Park Chan-Wook

Kısaca: Güney Koreli yönetmen ve senarist. ...devamı ☟

}

{{Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı= Park Chan-wook |resim_adı=Park Chan-wook promophoto.jpg |resim_başlığı= Güney Koreli Yönetmen ve Senarist. |doğum_tarihi=23 Ağustos 1963 |doğum_yeri=Seul Güney Kore }}

Güney Koreli yönetmen ve senarist.

Hayatı

Ülkesinde en popüler film yönetmenlerinden biri olan Park Chan-wook (doğumu 23 Ağustos, 1963) "vengeance üçlemesi" ile uluslararası alanda da tanınan yönetmenler arasına katılmıştır. Üçleme 2002`de çektiği Sympathy for Mr.Vengeance ile başlamış ve 2005 yılında Sympathy for Lady Vengeance ile tamamlanmıştır.

Park Chan-wook Seul`de büyümüş ve Sogang Üniversitesinde felsefe tahsili yapmıştır. Üniversitede `Film Gang` denilen sinema klubünü kurmuş ve çağdaş sinema üzerine çok sayıda makale kaleme almıştı. Vertigo filmini gördükten sonra film yapmaya karar vermiş ve mezuniyetinden sonra dergilere filmler üzerine makaleler yazmış, Kkamdong of Yu Yeong-Jin gibi filmlerde yönetmen yardımcılığı yapmıştır.

Amerikalı ünlü yönetmen Quentin Tarantino Jimmy Kimmel Live adlı show programında Park`ın hayranı olduğunu ve 2004 Cannes Film Festivali jürisindeyken Park`ın Oldboy filmine onur ödülü verilmesi için kişisel çaba gösterdiğini (ancak ödül Michael Moore`un Fahrenheit 9/11`ine verilmiş Oldboy ise ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştır) söylemiştir. Park`ın filmi bu festivalde Büyük Jüri Ödülünü kazanmıştır.

Filmografisi

YönetmenYazarYapımcı

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.