Nikolay Punin

Kısaca: Nikolay Punin (Rusça: Николай Николаевич Пунин) (28 Kasım 1888 - 21 Ağustos 1953) Rus sanat bilgini ve yazar. Aralarında ``Izobrazitelnoe Iskusstvo`` gibi dergilerinde bulunduğu birkaç derginin editörlüğünü yaptı. Aynı zamanda Rus Devlet Müzesinin İkonografi bölümünün ortak kurucusuydu. Yaşamı boyunca Anna Ahmatova`nın arkadaşı ve eşiydi. ...devamı ☟

Nikolay Punin (Rusça: Николай Николаевич Пунин) (28 Kasım 1888 - 21 Ağustos 1953) Rus sanat bilgini ve yazar. Aralarında ``Izobrazitelnoe Iskusstvo`` gibi dergilerinde bulunduğu birkaç derginin editörlüğünü yaptı. Aynı zamanda Rus Devlet Müzesinin İkonografi bölümünün ortak kurucusuydu. Yaşamı boyunca Anna Ahmatova`nın arkadaşı ve eşiydi.

Rus İmparatorluğu Ordusunda doktor olan bir ailenin oğlu olarak Helsinki`de doğdu. Tsarskoye Selo klasik gymnasiumda öğrenim görmek için St.Petersburg`a gitti. Anna Ahmatova`nın öğrencisi oldu. 1907`den 1914`e kadar eğitim aldı ve 1914`de sanat tarihçisi olarak mezun oldu, kariyerine eleştirmen ve editör olarak başladı.

Böyle okullarda akmeizm, konstrüktivizm ,formalizm ile birlikte diğer kültürel ve sanatsal gelişmelere olan ilgisi Punin`i Rus sanat tarihinin önemli figürlerinden biri yaptı.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.