Premier League

Kısaca: Premier League İngiletere birinci futbol ligi. premier lig 90'li yıllarda basalmistir.daha onceki sampiyonluklar da sayiliyor elbette. ...devamı ☟

Premier League
Premier League

Premier League İngiletere birinci futbol ligi. premier lig 90'li yıllarda basalmistir.daha onceki sampiyonluklar da sayiliyor elbette. premier lig'in onemli ozellikleri arasinda bu ligde oynamak icin tek sartin bir alt ligden cikmak olmamasidr. bunun yani sira statta buyuk degisiklikler/yenilikler ve iyi bir ekonomi gerekmektedir.bunu sagalayamayan kluplere ya para cezası kesilir ya da premier lig'e alinmazlar.

Premier League İngiliz futbolunun en üst seviyedeki ligidir.

Toplam 20 takımın yer alığı bir lig olan İngiliz Futbol Ligi, 1992 yılında bu ismi aldıktan sonra büyük atılım yapmış ve birçok otoriteye göre en önemli lig haline gelmiştir. Daha önceden Serie A ve La Liga'yı tercih eden birçok futbolcu İngiltere'ye transfer olmuş ve takımlarda İngiliz oyuncu sayısı çok azalmıştır. 2004–05 sezonunda ligdeki oyncuların %45'i yabancı oyuncudur. Bu sayı Arsenal'de %85'e çıkmaktadır. Bunların yanında Chelsea'yi kulüp için milyonlarca dolar harcayan Roman Abramovich gibi Rus bir işadamının sahibi olması veya Arsenal'in yeni stadını Emirates Stadyumu olarak yaptırması gibi olaylarla uluslarası bir lig durumuna gelmiştir.

1993 - 2001 yılların arasında Carling'in spornsorluğunda oynanan lig, 2001 yılından 2008 yılına kadar Barclay firmasının sponsorluğunu almıştır ve Barclays Premiership olarak adlandırılır olmuştur.

Şampiyonluklar

*18 kez: Liverpool

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Premier League Resimleri