Didimde muhatap olduğum gibi Milasa yakıştıramadıkları için söylüyorlar.didim için hiçkimsenin yorum yapmaması ise DİDİM Herşeye her pisliğe müstehak görüşünün de uzantısı sayılabilir.1981-1983 yıllarında Kaş-Kalkandan Selçuk Pamucağa kadar olan Kıyı şeridindeki Kıyı ve Liman yapılarından sorumlu kuruluşta çalışıyordum.Fethiye dahil,Bodrum,Kuşadası,Marmaris,Dalaman,Dalyanköy gidip geldiğimden Milasa da haliyle uğruyordum.Milas antik Helen medeniyetinin en gözde merkezlerinden biridir.Elimizde medeniyet dışındaki, kısmı kalmış,şu anda o kısmını halletmekle meşgulüz.Bu sene Milasın Didime yakın KAZIKLI KÖYÜNDE iki gün geçirdim.Bir kez daha gördük mi,türlerin en zararlısı İNSAN.Hele Türk insanı olarak biz.Anadolunun yarıdan çoğu ormanla kaplıyken ne hale getirdik.Deniszlerimiz dağlarımız hepsini mahvettik.Kazıklı bu anlamda epey bakir kalmış.Vakıa çevrede beş altı SİTE Türünden yerleşim var isede henüz çok içine edememişler.Anadoluya en son gelen biziz,herhalde sonuncusu da biz olacağız.Ama bu muhteşem coğrafyaya bizden daha fazla zulum yapan,mahveden,insanlığın ortak kültür mirası LAHİTLER-MEZARLARI-TAPINAKLARIN bir kısmını KİREÇ OCAKLARINDA YAKAN,Bir kısmını evinin temelinde kullanan Acaba ALTIN - HEYKEL VARMIDIR DİYE DİNAMİTLE PATLATYAN,Mabedlerden söktükleri ile o mabedlerin yanına Cami inşa eden bizden başka TALANCI-YAĞMACI-KÜLTÜR DÜŞMANI VARMIDIR.Geçmişe saygı duymayan yaşayanı hiç iplemez.Bazıları BARLARDAN LAF ATILDIĞINI SÖYLÜYOR.Kendisine ait Hiçbir değeri olmayan-kalmayan herşeyi,ırzı,namusu,hayası,çoluğu,çocuğu Parayla alınıp satılabilen MAGANDALAR(Ayılar demiyorum.Yazık ayıya.Ayı doğanın süsüdür.)herkesin karısını,,kızını,çoluğunu,çocuğunu,namusunu kendisininki gibi göörür.Buna Bizi idare edenlerinde o MİLASta şikayetçi olduklşarınıuzdan aman aman farklı olmayışları da eklenince klimi kime şikayet edeceksiniz.Ama bu ülke bizim PESETMEK,NAMUSSUZLARA,UĞURSUZLARA,bırakmak yok.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Yorumları okuyunca üzülmedim dersem yalan olur.Milaslı olmayanlar neysede Milaslı olanların kötü yorumlarını kabul edemiyorum.Milasın insanları dediğiniz sizler bizler değilmiyiz.16 Yıldır Milas''tan ayrıyım.Senede bir kaç sefer anca gidebiliyorum.Unutmayınızki Milaslı olmak bir ayrıcalıktır.Olumsuz yorumlar biraz abartılmış gibi geldi.(Kahvaltıda rakı gibi)Milas insanı bir başka güzeldir.saygılıdır efendidir dürüsttür.sonradan gelip milasa yerleşenleri,özellikle onların içlerinde kötü olanları ve her yerde olabileceği gibi birkaç hoş olmayan Milaslıyı tüm Milas yerlisine maletmiyelim.Milaslıyım Gururluyum Milasımı SEVİYORUM.Saygılar

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  3 gündür Milastayım. Fethiye'de yazlığımız var. Fethiye çok güzel bir yer, Milas'ta Muğla'nın bir ilçesi nasıl olsa diyordum ve geldim. 3 gün içinde şunları gördüm:

  1) Memursanız kesinlikle tayin istemeyin.
  2) Sokakta gezen 5 kişiden 1'i yere tükürüyor.
  3) Sokakta her an karşınıza sarhoş bir insan çıkabilir. 4) Bayansanız eğer, yanınızda bir erkek olmadan Milas'ta dolaşmayın.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  30 Ağustos 2009 tarihinde haber bültenlerinde ve gazetelerde, 30 tane kamlumbağanın üzerine benzin dökülerek yakıldığı ilçe olarak gündemdeki yeri şanlı bir şekilde yer almıştır.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas güzl bir tarihi şehir.. tüm aradıklarınızı fazlasıyla bulabileceğiniz ekonomik bir yer.. tek hoşuma gitmeyen şey ise, gençlerin araçlarında çok yüksek sesli müzik dinlemeleri. bu bence iyi bir davranış değil ve tüm yakınlarımıza bunun iyi bişey olmadığını anlatalım lütfen!!

