Olli Rehn

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi(Avrupa Komisyonu Resmi Web Sitesi; Finlandiya Hükümeti Resmi Web Sitesi; Wikipedia.org; AFP)Olli Rehn, 22 Kasım 2004 tarihinde, Avrupa Parlamentosu (AP) yeni Avrupa Komisyonu (AK) Başkanı Jose Manuel Barroso’nun 24 üyeden oluşan kabinesini onayladıktan dört gün sonra, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi olarak göreve başladı.

Olli Rehn

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi (Avrupa Komisyonu Resmi Web Sitesi; Finlandiya Hükümeti Resmi Web Sitesi; Wikipedia.org; AFP)

Olli Rehn, 22 Kasım 2004 tarihinde, Avrupa Parlamentosu (AP) yeni Avrupa Komisyonu (AK) Başkanı Jose Manuel Barroso’nun 24 üyeden oluşan kabinesini onayladıktan dört gün sonra, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi olarak göreve başladı. AB idari komisyonunda Finlandiya’yı temsil eden Rehn, Alman Günter Verheugen’in yerini aldı.

31 Mart 1962’de Finlandiya’nın Mikkeli kentinde dünyaya gelen Rehn, 1982-1983 yılları arasında Minnesota’nın Saint Paul kentindeki Macalester College’da ekonomi, uluslararası ilişkiler ve gazetecilik eğitimi aldı. 1989 yılında Helsinki Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında yüksek eğitim gören Rehn, 1996 yılında Oxford Üniversitesinde doktora çalışmasını tamamladı.

Rehn’in siyasi kariyeri Finlandiya Merkez Partisinin gençlik kolu lideri olduğu 1987 yılında başladı. 1989 yılına kadar bu görevi sürdüren Rehn, 1988’de Merkez Partisi başkan yardımcılığına ve Helsinki şehir meclisi üyeliğine getirildi. Rehn, 1994 yılına kadar bu görevleri sürdürdü. 1991-1995 yılları arasında Finlandiya Parlamentosu üyesi olarak görev yapan Rehn, aynı dönemde Avrupa Konseyindeki Finlandiya delegasyonuna da başkanlık etti. 1992-1993 döneminde Başbakan Esko Aho’ya özel danışmanlık da yaptı.

1995-1996 yıllarında Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yapan Rehn, birkaç ay boyunca Liberal gruba başkanlık etti. 1996-1998 yılları arasında Finlandiya’daki Avrupa Hareketinin başkan yardımcılığını üstlendi. Aynı yıl AK eski Başkanı Romano Prodi’nin 19 komisyon üyesinden oluşan kabinesindeki Finlandiyalı temsilci Erkki Liikanen’e vekalet eden Rehn, 2002 yılına kadar bu görevde kaldı.

2002 yılında Rehn, Helsinki Ünivesitesi Siyaset Bilimi Bölümü ve Avrupa Çalışmaları Merkezinde öğretim üyesi ve araştırma direktörü olarak görev yapmaya başladı. Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen’e ekonomi politikası konusunda danışmanlık yapmak üzere 2003 yılında üniversitedeki görevinden ayrıldı. 12 Temmuz-31 Ekim 2004 tarihleri arasında Liikanen’in yerini alarak, Avrupa Komisyonu’nun Girişim ve Bilgi Toplumundan Sorumlu Üyesi olarak hizmet verdi.

Ağustos 2004’te Rehn, Barroso’nun kabinesinde genişlemeden sorumlu komisyon üyeliğine aday gösterildi. İtalya’nın adaletten sorumlu komisyon üyeliği için Rocco Buttiglione’yi göstermesi tartışmaya yol açarak oylamanın gecikmesine neden olduğu halde AP, yeniden şekillendirilen kabineyi 18 Kasım 2004 tarihinde ezici çoğunlukla onayladı.

31 Ekim 2009’da sona erecek olan dört yıllık görev süresi boyunca Rehn, Bulgaristan ve Romanya’ya 2007 yılında üyelik hakkı tanınmasının planlandığı bir dönemde, Birliğin gelecekteki genişleme süreçlerini yönlendirecek. Rehn ayrıca Hırvatistan ve Türkiye ile 2005 yılında başlayacak görüşmelere ve AB’ye katılmak isteyen diğer Balkan ülkelerinin katılım öncesi ilerlemelerine ilişkin denetim sürecine de başkanlık edecek.

18 Ocak 2005’te AP’nin dış ilişkiler komitesine hitaben yaptığı konuşmasında, Birliğe katılmak isteyen ülkelerin hiçbirine tam olarak hazır olmadıkları sürece üyelik hakkı tanınmayacağını belirten Rehn, 1990’larda Balkanlar’da yaşanan çatışmalara karışan ülkelerin AB yolunda ilerleme sağlayabilmeleri için Lahey’deki BM savaş suçları mahkemesi ile tam bir işbirliği içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Olli Rehn evli ve bir kız çocuk sahibidir.

Kaynak

setimes.com

İlgili konuları ara

Yanıtlar