Rage Against The Machine

Kısaca: Rage Against the Machine, ABD`li müzik grubu. Rage veya RATM olarak da bilinir. 1990 yılında Kaliforniya, ABD`de kurulmuştur. Elemanlar: ...devamı ☟

Rage Against the Machine
Rage Against The Machine

Rage Against the Machine, ABD`li müzik grubu. Rage veya RATM olarak da bilinir. 1990 yılında Kaliforniya, ABD`de kurulmuştur. Elemanlar:- Zack de la Rocha - solist

- Tom Morello - gitar

- Brad Wilk - davul

- Tim Commerford - bas

Grup 90`lı yıllarda başarılı olsa da 2000 yılının sonlarına doğru Zack de la Rocha`nın gruptan ayrılmasıyla dağıldı. Nu metal akımını derinden etkileyen RATM ayrıca radikal sol görüşleriyle de bilinir. Albüm kapaklarında, şarkı sözlerinde ve birçok söyleşide kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Aktif olarak da politik gösterilerde yer aldılar.

De la Rocha`nın rap müziğinden etkilenmiş vokali (Public Enemy grubundan Chuck D. en çok etkileyen isimlerin başında gelir), Tom`un gitardaki ustalığı, Brad`in vurucu davulu yüksek sesli müziğin en önemli gruplarından biri haline gelmesini sağlamıştır.

GeçmişiRage Against the Machine, Zack de la Rocha`nın önceki grubu Inside Out`un parçasıdır. Grubun adı buradan gelmektedir. Grubun adu kapitalizme karşı olan öfkelerini simgeler.

Bu tepkiyle ortaya çıkan Rage`in Sony`e ait Epic Records`la anlaşması büyük tepki görmüştü. Grup da yaptığı açıklamada, "fazla kişiye ulaşmanın çok önemli olduğunu bunun da ancak gene kapitalist kanallarla yapılabileceğini" belirtmişti. Samimiyetlerini sorgulayan hayranları ise bu açıklamaya, "bunun bir bakıma doğru olduğunu, fakat satılan her Rage kopyasının bu şirketleri daha da güçlü hale getirdiği unutulmaması gerektiğini" belirterek cevap vermiştir.

İlk albümleri "Rage Against the Machine" 1992 yılında çıkmıştır. Bu albümden çıkan "Killing In The Name" çok sevilmiştir. Ayrıca ilginç bir olay da 1993 yılında yaşanmıştır. Philadelphia`da sahnede 15 dakika çıplak bir halde kalarak Parents Music Resource Center`ı ve sansürü protesto etmişlerdir.

Evil Empire 1996 yılında çıkmıştır. Beğenilen bir albüm olmasına rağmen, ilk albümü aşamadığı eleştirileri yoğundur. People of the Sun ve Bulls on Parade bu albümün popüler parçaları olmuşlardır.

The Battle Of Los Angeles 1999 yılında çıkmıştır. Bu albümde diğer albümleri gibi ilgiyle karşılanmıştır. Guerilla Radio da bu albümün hiti sayılabilir.

1999 yılında Matrix`in sonunda çalan Wake Up adlı parçada RATM`a aittir. Bu parçayla birlikte Rage dünya çapında iyice tanınmıştır. Ayrıca Calm like a bomb parçası da Matrix Reloaded`da kullanılmıştır.

Renegades , 2000 yılında çıkan bu albümde başkalarının şarkılarını yorumladılar. Devo ve Cypress Hill gibi grupların şarkıları yer alır. Cypress Hill parçası "How I could just kill a man" adlı parça da bu albümde yer alır.

Bu albüm piyasaya çıkmak üzereyken Zack de la Rocha gruptan ayrıldı. Ayrılma gerekçesi olarak, "karar alma mekanizmalarının tamamen çöktüğünü, politik ve sanatsal farklılıkların ortaya çıkmaya başladığını" gösterdi.

Daha sonra eski Soundgarden üyesi Chris Cornell geriye kalan RATM elemanlarıyla birlikte Audioslave`i kurdu. Audioslave`in Audioslave ve Out of Exile adlı iki albümü bulunmaktadır.

Zack de la Rocha ise DJ Shadow`la birlikte "March of Death" adlı Irak Savaşı`nı protesto eden bir şarkı yaptı.Ayrıca Eylül 2004`de "We Want It All" adında bir parça daha piyasaya çıktı.