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas a atandım güzel bir yerdir muhakkak ama maddi yönden nasıldır acaba?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  BEN 1940 YILINDA BURGAZ MAHALLESINDE DÜNYAYA GELDİM.O GÜNDEN BU GÜNE KİLAS HALKININ KENDİSİNE DEĞİL YABANCIYA DEGER VERDİĞİNİ SAYGILI MİSAFİRPERVER OLDUGUNU ÇOK İYİ BİLİRİM DEĞİL MİLASIN İÇİNDE DAĞINDA DAHİ MİLAS DOĞUMLU TEK BİR FERT YOKTURKİ LAF ATSIN GALİZ KELİMELER KULLANSIN . MİLASIMI ŞU MISRAYLA TARİF EDECEĞİM ŞAİRDEN ALINTI YAPARAK ORDA UÇTA KALMIŞ BİR KAZA VAR GÜNEYLE BATININ UCUNDA O KAZA BİZİM KAZANIZDIR HAVASINI KİRLETMEYECEKSEN İÇKİ İÇEN FAKAT GÜL KOKAAN İNSANINI KÜÇÜMSEMEYECEKSEN SEVGİYİ SAYGIYI ÖGRENMEK İSTİYORSAN MİLASIMA DURMA HEMEN GEL BU KAZA İNSAN EVLADINI BEKLER MUTLULUGU ARIYORSAN DURMA HEMEN GEL MİLAS GÜZELDİR BU GÜZELLİK İÇİNDE GÜZELE BAKMASINI SEVER MİSAFİR PERVER İNSANLARI BİZLERİ BEKLER SAYGILARIMLA FARUK ALTAN EM. ASTSB.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Sayın belediye başkanı ve yetkililer şevketiye mahallesi mersin sokak ne zaman açılacak 5 yıldır tabela asılı ama sokak yok yazın tozdan kışın çamurdan perişanız lütfen bu sokağı yapınız mahalle sakinleri çok şikayetçi

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİLASmı MİLAS dediğinde durup düşüneceksin arkadaş memleketime kimseler laf etmesin taişına topragına kurban oldugumun sehri ne seli var ne depremi ne fırtınası ne karı nede ulaşımı zor yeri geçinilmesi en güzel yardir milas herseyiyle guzeldır mılas MİLASımı mundarlıyan dışardan gelenlerdır hepsımı hayır ama çoğu depremzedeyız derler mılasa yerlesırler cocuk okutuyoruz derler mılasa glırler ıs bulamadık geınemedık derler mılasa gelırler ve bunun gıbı bı suru seyler soran bu nankör ınsanlara mılas bı kotu sehırdır benım memleketımın ınsanı temızdır iyidir dürüstür pisliği yapan herkes dıştan gelenlerdir TAŞINA TOPRAĞINA KUURBAN OLDUĞUMUN MEMLEKETİ keşke elimde olsada hep orada yaşayabilsem 25 yıl sonra ordan ayrılmak cok zor geldı bana oğlumda bende mılas dogumluyuz MİLASLIYIZ kımse memleketıme laf etmesın ıstemeyen buyursun gıtsın milasta siz gibilerini istemiyor zaten yarası olan gocunur ve kötü cvp yazar MİLASLIYIMMMMMMMM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben milas''lı değilim ama milas''ı çok seviyorum.İşim gereği en az haftada bir milas''a giderim ve bodrum''da kalmaktansa milas''ta kalmayı tercih ediyorum. Bir yabancı olarak görüşüm malesef bu muhteşem şehrin hakettiği yerde olmadığı ve bunun en büyük suçunun da Milası senelerce yönetenlerin olduğudur. Milasın bir cazibe merkezi olması ve şehrin tanıtımı için fazla bir çabaya ihtiyacı yok. Çünkü gerek konum olarak gerekse sahip olduğu tarihi eserler olarak herşeye sahip. Tek ihtiyacı bunları değerlendirmesini bilen yöneticiler. Fakat malesef Milas halkı bunun farkında değil ve kendilerini Türkiye''nin en güzel şehri olma hakkından mahrum bırakıyorlar. ve insanlar layık olduğu şekilde yönetitrler. Milas''ın acilen eski ve yeni tarihi eserlerinin tanıtılması ve restorasyonları iligili çalışma yapması ve en önemlisi de Türkiye''nin en popüler turizm merkezi olan Bodrum yolu üzerinde bulunmasının avantajını kullanmasını gerekir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas'ı eleştirenler mutlaka onun değerlerine ulaşamayacak kapasitede insanlardır! ben milas'ta doğup büyüdüm, şuanda da dışarda okuyorum fakat nedense sizin gördüm diye tabir ettiğiniz (uydurduğunuz!!!) kötü davranışları ben nedense görmedim bunca senedir. İsmim Gürkan,yaşım 24, 4 senedir milas dışında okuyorum, çok şehir gezdim ve gittiğim her yerde, hani sizlerin bahsettiği bayanlara laf atma olayının kaç misline tanık oldum. siz sanırım uzayda yaşıyosunuz bunca zamandır size laf atmamışlarsa arzu hanım:D türkiye'de yaşıyosan zaten normal bu... geçmeyin sizde gecenin bi vakti barların yanından

