Pompey

Pompey, (Gnaeus Pompeius Magnus) (29 Eylül MÖ 106 - 29 Eylül MÖ 48) Roma Cumhuriyeti son dönemlerinde askeri ve politik liderdi. İtalya'nın kasabalarından gelen Pompey, kendini Roma asilzadeleri arasına sokabildi.

Pompey, (Cnaeus Pompeius Magnus) (d. 29 Eylül M.Ö. 106 - 29 Eylül M.Ö. 48) Roma cumhuriyeti son dönemlerinde askeri ve politik liderdi. İtalya`nın kasabalarından gelen Pompey, kendini Roma asilzadeleri arasına sokabildi. Kendisine ``Magnus`` kognomenini de Lucius Cornelius Sulla vermişti.

Pompey Marcus Licinius Crassus`a karşı ve Gaius Julius Caesar`a da dosttu. Üç politikacı Roma cumhuriyetinin son dönemlerinde önemli rol oynamışlar, aralarındaki ortaklığa da İlk Triumvirate ismiyle tanımlamışlardır. Crassus öldükten sonra, Pompey ve Caesar tüm Roma topraklarının hakimiyeti için tartışırlar.

Pompey bunun yanı sıra. M.Ö. 65 yılında, şimdiki Şebinkarahisar-Bayramköy bölgesinde, Pontos anadolu kralı I. Mitridates`in ordusu ile Roma İmparatorluğu ordusunun yaptığı savaşta, Roma ordusunu komuta etti. Mitridates`in ordusunu yendi ve Şebinkarahisar-Bayramköy bölgesine, zafer kazanma evi anlamına gelen "Nicopolis" kentini kurdu.

spqr-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Pompey koordinatları: 42.9055391, -75.9695465

Diğer anlamları

Pompey

İngilizce Pompey kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. pompeyo (m)

Pompey

İngilizce Pompey kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. pompejus (m)

Pompey

i. portsmouth deniz üssü, portsmouth şehri

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pompey
Pompey