--}}

New Age

New Age veya Yeni Çağ. Ruhsal konulara ilişkin bireysel eklektik yaklaşımla nitelendirilen çağdaş batı kültüründe, yirminci yüzyıl sonlarında ortaya çıkan ve sınırları ve alt gruplarıyla geniş bir uygulama ve inanç alanına işaret eden ve alternatif ruhsal hareketlerin üst başlığı ve türsel (generic) bir terimdir.

Ruhsal konulara ilişkin bireysel eklektik yaklaşımla nitelendirilen çağdaş batı kültüründe, yirminci yüzyıl sonlarında ortaya çıkan ve sınırları ve alt gruplarıyla geniş bir uygulama ve inanç alanına işaret ve alternatif ruhsal hareketlerin üst başlığı ve türsel (generic) bir terimdir. Herhangi bir kutsal metin, dini kurum ve din adamları hiyerarşisinden uzak olduğundan akademik çevrelerde tam bir din değil yarı dini (quasi-religion) veya kült benzeri bir hareket olarak tanımlanır. Hareket daha çok uzman yayınevleri, müzik dükkanları ve fuarlarda görünürlük kazanmaktadır.

Tarih

New Age 1980'lerin Amerikan kitle medyasında, meditasyon, kanal olma (channelling), reenkarnasyon, kristaller, psişik deneyim, holistik sağlık, UFO gibi konulara ilgi duyan alternatif ruhsal alt kültürler tanımlamakta kullanılan popüler bir terim haline gelmiştir. Bu alt kültürlerin tipik aktiviteleri; meditasyon gruplarının çalışmalarına katılma, kitap, müzik, kristal ve tütsü gibi malzemeleri alma, ruhsal rehberler, şifacılar ve şifacılara danışma.

Diğer anlamları

New Age

İngilizce New Age kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Nueva Era, movimiento espiritual y filosófico que se centra en prácticas ocultas y religiones orientales

New Age

İngilizce New Age kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. New Age, in den 1980er entstandene Sekte mit okkulte Praktiken

New Age

İngilizce New Age kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Nova Era, movimento espiritual e filosófico

New Age

n. spiritual and philosophical movement centered around Eastern religions and occult practices

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

New Age
New Age