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milasın kapıkırı köyünde göl kenarında 1 kiloluk rarıya balık ızgarasına kimse hayır demez!

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Milas'lıyım, Milas doğumluyum ve üniversite okumaya gidene kadar bu ilçede yaşadım. Şu an müfettiş olmam dolayısı ile Türkiye'nin bir çok yerini görme imkanım oldu. Şu var ki, kimse kolay kolay yoğurdum ekşi demiyor. Maalesef Ege'de ki en geri kalmış ilçelerden birisi Milas. Bodrum'a yakın diye Bodrum'un ismini çok kullanmaya çalışıyorlar. İlçedeki Güllük ve Çökertme Beldelerindeki bazı turizmciler internet sitelerine işletme adreslerini Çökertme/Milas ya da Güllük/Milas olarak değilde Güllük/Bodrum ya da Çökertme/Bodrum olarak verebiliyorlar. Halbuki Milas, Bodrum'a çok uzak bir ilçe. 2-3 tane alışveriş mağazası var ilçede. Onlarda da sıkış-depiş alışveriş yapıyor insanlar. İlçede Muğla Üniversitesi'ne bağlı bir Meslek Yüksek Okulu var. Muğla Üniversitesi bir tabela üniversite. Mezunları oradan mezun olmanın pek bir avantajını görmüyor. Yüksek lisansını yurtdışında tamamlamak isteyenler ya da akademik kariyer yapmak isteyenler zor durumda kalıyor. Tıp fakültesi bile yok. Yine de, özellikle Muğla Merkez'in ekonomisi öğrenci ve askere dayalı. Nüfusa oranla ülkemizde en çok cinayet ve boşanma bu ilde. Milas genel olarak çok pahalı bir ilçe. Her aradığınızı da bulamıyorsunuz. (Özellikle kitap okuyanlar) Birde lokantalarda ve bakkalarda Türkiye genelinde satışı yapılmayan Labranda markalı su veriliyor. Belediyenin işlettiği ve bir ara sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile toplatılıp imha edilen bir suydu. Sağlığa yararlı hale nasıl geldi anlamadım birden bire. Şu an yine satışı yapılıyor çünkü. Temiz bir ilçe değil. Sokakta yürürken yerlerde tükürük görmek çok olağan. Kimseye tavsiye etmem Milas'ı. Bayan arkadaşların yorumlarını okudum. Çok haklılar. Bir Eskişehir, bir Nazilli ya da bir Manisa olması imkansız.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Baltalı kapının üstünde bulunan göz "Zeus" her yerden her kezi görür anlamına gelir

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Milas'ın pazarıda meşurdur ayrıca .Milas'da 4 gün pazar olur pazertesi günü pazarcılar kurulur ve yine satış olur.Salı günü as pazar vardır ve çok büyüktür tam 5 sokak yayılır pazarcılar.Cuma günü salı günü alamayanlar için, birde cumartesi pazar pazarı vardır.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milasa geçen haftalarda birkaç günlüğüne geldim.bana çok güzel ve dingin bir şehir gibi geldi.öyle bahsedildiği gibi ne sarhoşuna ne de pisliğine rastladım.gayet düzenli bir yaşamı var.konum olarak ta çok güzel bir yerde.kesinlikle gelip yerleşmeyi düşünebileceğim bir şehir.çok memnun kaldım..halkına teşekkürler..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milasın ağzı ve bşivelerinden kullanılan kelimelerin bazıları şunlardır: tatar: yoğurtlama, dışıkalik:bayan, bılla: abla, efe: abi,

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bütün yorumlara katılmak mümkün değil,önemli olan bundan sonrası için iyi yorumlar için gerekenleri yapıp yetkililerin bu imajı iyileştirmesi lazım.Çünkü orası benim memleketim...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben milaslıyım şimdi memleketimden ayrıyım ama şunu ögrendimki insanın memleketi gibi yok burnumda tütuyo şimdi orda olsaydım keşke ne demişler bülbülü altın kafese koymuşlar memleketim demiş ya benimkide aynen öyle insanın memleketi gibi kesinlikle yok....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Aslında milas için tüm söylenenler dogru o pıs barları bayanların gezerken laf atmaları bır aile ortamı bıle yok ben milaslı degilım ama gercektende gorduklerım anlatsam sayfalar dolar yazanlar dogru anlatmıs mılas degıl ıcındekı ınsanlar bu mılası hak etmıyorlar ama kardeslik dostluk olsa aılelere saygı olsa ne guzel olur bırde su ıcki sevdası olmasa ben herkezın gorusunu saygıyla karsıladım umarım sızlerde benı anlarsınız.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Milas''lıyım, fakat gururla anlatılacak hiç bir yanı yok... Çok sıkıcı, doğru dürüst sineması, tiyatrosu bile olmayan bir yer...Ege''deki diğer yerleşim yerleri ile kıyaslarsak, Nazilli,Kuşadası,Aydın,İzmir,Manisa...hatta hiç kıyaslamayayım,gerek yok...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas her türlü tarihi ile tabiatı ve eşsiz bakir ovasıile görlmeye deger bir kenttir Tarih kokar ama nedense içinde yaşayanlar bunun farkında değildir Hiçbir zamanda olamayacaklardır

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİLASIN DEĞERİNİ BILMEK BIRAZ ZOR HERSEYIN KIYMETINI İNSANLAR ELİNDEN GITTIKTEN SONRA ÖĞRENIYO MILAS BİR CENNET AMA İÇİNDEKİ ZEBANİLERDE OLMAZSA COK GUZEL.. MILASIN GÖZUNU SEVIM AHH AHHH............

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas tarihin en eski şehirlerinden birisi olmasına rağmen, beceriksiz ve tembel belediye başkanları yüzünden hak ettiği yere gelememiştir. türkiyenin 81 ilinden 78 ini gezdim. bir çok doğu kentinden bile geri.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  öncelikle bir milaslı olarak bu yazılan yorumlara üzüldüm..ama milasın bu kadarını haketmediğini düşünüyorum.bende türkiyede bir çok ilçe gördüm.gördüğüm yerlere göre milas gayet iyi durumda.tabiki dahada gelişebilir.gelişirsede güzel olur.ama yazılınları çok acımasız buldum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  SLM.BENİM ATAMAM MİLAS PINAR KÖYÜNE ÇIKTI.PINAR İLKÖĞRETİM OKULU.KÖY LE İLGİLİ HİÇ BİR BİLGİM YOK.MARMARİSTE YAŞIYORUM.ULAŞIM NASIL? NASIL 1 YERDİR?

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas her yönü ile eşşiz bir kent olup halıları ilede dünyaca ünlüdür. geçmişinde köylerinde ipek imalatı bile yapılmıştır.yetiştirdiği ünlü isimler arasında halk müziği sanatçılarından tolga çandar makbule kaya dursun salkım(yeşim salkımın babası)bulunmaktadır. ne kötü bir talih ki eski başbakanlardan tansu çiller de milas kökenlidir benim önerim yerli veya yabancı turistlerin bodruma geçer iken milasın çevre yolu güzergahını değil şehir merkezi güzergahını kullanıp bu güzel antik kenti kısada olsa gezmeleridir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  elektrik santralı.hava alanı.tarla balığı.mermeri.yeraltı madenleri. eldokuma halıları.zeytini yaği.sabunu.labranda suyu.yer altında eski uygarlık yerüstünde yeni milasın oluşu.antik yerleri becin kalesi dahaneler aklıma gelen bunlar

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  beldemiz güzel de insanları da güzel olsaaaaaaaa

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas çok güzel ama ınsanları için aynı şeyi diyemycem insanları neden böyleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kimin eli kimin cebinde belli deil

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  sabah kahvaltısında bile mutlaka rakı vardır. Ayrıca milas güzel şirin bir ilçedir.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİLASIN PAZARI BİR NUMARADIR. BEÇİN KALESİNE ÇIKIP İLÇEYİ İZLEMEK ÇOK GÜZELDİR. HELE ÖREN TARAFINA GİDERSEN DOĞAYA HAYRAN KALIRSIN DENİZ BİR HARİKADIR.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  halısı zeytini içi avgaları.............

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Çok üzüldüm yorumlara göz gezdirince.Ne demek kahvaltıda rakı vardır ya da ço geri kalmıştır ya da kimin eli kimin cebinde ne demektir açıklar mısınız? Ne biçim tanıtıyorsunuz ilçemizi? Elbette eksiklikler var ama herkes kendi evinin önünü süpürse çevre tertemiz olur değil mi? biz anca konuşuruz zaten.Taşın altına elimizi sokmayız...İsteyen gelir görür gezer.Tadına varır Milas''ımızın.Gerçek yorum yapanlara teşekkürler...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bence insalar içme olayını ço abartmış.milası ve insanlarını seviyorum bn de bir mlaslıym ama şuan izmirdeyim...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben de bir milas lı olarak söylüyorum buranın kıymetini buradan ayrılıncaa anladım.ben şuantalyada okuldayım. milas gezilecek görülecek en güzel yerlerden birisidir.MİLASIN KIYMETİNİ BİLELİM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas türkiyenin en güzel yerlerinden biri...kötü eleştiriler baska geri sehir görmeyenlerin düşüncesi....milasım milasım teksin bitanesin....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milası anlatamayacak kadar çoook severim Milaslı olmaktan gurur duyarım kim ne derse desin milas çooooook farklı bi yerdir milasın değerini bilmek lazım

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Sayın Milaslılar, Ben çok sevdiğim bir Arkadaşımı arıyorum. İsmi Ahmet Özcan. Adresi : Burgaz Mahallesi Dede Sokak No. 35 Milas-Muğla Yardımcı olursanız sevinirim. Tel.: (0212) 430 90 30 - email. b.sahin56@hotmail.com

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  halı zeytın yağı ve özellikle rakısı milas akşamlarının olmazsa olması hele birde kaşı yakada içilen gece biralarının tadına doyumolmaz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  benim sevgilim bodrumda cok güzel yer oldunu askımdan duyuyom

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  milas bi cennet evet bide insanları değerini bilse yine dünyaya gelsem yine milasta doğmak isterdim tarihi,doğası herkesi kendine hayran bırakır tabakhane caddesi üzerindeki muhteşem evlerini görmelisiniz bide restore edilseler.Ama restore edilmişler arasında Hacı Aliağa Konağını gezebilirsiniz çok güzel tabi değerini bilenlere

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  siz milası bana sorun insan gidince anlıyor değerini memleketim benim ben şu an kütahyada okuyorum milas kütahyaya bin basar yaşasın milasın güzelleri ve karizmaları

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  hiç kimse memleketime laf etmesin. ben mılaslıyım ve mılaslı olmaktan gurur duyuyorum. 17 yasında ayrıldım memleketımde ve 11 sene oıldu okul memurıyet derken gezmedıgım gormedıgım yer sayısı azdır.(iç anadolu guneydogu anadolu doğu anadolu ve karadenız harıç) egenın ıncısı dıyebılırım. kotu yorum yapan arkadaslarım bır afyon bır usak denızlı bursa ıstanbul manısa vs gezsınlerde gorsunler laftamak nasılmıs ıckı ıcmek nasılmıs yasam sartları nasılmıs. herkeze mılası tavsıye edıyorum dunyada cennetı gormek ısteyen. elbet bırgun dende senın topragına suyuna donucem ey mılas.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Milas
Milas