Mississippi

Amerika Birleşik Devletlerinin en uzun nehri. Kollarının uzunluğu ve suladığı alan îtibâriyle dünyânın en büyük nehir sistemidir. Nehrin ismi Ojibya yerlileri tarafından konmuştur. “Missi” ve “Sippi” kelimeleri, bu kabîlenin dilinde, “Büyük Nehir” anlamına gelir. Taştığı zaman milyonlarca dekar arâziyi kaplaması sebebiyle bâzı yerlilerce de “Suların Babası” olarak adlandırılan Mississippi, Minnesota eyâletinin kuzeyindeki Hasca Gölünden doğar.

ABD'yi oluşturan eyaletlerden biri olan Mississippi ülkenin ortagüney kesiminde yer alır. Kuzeyde Tennessee, doğuda Alabama eyaletleri, güneyde de Meksika Körfezi ve Louisiana eyaletinin bir bölümü ile çevrilidir. Batısındaki Louisiana ve Arkansas eyaletlerinden Mississippi Irmağı ile ayrılır. Yüzölçümü 125.546 km², nüfusu 2.697.243 kişi (2000), merkezi Jackson'dır.

Amerika Birleşik Devletlerinin en uzun nehri. Kollarının uzunluğu ve suladığı alan itibariyle dünyanın en büyük nehir sistemidir. Nehrin ismi Ojibya yerlileri tarafından konmuştur. “Missi” ve “Sippi” kelimeleri, bu kabilenin dilinde, “Büyük Nehir” anlamına gelir. Taştığı zaman milyonlarca dekar araziyi kaplaması sebebiyle bazı yerlilerce de “Suların Babası” olarak adlandırılan Mississippi, Minnesota eyaletinin kuzeyindeki Hasca Gölünden doğar. Ancak, Missuri’yi meydana getiren üç ayrı ırmağın birleştiği Montana, nehrin asıl kaynağı olarak kabul edilir.

Nil Nehrinden biraz kısa olan Mississippi yaklaşık 3.220.000 km2lik bir alanı sular. Nehrin 250 civarında kolu vardır. Bu kolların 45’inde ulaşım yapılmaktadır. Nehrin en önemli kolları Missouri, Ohio, Arkansas, Red River ve Des Moines’tir. Nehrin uzunluğu ile ilgili olarak değişik rakamlar verilmiştir. Bunlardan Mississippi Nehri Komisyonunun bildirdiği rakkam 6415 km’dir. Kaynağından denize döküldüğü yer arası 3779 km’dir.

Mississippi Nehrinin ülke ulaşımında ve ziraatta ve diğer alanlarda sağladığı sayısız faydalı yönünün yanında, bir de zararlı tarafı bulunmaktadır. Her yıl 400 milyon ton verimli toprağı Meksika Körfezi ağzındaki deltaya yığar. Mississippi birkaç defa taşmıştır. 1929 ve 1937 yılında meydana gelen taşkınlarda büyük hasar meydana gelmiştir. Taşkınları önlemek için nehir üzerinde barajlar, pompalama istasyonları ve tali kanallar yapılmıştır.

Mississippi Nehri dünyanın en işlek ticari su yollarındandır. Nehirde petrol, petrol ürünleri, demir, çelik, kömür, kum ve çakıl başlıca taşınan yüklerdir.

Diğer anlamları

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. misisipí (m)

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin Fransızca karşılığı.
npr. mississippi (m)

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. mississippi (m)

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Mississipi (stato degli Stati Uniti; fiume degli Stati Uniti)

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin Portekizce karşılığı.
npr. mississipi

Mississippi

i. mississipi

Mississippi

Fransızca Mississippi kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. Mississippi, state in the southern United States, largest river in the United States originating in Minnesota and flowing south along the border of Mississippi into the Gulf of Mexico

Mississippi

Almanca Mississippi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. state in the southern United States; longest and major river in the United States originating in Minnesota and flowing south along the border of Mississippi into the Gulf of Mexico

Mississippi

İtalyanca Mississippi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Mississippi, state in the southern United States; largest river in the United States originating in Minnesota and flowing south along the border of Mississippi into the Gulf of Mexico

Mississippi

Flemenkçe Mississippi kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. mississippi

Mississippi

İngilizce Mississippi kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. mississippi

Mississippi

Almanca Mississippi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. mississippi (m)

Mississippi

İtalyanca Mississippi kelimesinin Almanca karşılığı.
n. mississippi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mississippi ilgili konular

 • Anderson

  anlam ayrım
 • Arkansas

  Arkansas, ABD'nin Güney eyâletlerinden biridir. Yaklaşık olarak 3 milyon nüfusu ile Arkansas 137.754 km2'lik bir alan üzerinde yer almaktadır.
 • Mississippi

  Amerika Birleşik Devletlerinin en uzun nehri. Kollarının uzunluğu ve suladığı alan îtibâriyle dünyânın en büyük nehir sistemidir. Nehrin
 • Missisippi

  Mississippi, ABD'yi oluşturan eyaletlerden biridir. Ülkenin ortagüney kesiminde yer alır.
 • Missisippi Nehri

  Mississippi Nehri, Kuzey Amerika'nın en uzun akarsuyudur. Çok büyük bir kısmı ABD (%98.5) ve birazı da Kanada sınırları içinde akar.
 • Mississippi (Anlam ayrım)

  Mississippi, ABD'yi oluşturan eyaletlerden biridir. Ülkenin ortagüney kesiminde yer alır.
 • Mississippi (nehir)

  Mississippi Nehri, Kuzey Amerika'nın en uzun akarsuyudur. Çok büyük bir kısmı ABD (%98.5) ve birazı da Kanada sınırları içinde akar.
 • Madeira Nehri

  Madeira Nehri, Güney Amerika'nın 3,250 km uzunluğunda önemli bir nehridir. Amazon Nehri'ne dökülen en büyük nehirdir. Emanuel Bowen'in 1747 y
Mississippi
Mississippi