Muhammed Kudsi, (1784, Konya-Bozkır - 28 Ekim 1852, Konya-Seydişehir), Hacı Memiş Efendi olarak da tanınır. 18. ve 19. yüzyıllarda Anadolu'da yaşamış İslam alimi ve velidir.

Muhammed Kudsi

Muhammed Kudsi, (1784, Konya-Bozkır - 28 Ekim 1852, Konya-Seydişehir), Hacı Memiş Efendi olarak da tanınır. 18. ve 19. yüzyıllarda Anadolu'da yaşamış İslam alimi ve velidir.

Hayatı

Muhammed Kudsi'nin babasının adı Mustafa, annesinin adı ise Halime'dir. Küçük yaştan beri ilim öğrenmeye başlayan Muhammed Kudsi önce yakın çevredeki alimlerden ders aldı. Daha sonra Kayseri, İstanbul, Tırhala, Hadim ve Antalya'ya giderek ilim öğrendi ve tahsilini tamamladı. Memleketine dönüp öğretmenlik ve alimlikle meşgul oldu. Muhammed Kudsi aynı zaman Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi'nin de hocasıdır. O devirde Konya'da birçok öğrenci okutup yetiştirmiştir. Seydişehir'e yerleştikten bir süre sonra 28 Ekim 1852 tarihinde vefat etti ve Seydişehir'in Çavuş köyüne defnedildi. . ==Hatırası== İlim, fazilet ve kerametler sahibi olan Muhammed Kudsi'nin (Hacı Memiş Efendi) yetiştirdiği pek çok halifesi ve öğrencisi, Balkan harbleri ile Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı, İstiklal savaşları ve Milli Mücadele'ye katılıp, vatan, din ve devlet için büyük kahramanlıklar gösterdiler. Birçokları bu uğurda canlarını feda edip, şehitlik derecesine kavuştular. ==Türbesi== Muhammed Kudsi'nin (Hacı Memiş Efendi) türbesi Konya-Seydişehir yolu üzerinde, Konya'dan itibaren 70km ötede ki Çavuş kasabasındadır. Kabri, onun büyüklüğünü bilenler ve sevenler tarafından ziyaret edilmektedir. Sultan II.Abdülhamid’in annesi Valide Sultan’ın yaptırdığı şadırvan ve kitabesi camii yanındadır. Köye o yıllarda Osmanlı Padişahı II.Abdülhamid'te bir ziyaret gerçekleştirmiştir. ==Ayrıca Bakınız== *Seydişehir *Seydişehirli Abdullah Efendi ==Kaynakça== == Dış bağlantılar == * Hacı Memiş Efendi'nin hayatı * Hacı Memiş Efendi'nin Hatırası * Hacı Memiş Efendi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar