Patrick Stewart

Patrick Stewart, televizyonların sevilen uzay filmi “ Star Trek ”in ünlü kaptanı Kaptan James Kürk’ün Fransız veliahtı Jean-Luc Picard’ı canlandırdığı “ Star Trek: The Next Generation ” ile dünya çapında üne kavuştu. Her ne kadar Kanadalı aktör William Shatner’ın canlandırdığı Kaptan Kirk’ün karizmasının gölgesinde kalsa da, Stewart özellikle yüz ifadesi, kel kafası ve de etkileyici ses tonuyla kısa zamanda kendini küçük ekran seyircisine kabul ettirmeyi başardı.

“ Ben tipik bir lider adam değilim. Bunun başlıca nedeni ise, sizin de fark edeceğiniz gibi, saçlarımın olmaması. ”

Patrick Stewart, televizyonların sevilen uzay filmi “ Star Trek ”in ünlü kaptanı Kaptan James Kürk’ün Fransız veliahtı Jean-Luc Picard’ı canlandırdığı “ Star Trek: The Next Generation ” ile dünya çapında üne kavuştu. Her ne kadar Kanadalı aktör William Shatner’ın canlandırdığı Kaptan Kirk’ün karizmasının gölgesinde kalsa da, Stewart özellikle yüz ifadesi, kel kafası ve de etkileyici ses tonuyla kısa zamanda kendini küçük ekran seyircisine kabul ettirmeyi başardı.

Kendi deyimiyle yoksulluğun ve şiddetin hakim olduğu bir aile yaşamı içerisinde büyüyen aktör, çocukluğunun büyük bir kısmını içini kemiren korkularla mücadele etmekle geçirdi. Sinemaya olan ilgisinden ötürü oyunculuğa merak salan Stewart, işe sahne oyunculuğuyla başladı. Okul yıllarında yeterince dersleriyle ilgilenmeyen aktör, zamanının büyük bir kısmını sözcük dağarcığını ve diksiyonunu geliştirmekle geçirdi. Bu da ileride yerel gazetelerde çalışma olanağını sağladı.

Okuldan ayrıldıktan sonra yerel bir gazetede çalışan aktör, ilk göz ağrısı olan oyunculuğu bir türlü aklından çıkaramadı. Oyunculuğa daha çok zaman ayırmak için gazetedeki işlerini telefon aracılığıyla ya da başka gazetelerden kopya çekerek halletmeye çalışan Stewart bu yüzden editörüyle arasını bozdu. 17 yaşına geldiğinde iyi bir oyunculuk kariyeri yapmaya kesin kes karar veren aktör, ileriki yıllarda Bristol Tiyatro Okulu’na yazıldı. İlk olarak “ As You Like ” ve “ Cyrano de Bergerac ” adlı oyunlarda rol alan aktör, 19 yaşında ilk ciddi rolüne kavuştu ve “ Treasure Island ”da Morgan karakterini canlandırdı. İki yıl boyunca aynı oyunda rol alan aktör, bu sırada talihsiz bir şekilde saçlarını kaybetti.

Manchester ve Liverpool’daki yerel seslendirme stüdyolarında çalışan Stewart, 1961-62 yılları arasında efsanevi aktris Vivien Leigh’in de yer aldığı Alexander Dumas’ın “ Lady of the Camelias ” ve ardında William Shakespeare’nin “ Twelfth Night ” adlı oyunlarda rol aldı. Dört yıl sonra Shakespeare Kraliyet Tiyatrosu’na giren aktör, “ The Revenger’s Tragedy ” adlı oyundaki Hippolito rolüyle oldukça ses getirdi.

Bundan sonraki bir on yıl içerisinde İngiltere’nin en parlak oyuncuları arasına girmeyi başaran Stewart, Shakespeare’nin 5. Henry’sinden Titus Andronicus’una kadar pek çok karakterini canlandırdı. Tiyatrodaki başarısını televizyona taşımaya karar veren aktör, BBC’nin tarihi epiği “ Claudius I ” ve John Le Carre’nin “ Tinker ”, “ Tailor ”, “ Soldier ”, “ Spy ” ve “ Smiley’s People ” adlı uyarlamalarında rol aldı. Bu sırada uzun bir süre “ Star Trek ”in yaratıcısı Gene Roddenberry ile birlikte çalışan yapımcı Robert Justman’in dikkatini çeken Stewart, bilim kurgunun klasikleri arasına giren “ Star Trek ”in Kaptan Jean-Luc Picard karakterini canlandırmaya başladı. “ Star Trek: The Next Generation ” ile elde ettiği popülaritesini dört sezon boyunca koruyan aktör, artık “ dünyanın en seksi erkekleri ” gibi magazin listelerinde yer almaya başladı.

Sinemaya ağırlık vermiş gibi görünse de sahnelerden hiçbir zaman kopmayan aktör, 1995 yazında “ The Tempest ” adlı oyunda Prospero karakterini canlandırdı. Charles Dickens’ın “ A Christmas Carol ” adlı oyunundaki performansıyla tek adamlı sahne performanslarının en başarılı oyuncularından biri olduğunu ispatladı.

1990 yılında 24 yıllık karısı kareograf Sheila Falconer’dan boşanan Patrick Stewart, bu yıldan itibaren çocuklarının yaşadığı İngiltere ile Hollywood arasında mekik dokumaya başladı. 1994 yılında “ Star Trek: Generations ” ve 1996 yılında “ Star Trek: First Contact ” ile bu sefer büyük ekranda kaptanlığa soyunan aktör, 1997 yılının yaz filmleri “ Conspiracy Theory ” ve “ Masterminds ”da rol aldı. “ Moby Dick ”de Kaptan Ahab adlı karakteri canlandıran Stewart, aynı yıl içerisinde DreamWorks’ün animasyon filmi “ Prince of Egypt ”te seslendirme yaptı. 1998 yılını “ Star Trek: Insurrections ” ile kapatan aktör, bekleneni vermeyen bu son Star Trek filmiyle efsanevi karakterinin artık miladını doldurduğunu anladı.

Aktör, son olarak 2000 yapımı fantastik bilim kurgu filmi “ X-Men ”de insanlığın geleceğini kurtarmak için mücadele eden Charles Xavier adlı bir profösörü canlandırdı.

Filmografi 2000 X-Men 1998 Star Trek: Insurrection 1998 The Prince of Egypt 1998 Masterminds 1997 Conspiracy Theory 1997 Safe House 1997 Smart Alec 1997 Shakespeare’s Sister 1997 Star Trek: First Contact 1995 Jeffrey 1995 Gunmen 1995 Let It Be Me 1995 From Here to Infinity 1994 The Pagemaster 1994 Star Trek: Generations 1993 Robin Hood: Men in Tights 1993 Death Train 1991 LA. Story 1986 Lady Jane 1985 The Doctor and The Devils 1985 The Doctor and The Devils 1985 Code Name: Emerald 1985 Lifeforce 1985 Wild Geese II 1984 Dune 1984 Races 1981 Excalibur 1975 Hedda 1975 Hennessy

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Patrick Stewart ilgili konular

Patrick Stewart
Patrick Stewart