--}}

Teksas

Teksas, Amerika Birleşik Devletleri 'nin güneyinde yer alan bir eyalet. Başkenti Austin'dir. Yüzölçümü 695.622km²'dir. Batısında New Mexico, kuzeyinde Oklahoma, kuzeydoğusunda Arkansas, doğusunda Louisiana ve güneydoğusunda Meksika körfezi, güneyinde Meksika vardır. Meksika'yla olan sınırı tamamen "Rio Grande" nehri ile çizilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzölçümü bakımından Alaska'dan sonra 2. gelir.

Teksas, Amerika Birleşik Devletleri `nin güneyinde yer alan bir eyalet. Başkenti Austin`dir. Yüzölçümü 695,622km²`dir. Doğusunda New Mexico, kuzeyinde Oklahoma kuzeydoğusunda Arkansas, doğusunda Louisiana ve güneydoğusunda Meksika körfezi güneyinde Meksika vardır. Meksika`yla olan sınırı tamamen "Rio Grande" nehri ile çizilir. Amerika Birleşik Devletleri`nde yüzölçümü bakımından Alaska`dan sonra 2. gelir. Yüzölçümü Rusya ve Türkiye dışında tüm Avrupa devletlerinden geniştir.

Nüfus ve etnik yapı

Teksas eyaletinin nüfusu 23.5 milyon kişidir. Halkın (%83)`ü beyazdır. geri kalan (%17)ise zencidir. Etnik köken olarak ;

Meksikalı (25.3%), Alman (10.9%), Afrikalı ve yerliler (10.5%), İngilizler (7.2%), ve İskoçlar ile İrlandalılar (7.2%) ve geri kalanlar oluşturur.

İklim

Kıyılarda ve doğuda sıcak ve nemli alttropikal, iç kesimlerde özellikle Panhandle`de kuru ve en düşük sıcaklık ile en yüksek sıcaklık dereceleri arasında fark büyük olan kara iklimi egemendir. Yüzölçümünün genişliği ve iklimin çeşitliliği, topraklarının ancak %20 kadarının ekildiği halde çeşitli bir tarımsal üretime olanak vermektedir.

Ekonomi

Teksas dünyanın en zengin yerlerinden biridir. Yalnız Amerika Birleşik Devletleri`nde değil bütün dünyada yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle önemli bir yer tutar. Ilımlı bir bölgede bulunan geniş topraklarında tarımın biçok türü, hayvancılık yapılır. Ayrıca dünyanın en zengin petrol yataklarının bir kısmı da buradadır. Yalnız petrol ele alındığında yıllık kazancı milyar dolarları bulur. Amerika Birleşik Devletleri`nin petrol ihtiyacının %40 kadarı Teksas`tan sağlanır. Tarımda Amerika Birleşik Devletleri içinde liderdir. Hayvancılıkta da lider konumundadır. Texas ayda 982.4 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri`nde Kaliforniya`dan sonra en büyük ticareti gerçekleştirir.

TarihTeksas ilk defa 1528`de İspanyol gemici Cabeza Da Vaca ile gelenler ayak basmıştır. O günden sonra sırasıyla Fransa, İspanya, Meksika`nın eline geçti. 1836`da bağımsız bir cumhuriyet oldu. 1845`te Amerika Birleşik Devletleri`ne katıldı. O sıralarda Texas`ta birkaç küçük şehir ve hayvan beslenen büyük çiftliklerden başka bir şey yoktu. Gerek hayvancılık, gerek tarım, gerekse petrol`ün bulunması XX.yüzyıl içinde teksas`ın gelişmesinde en önemli etkenlerdi.

Teksas`daki şehirler

Teksas`da 254 şehir vardır. En önemli 7 şehri Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Fort Worth, Lubbock ve El Paso`dur. Amerika Birleşik Devletleri`nin en büyük 20 şehri arasında buradaki birçok şehir bulunmaktadır.

Dil

Teksas`ta en çok konuşulan dil İngilizce`dir. İngilizce`den sonra İspanyolca konuşulur ve İspanyolca`yı Fransızca izler. Almanca, Lehçe, Çekçe, Korece, Vietnamca, Urduca konuşan küçük gruplar vardır. Ayrıca Amerikan yerlileri kendilerine özgü bazı diller konuşurlar.

Eğitim

Teksas`ta yüksek kalitede eğitim veren bir çok üniversite ve kolej vardır. College Station`taki Teksas A&M Üniversitesi, Austindeki Texas Üniversitesi, Houston Üniversitesi, Lubbock`taki Teksas Tech Üniversitesi, Dallas`daki UTD (UT Dallas) Universitesi gibi uluslararası üniversitelerle birlikte daha küçük dereceli üniversitelerde vardır örneğin; Denton`daki Kuzey Texas Üniversitesi, Houstan`daki Rice Üniversitesi, San Antonio`daki Trinity Üniversitesi gibi yuz`un uzerinde üniversite bulunur.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Teksas koordinatları: 32.8442470, -101.9222760

Diğer anlamları

Teksas

Türkçe Teksas kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Texas

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Teksas
Teksas