Ova Krileri

Kısaca: Ova Krileri (Ova Kricesi ᓀᐦᐃᔭᐤ ''Nêhiyaw'' [sg] ᓀᐦᐃᔭᐘᐠ Nêhiyawak [pl] ; İngilizce ''Plains Cree, Nehiyaw''), çoğu Kanada'nın batısındaki Manitoba, Saskatchewan ve Alberta eyaletlerinde, ufacık bir kısmı da Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Montana eyaletinde yaşayan Algonkin halklarının Kuzey Algonkinleri grubundan ova yerlisi Krilerden bir Kızılderili halkı. Diğer Kanada Kızılderilileri gibi Ova Krileri de yasal olarak Kızılderili rezervi adı verilen kamp benzeri toplama yerleşimlerde yaşama ...devamı ☟

Ova Krileri (Ova Kricesi ᓀᐦᐃᔭᐤ Nêhiyaw [1] ᓀᐦᐃᔭᐘᐠ Nêhiyawak [2] ; İngilizce Plains Cree, Nehiyaw), çoğu Kanada'nın batısındaki Manitoba, Saskatchewan ve Alberta eyaletlerinde, ufacık bir kısmı da Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Montana eyaletinde yaşayan Algonkin halklarının Kuzey Algonkinleri grubundan ova yerlisi Krilerden bir Kızılderili halkı. Diğer Kanada Kızılderilileri gibi Ova Krileri de yasal olarak Kızılderili rezervi adı verilen kamp benzeri toplama yerleşimlerde yaşamak zorundadırlar. Boyları *Kuzey Ova Krileri (İng. Northern Plains Cree, Bush Cree). Kanada'da Alberta'da Edmonton'un kuzeyinde *Güney Ova Krileri (İng. Southern Plains Cree, Prairie/Plains Cree). Kanada'da **Saskatchewan Ova Krileri (İng. Saskatchewan Plains Cree) **Maskvaçis Krileri (İng. Maskwacis Plains Cree, Maskwacis Cree). Kanada ve Montana'da Din Kri inancı zorunlu din olmayan bir spiritüalizmdir ve doğada ruhların (manito) varlığına inanılır. Ova Krilerinde yaratıcı gücün adına Kisemanito/Omamawohtawemaw denir.

Kri Değerleri

Birincil Kri değerleri şunlardır: #Wahkôhtowin – akrabalık (kinship) #Miyo wicehtôwin – birlikte iyi geçinme (getting along together) #Mamahwohkamatowin – işbirliği içinde çalışma (working cooperatively) #Manatisiwin & manahcihitowin – kendisine ve diğerine saygı (respect and respect for each other) #Pikiskwestamowewin – başkaları adına konuşma (speaking on behalf of others) #Kiskinwahasimôwewin – kılavuzluk etme (accepting guidance) #Kiskanowapahkewin – keskin bir gözlem (a keen sense of observation) #Nanahihtamowin – itaat, açık yürekle dinleme (obedience, to listen with an open heart) #Kisewatisiwin – şefkat, sevgi (compassion, loving kindness) #Tapwewin & kanacisowin – dürüstlük ve temiz bir yaşam (honesty and clean living) #Wicihitowin – iştirak, paylaşım (sharing) #Okihtowihiwewin – cömertlik (generosity) #Tapateyimisôwin & ekakisteyimisowin – tevazu (humility)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.