Modern Dans

Modern dans, 20. yüzyılın başlarında balenin değişmez kurallarına tepki olarak gelişen bir dans türüdür.
Bu dans, hemen her tür müziğe uydurulabilir.

Modern Dans

Çıplak Ayaklar Kumpanyası
Manifestosunu Ilhan Berk`in "Bir düş ülke: Çıplak ayak. Ayartıcı, çapkın, gözükara. Başdöndürücü yolculuğu da böyle başlar” dizelerinden alan. Çıplak Ayaklar Kumpanyası`nın temelleri 2001 yılında Mihran Tomasyan ve Maral Ceranoğlu`nun Ermenistan`da katıldığı Gümrü Bienali`nde atılmıştır. İstanbul Merkezli çalışmalarına devam eden Çıplak Ayaklar Kumpanyası Türkiye`deki ilk bağımsız çağdaş dans toplulukları arasındadır. "Why?İnçu?Çima?Neden?" , "Kelimeler" , "Mirror" , "Vatandaş Türkçe Konuş" gibi kendi dansçılarının koreografilerinden oluşan gösterilerinin yanı sıra Fransız koreograf Charles Crí© Ange ile İstanbul Tiyatro Festivali`nde "L`invitation / Davet" ve Hollandalı koreograflar Frenk Hendeler ile Diane Esault ile birlikte "Kalon Kakon / Güzel Şeytan" isimli eserleri İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Belçika, Polonya ve Portekiz`de sahnelemiştir. Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Farklı disiplinlerden gelen dansçıların proje amaçlı toplanıp gösteri süreci içinde beraber çalıştıkları daha sonra başka projelere yöneldikleri kimi zaman kalabalık kimi zaman bir dansçı kimi zaman organizasyon amaçlı toplanılan dans/hareket/tiyatro dan beslenen bir kumpanya olmayı amaçlar. Kendi işlerini üretmek, kendi kadrosunu kurabilmek, hayallerine yaklaşmak hep deneme aşmasında kalmak......ve çıplak ayağının heyecanını tüm dünyaya kaşımak bir sonraki projeleri sayılabilir. Topluluk yılında Işıl Kasapoğlu`nun yöentmenliğinde Semaver Kumpanya ile ortak bir proje hazırlayarak "Trainspotting" oyununu sahnelemektedir.

Eserleri
  • Kelimeler ``(Diyarbakır Festivali / Taksim Sahnesi / Phd Çıplak ayak Performans Günleri / Polonya Dans Festivali / La Botanique Feestival - ODTÜ Çağdaş Dans Günleri)``
  • Why?İnçu? Çima? Neden? 2001 ``(Boğaziçi Üniversitesi Murat Dikmen Salonu)``
  • Mirror Koreograf Candaş Baş (Belçika / Portekiz / Taksim Sahnesi / İstanbul Tiyatro Festivali / ODTÜ Çağdaş Dans Günleri)
  • L`invitation Davet Charles Cre Ange ``(İstanbul Tiyatro Festivali Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu)``
  • Kalon Kakon Frenk Hendeler, Diane ESault ``(Taksim Sahnesi)``
  • Big Brother Mihran Tomasyan ``(3. Tünel Art Fest)``

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar