Pearl Jam

Pearl Jam ilk olarak, 1980’lerin ortasında Seattle’da, gitarist Stone Gossard ve basçı Jeff Amment’ın “Green River” adlı bir rock grubunu kurmasıyla başladı diyebiliriz. Grup, ilk olarak bir EP ve “Rehab Doll” adlı bir albüm hazırladı. Fakat 1988 yılının sonunda Green River dağıldı. Daha sonra Gossard ve Ament, ikiliye katılan baterist Jeff Turner ve daha önce Seattle’lı bir grup olan Malfunkshun’un solisti olan Andrew Wood’la birlikte “Mother Love Bone” adlı grubu kurdu. Kurulan bu yeni

Pearl Jam, Mother Love Bone'un çekirdek kadrosu tarafından kurularak 90'ların en çok tutulan ve beğenilen Amerikan rock grubu oldu. Vokalist Andrew Wood'un aşırı dozdan ölümünden sonra, gitarist Stone Gossard ve basçı Jeff Ament, Mike McCready'yi gitara, Dave Krusen'ı davula ve Eddie Vedder'i de vokale getirerek yeni bir birliktelik başlattılar. Kendilerine Pearl Jam ismini yakıştırdıktan sonra, grup 1991'in başlarında ilk albümünü çıkardı: TEN. Ten ertesi seneye kadar yüksek satış rakamlarına ulaşamadı ancak 1992'de Nirvana'nın alternatif rock'a ve grunge'a verdiği popüler örneklerin ardından müzikseverlerce farkedildi. Çok geçmeden Pearl Jam'in satışları Nirvana'yı geride bıraktı. Topluluğun müziğinde 70'lerin rock'ının güçlü ve vurgulu ritimleri ile 80'lerin punk öncesi rock'ının kararlılığı, kızgınlığı birbiriyle melodik uyumlar sağlıyor. Ten'deki "Jeremy", "Evenflow" ve "Alive" taze kan arayan radyo istasyonlarınca çok çalındı, bu da yeni kurulmuş bir topluluğun en çok işine yarayacak şeylerden biriydi.

Davulcu Krusen Ten çıktıktan kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı, yerini Dave Abbruzzese aldı. Lollapalooza turnesindeki başarılı bir kaç gösterinin ve radyolar ile MTV'nin bazı etkinlikleri sayesinde Pearl Jam severlerin sayısı 1992'de de hızla artmaya devam etti. Rock yıldızlığına ulaşmış olan kariyerlerine rağmen topluluk müzik endüstrisinin "böyle gelmiş böyle gider" kurallarına boyun eğmeyi reddetti. 1993'teki "Vs" albümlerinden, ki bu ikinci albümleri oluyordu, klip ya da 45'lik çıkarmayacaklarını bildirdiler. Buna rağmen bu albümleri de milyonlar satarak platin plaklar aldı. Henüz ilk haftasında albüm yaklaşık bir milyon sattı, listelere de bir numaradan girdi. 1994 İlkbaharında Amerika'da çıktıkları turneden sonra Pearl Jam, stadyum gibi büyük yerlerde değil de okul kampüsleri gibi daha küçük yerlerde çalmaya karar verdiler.

1994 Yazındaki turlarını, bilet fiyatlarını organizatörler yüzünden 20$'ın altına çekemediklerini açıklayarak iptal ettiler. Organizatörleri mahkemeye de şikayet eden topluluk, bütün bunlar olurken bir de albüm doldurdu: "Vitalogy". Kayıtların ardından Dave Abbruzzese'yi şutlayan topluluk üyeleri yerine Red Hot Chili Peppers ve Eleven'in eski davulcusu Jack Irons'ı getirdiler.

Pearl Jam'in üçüncü albümü "Vitalogy" 1994'ün sonlarına doğru piyasaya sürüldü. Çıkmasından sonraki ilk iki hafta içinde sınırlı sayıda yerde sınırlı sayıda satılmasına rağmen, listelerde ilk 60 içindeydi. Ancak daha sonra, CD'sinin ve kasetinin yeterli sayıda basılıp satışa sunulmasından kısa süre sonra listelerde tırmanışa geçti ve milyonlarca sattı. Mahkeme ise Pearl Jam'in aleyhine sonuçlandı. 1995'in başlarında ise Neil Young ile bir albüm hazırladılar. Bireysel çalışmalara ise her zamankinden biraz daha fazla ağırlık veren topluluk olmazsa olmaz "dağılıyorlar" dedikodularına hedef oldu. Vedder deneysel çalışmalarını sürdürdüğü yan grubu Hovercraft ile 1994 İlkbaharında bir turneye çıktı, Stone Gossard ise bir plak şirketi kurdu. 1995'te Mike McCready'nin Alice In Chains'den Layne Staley ile yan grubu Mad Season ilk albümünü çıkardı: Above. Neil Young ile bir başka çalışmaya da imza attılar, 1995 bitmeden bir de 45'lik çıkardılar: "Mirkin Ball".

1996'nın Yaz sonunda Pearl Jam, "No Code" ile albüm sayısını dörde çıkardı. Albüm olumlu eleştiriler ve tanıtımlarla karşılanmasına, listelere birinci sıradan girmesine rağmen değişik rock tarzı ve deneyselliği Pearl Jam hayranlarının alışılmış bir ses bekleyen büyük bir kısmını memnun edemedi, bu da listelerde büyük bir düşüşü beraberinde getirdi. Başarıyı azaltan bir neden de Pearl Jam'in eksiksiz bir turneye çıkamamasıydı. Bunun nedenleri arasında organizatörlerle uğraşmakta olmaları ve yolda aylar harcamanın getirdiği isteksizlik de vardı. Topluluk 1997'yi turneye çıkamamanın getirdiği zararı telafi etmek uğruna stüdyoda geçirdi. Gossard ayrıca yan grubu ile bir albüm hazırladı. Yılın sonunda Pearl Jam yeni ve daha sert bir albümü, "Yield"i bitirdi. 1998 Şubat'ında çıkan albüm heyecanlı eleştirilerle karşılandı. Çıktığı hafta listelere ikinci sıradan girmesine rağmen bu başarının devamı gelmedi ve kısa sürede alt sıralara indi. Pearl Jam nihayet 1998 Yazında, sonrasında "Live On Two Legs" isimli bir konser LP'si çıkaracağı, istediği gibi bir turne yapabildi.

Diskografi

1999 Unyielding Box (Imprint) Last Kiss (Sony) (45'lik)

1998 Yield (Sony) Live on Two Legs (Sony) Given to Fly (Sony) (45'lik) Hail Hail (Imprint) (45'lik) Off He Goes (Epic) (45'lik) Wishlist (Sony)(45'lik)

1996 No Code (Epic) Who You Are (Epic) (45'lik)

1995 Animal (Sony) (EP) I Got Id (Sony) (EP) Go (Sony) (45'lik) Immortality (Sony) (45'lik) Jeremy (Sony) (45'lik) Merkin Ball (Epic) (45'lik) Not for You (Sony) (45'lik) Oceans (Sony) (45'lik)

1994 Vitalogy (Epic Associated) Alive (EP) Alive (Sony) (45'lik) Daughter (Sony) (45'lik) Even Flow (Sony) (45'lik) Jeremy (Epic Associated) (45'lik) Spin the Black Circle (Sony) (45'lik)

1993 Vs. (Sony) Go (Alex) (45'lik) Oceans (Alex) (45'lik)

1991 Ten (Sony)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pearl Jam ilgili konular

 • Tad

  Seattle'lı underground grunge grubu.
 • Pearl Jam

  Pearl Jam ilk olarak, 1980’lerin ortasında Seattle’da, gitarist Stone Gossard ve basçı Jeff Amment’ın “Green River” adlı bir rock grubu
 • Eddie Vedder

  Eddie Vedder (gerçek adı Edward Louis Seversen III, d. 23 Aralık 1964) Pearl Jam grunge grubunun solisti, güftecisi ve üç gitaristinden biri. Ve
 • Layne Staley

  Layne Staley (1967-2002) ABD`li müzisyen. Alice in Chains grubunun eski solisti.
 • Mad Season

  Mad Season, alternatif rock, grunge tarzındaki ABD`li rock grubu
 • Mtv Unplugged

  MTV Unplugged; MTV kanalında yayınlanan bir müzik programıdır. Hiçbir elektronik enstrüman kullanmadan yapılan müziğe Unplugged denilmektedi
 • Ten (albüm)

  Ten Seattle'lı rock grubu Pearl Jam'in 27 Ağustos 1991 yılında, Epic Records tarafından çıkarılan ilk stüdyo albümüdür.
 • Vs. (albüm)

  Vs., Pearl Jam'in 19 Ekim 1993 yılında Epic Records tarafından çıkartığı ikinci albümüdür.
 • Jeff Ament

  Jeffrey Allen Ament d. 10 Mart 1963) Pearl Jam grunge grubunun bas gitaristi.Stone Gossard, Mike McCready, ve Eddie Vedder ile birlikte, Pearl Jam'in
Pearl Jam
Pearl Jam