Neandertal

Neandertaller yaklaşık 200 bin ile 35 bin yıl önce yaşamış insan türüdür. Latince adı Homo sapiens neanderthalensis. 1855 yılında Almanya'nın Neander vadisinde (Almanca "tal", eski Almanca'da "thal"=vadi) bulunan kalıntılardan dolayı bu türün adı Neandertal olarak koyuldu.

Neandertal

Neandertaller yaklaşık 200 bin ile 35 bin yıl önce yaşamış insan türüdür. Latince adı Homo sapiens neanderthalensis. 1855 yılında Almanya'nın Neander vadisinde (Almanca "tal", eski Almanca'da "thal"=vadi) bulunan kalıntılardan dolayı bu türün adı Neandertal olarak koyuldu. İlk bulunan örneklerden birisinin ileri derecede romatizma hastası oluşundan dolayı bu türün bir ucube olduğu görüşü ilk başlarda düşünüldü.

Neandertaller bizim türümüz olan Homo sapiens'e göre biraz daha irice bir insan türüdür.

Neandertallerin genel olarak yaşadığı bölge, Avrupa ve Yakındoğu'dur. Türkmenistan'da da Neandertallere ait fosiller bulunmuştur. Fakat Çin'de Neandertaler yaşamamıştır. Bu dönemde Avustralya ve Amerika kıtalarında da insan yerleşimi yoktur. Yaşadıkları dönem, Riss buzulu ile Riss-Würm buzul arasıdır.

İlerleyen araştırmalar Neandertallerin de bizim türümüz gibi bir kültüre sahip olduğunu gösterdi. Ateşin yaygın ve etkili bir şekilde kullanılması onların yaşadığı dönemde gerçekleşti. İlk fırlatmalı silah olan mızrakları onlar icat etti. Ölü gömmeyle ilgili ilk kanıtlar da Neandertallerden kalmıştır. Bu nedenle en çok fosili bulunan insan türlerinin başında (bizim türümüzden sonra) Neandertaller gelmektedir.

Modern arkeolojinin en büyük tartışma konularından biri de Neandertallerin bizim türümüzün atası olup olmadığıdır. Bu konuda yapılan genetik araştırmalar her defasında farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Genetik olarak ne olduğunu bir yana bırakırsak, kültürel anlamda Neandertallerin bizim kültürümüzü oluşturan temel ögelere sahip oldukları kabul edilebilir.

Dış Bağlantılar

* http://paleoberkay.atspace.com/turkce/neandertalz.html Neandertal Zekası]* http://paleoberkay.atspace.com/turkce/neandertal.html Neandertal İnsanıyla Bir İlişkimiz Var Mıydı?

Neandertal (Zoe) sözleri

Zoe tarafından albümünde söylenen Neandertal adlı şarkının sözleri.

Neandertal, con su traje gris
Trata de inflarse y llenarse de poder
A costa tuya y sin preguntar
Hace lo que dice y manda el emperador

Ya no hay tiempo para más pretextos
Ya no hay tiempo para pretensión
Deja todo lo que estás haciendo
Mira a tu alrededor

No hay estrellas en la oscuridad
Solo pulpos, zombies de metal
Neandertales, no hay evolución
No hay efectos en la salvación

Ya no hay tiempo para más mentiras
Ya no hay tiempo para el ministerio
Deja todo lo que estás haciendo
Mira a tu alrededor

No hay estrellas en la oscuridad
Solo pulpos, zombies de metal
Neandertales, no hay evolución
No hay efectos en la salvación

En el aire, en el fuego
La tierra en tus manos
Neandertales, no hay evolución
No hay efectos en la salvación

En el aire, en el fuego, en la tierra
En el agua, en tus manos
En el alma, en la gente

İlgili konuları ara

Yanıtlar