--}}

Puma

Puma Familyası: Kedigiller (Felidae). Yaşadığı yerler: Amerika'nın dağlık ve ıssız sahralarında. Özellikleri: Boyu 1.5 metre, ağırlığı 120 kg kadar olabilen avcı bir memeli. Lekesiz postu, kahverengi-gri arasında değişir. İyi yüzücü, sıçrayıcı ve ağaca tırmanıcıdır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Yirmi yedi alt türü bilinmektedir. Amerika kıtasında yaşayan, “kugar” veya “dağ aslanı” olarak da bilinen yırtıcı bir memeli. Uzunluğu 120, kuyruğu 70 cm kadardır. Ağırlığı 120 kg gelenleri va

Puma Familyası: Kedigiller (Felidae). Yaşadığı yerler: Amerika'nın dağlık ve ıssız sahralarında. Özellikleri: Boyu 1.5 metre, ağırlığı 120 kg kadar olabilen avcı bir memeli. Lekesiz postu, kahverengi-gri arasında değişir. İyi yüzücü, sıçrayıcı ve ağaca tırmanıcıdır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Yirmi yedi alt türü bilinmektedir.

Amerika kıtasında yaşayan, “kugar” veya “dağ aslanı” olarak da bilinen yırtıcı bir memeli. Uzunluğu 120, kuyruğu 70 cm kadardır. Ağırlığı 120 kg gelenleri vardır. Dişileri daha küçüktür. Küçük ve yuvarlak başlı bu hayvanın görünüşü, dişi aslana benzer. Yelesiz, kısa tüylü postu, kırmızımsı kahverengi tondan, griye kadar çeşitli renkler alır. Burun çevresinin bir kısmı, kulak ve kuyruk ucu siyahımtrak, boyun ve karın altı beyazdır. Postu tamamen siyah olanlara nadir rastlanır. Yavruları siyah benekli doğarlar, geliştikçe benekler kaybolur.

Puma, mükemmel bir avcıdır. Usta sıçrayıcı, yüzücü ve ağaca tırmanıcıdır. Durduğu yerden 6 metre mesafeye sıçrayabilir. 18 metre yükseklikten yaralanmadan atlayabilir. Güney Kanada'dan, Kuzey Amerika'ya kadar uzanan bölgenin dağlık, bataklık, sahra ve yüksek ormanlarında yaşayan ve oralardaki mağaralarda barınan müthiş bir hayvandır. Geyiklerin düşmanı olarak tanınırsa da yaşlı ve üreyemeyen geyikleri avladığından, daha sağlıklı bir sürünün üremesini sağlar. Gündüzleri bir mağarada uyuklar, sazlıklarda veya ağaçların üzerinde dinlenir. Akşamları avlanır. Üreme devresinin dışında yalnız dolaşır.

Sessizce avına yaklaşarak arkadan saldırır. Ense kökü veya boynundan ısırarak öldürür, karnını deşerek barsaklarını çıkarıp gömer, ziyafetten sonra kalanını çalı-çırpı ile örterek gizler. Ertesi gün yeni bir av bulamadığı takdirde tekrar buraya döner. İnsanlara ve evcil hayvanlara saldırır. Diğer kediler gibi mükemmel bir vücut esnekliğine sahiptir. Vücudu kaslı ve çeviktir. Keskin tırnaklarını pençelerinin içine çekebilir. Avları oklukirpiden, öküze kadar değişebilir. Geyik, kurt ve genç ayılara düşkündür. Avcı ve köpeklerden kaçar. Kıstırıldığında ağaçlara tırmanır. Bu hareketiyse onun rahatça vurulmasını sağlar. Her mevsimde üreyebilir. Dişi 90 günlük bir gebelikten sonra, gizli bir inde 3-5 yavru doğurur. İki yılda bir ürerler, 20 yıl kadar yaşarlar. Küçükken evcilleştirilebilir. Büyüdükçe keskin tırnaklarıyla halı ve duvarları yırtarak zararlı olmaya başlar. Çoğunlukla spor maksadıyla avlanmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Puma

1. anlamı Kedigillerden, uzunluğu 120 cm, kuyruğu 70 cm, sırtı kahverengi, karnı beyaz, Amerika'da yaşayan bir memeli türü, Yeni Dünya aslanı, dağ aslanı (Feis concolor).
2. anlamı puma, puma, zFelis conco.
3. anlamı puma.

Puma

Puma İngilizce anlamı ve tanımı

Puma anlamları

  1. (noun) A large American carnivore (Felis concolor), found from Canada to Patagonia, especially among the mountains. Its color is tawny, or brownish yellow, without spots or stripes. Called also catamount, cougar, American lion, mountain lion, and panther or painter.

Puma tanım:

Kelime: pu·ma
Söyleniş: 'pü-m&, 'pyü-
İşlev: noun
Türleri: plural pumas also puma
Kökeni: Spanish, from Quechua
: COUGAR; also : the fur or pelt of a cougar

Puma ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Catamount, Cougar, Painter, Panther,

Puma

İngilizce Puma kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. puma

Puma

İngilizce Puma kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. puma, mammifère carnassier

Puma

İngilizce Puma kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Puma

Puma

İngilizce Puma kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Zool) puma

Puma

İngilizce Puma kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. puma (espécie de onça)

Puma

i. puma, dağaslanı

Puma

Fransızca Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. (Zoology) puma, cougar, mountain cat

Puma

Almanca Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. cougar, species of large wild cat native to the Americas

Puma

İtalyanca Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. puma, cougar

Puma

Portekizce Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. puma, cougar

Puma

İspanyolca Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. puma, panther, cougar

Puma

Türkçe Puma kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. cougar, species of large wild cat native to the Americas n. cougar, puma, large cat of North and South America n. (Zoology) puma, cougar, mountain cat

Puma

İngilizce Puma kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. poema

Puma

n. cougar, species of large wild cat native to the Americas n. cougar, puma, large cat of North and South America n. (Zoology) puma, cougar, mountain cat

Puma

Fransızca Puma kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(zoologie) poema (m)

Puma

Almanca Puma kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
poema

Puma

kedigillerden, uzunluğu 120 cm, kuyruğu 70 cm. sırtı kahverengi, karnı beyaz, amerika'da yaşayan bir memeli türü, yenidünya aslanı (feis concolor).

Puma

Fransızca Puma kelimesinin Almanca karşılığı.
n. puma

Puma

Fransızca Puma kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(zoologie) coguaro (m); puma (m); leone americano

Puma

Fransızca Puma kelimesinin Portekizce karşılığı.
(zoologie) puma (m); leão da montanha

Puma

Fransızca Puma kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(zoologie) puma (f); león americano

Puma

Fransızca Puma kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] puma

Puma

Almanca Puma kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. puma (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    ben volkan lutfen yardımcı olun bundan 8 gun once mont aldım puma degıstırmek ıstıyorum forum puma magazası degıstırmıyor lutfen bu konu hakında yardımcı olun msn adresım lofty_5656@hotmail.com

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Puma
Puma