MP 34 (''Maschinenpistole 34'', Türkçe: ''Makineli Tabanca 34''), Avusturya üretimi makineli silah. Waffenfabrik Steyr tarafından Avusturya polisinin kullanması amacıyla tasarlanmış ve Avusturya polisi tarafından kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu'nun Waffen-SS bölümü tarafından kullanılmıştır. Bu silah 1970'lere kadar çeşitli birlikler tarafından kullanılmıştır.

MP34

MP 34 (Maschinenpistole 34, Türkçe: Makineli Tabanca 34), Avusturya üretimi makineli silah. Waffenfabrik Steyr tarafından Avusturya polisinin kullanması amacıyla tasarlanmış ve Avusturya polisi tarafından kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu'nun Waffen-SS bölümü tarafından kullanılmıştır. Bu silah 1970'lere kadar çeşitli birlikler tarafından kullanılmıştır. ==Tarihçe== Versay Antlaşması gereği Almanya'nın 8'den fazla mermi taşıyan ve 4 inç'ten uzun mermiye sahip silah üretimi yasaklanmıştı. Bundan dolayı bu silah Avusturya'da gizli bir şekilde tasarlanmaya başladı. Silahın açık açık üretime başladığında en iyi malzemelerden üretildi. Bu yüzden bu silahın üretim maliyeti oldukça yüksekti. Hatta silaha Rolls Royce makineli tabanca adı takıldı.

Servis

Silah, 1930 yılında Steyr MP 30 adında Avusturya polisi tarafından kullanıldı. Şili, Bolivya, El Salvador, Uruguay ve Venezuella'ya ihraç edildi. Çin'e ise sınırlı sayıda satıldı. Ayrıca Avusturya Ordusu tarafından kullanıldı. 1938 yılında Almanya, MP 34'lerin çoğunu satın aldı.

Kaynaklar

* Gotz, Hans Dieter, German Military Rifles and Machine Pistols, 1871-1945, Schiffer Publishing, Ltd. West Chester, Pennsylvania, 1990. * Günter Wollert; Reiner Lidschun; Wilfried Kopenhagen, Illustrierte Enzyklopädie der Schützenwaffen aus aller Welt : Schützenwaffen heute (1945-1985), Berlin : Militärverlag der Deutschen Demokratischen Republik, 1988. * Edward Clinto Ezell, Small Arms Of The World, Eleventh Edition, Arms & Armour Press, London, 1977 * Schweizer Waffen Magazin * Internationales Waffen Magazine * German Small Arms (1971)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar