Orhan Duru

Kısaca: Orhan Duru, (d. 18 Aralık 1933, İstanbul, Türkiye - ö. 25 Ocak 2009, Şişli, İstanbul), Türk yazar ve gazeteci. ...devamı ☟

Orhan Duru
Orhan Duru

Orhan Duru, (d. 18 Aralık 1933, İstanbul, Türkiye - ö. 25 Ocak 2009, Şişli, İstanbul), Türk yazar ve gazeteci. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetten sonra bir süre aynı fakültede, asistan olarak görev yaptı. 27 Mayıs Darbesi'nden sonra, bu görevinden uzaklaştırıldı. Bir süre veterinerlik yaptı. Gazeteciliği kendine meslek olarak seçti. Ulus, Cumhuriyet, Milliyet, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. En son Interstar TV'de haber müdürlüğü yaptı. Bu görevden sonra, yazarlık yapmaya devam etti. Yazar ve çevirmen Sezer Duru'nun eşidir. Bir süredir tedavi gördüğü Surp Agop Hastanesi'nde 25 Ocak 2009 saat 02.30'da vefat etti. Orhan Duru ayrıca İngilizce science-fiction sözünü Türkçeye bilim-kurgu olarak tercüme eden, kullanan ve bu sözcüğü Türkçeye kazandıran kişidir. Bu kullanım daha sonra Türk Dil Kurumu tarafından resmileştirilmiştir.

Eserleri

* Amerikan Gizli Belgeleriyle Türkiye'nin Kurtuluş Yılları * Düşümde ve Dışımda * Yeni ve Sert Öyküler * Bir Büyülü Ortamda * Fırtına * Kısası Enbiya * Tango Geceleri * Sarmal - Toplu Öyküler * O Pera'daki Hayalet * Kazı * İstanbulin * Durgun ve İşsiz * Küp * Denge Uzmanı (Düşün Yay.,1962)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.