Rap

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ`lik, breakdance ve grafiti, hiphop`ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc` lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)`tu, ki bu şarkı hiphop`ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rap, `Rhtymic American Poetry` olarak açılabilir ve çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır.Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap`i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies`in kısaltması) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)`dır.

Kelime anlamı

Rap`in Türkçedeki tam karşılığını `Sert dille eleştirmek.` olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap`in altında bulunduğu çatı Hiphop da böyle sebeplerden doğmuştur. RAP`in "[1]hytm [2]nd [3]oem (Ritim ve Şiir yada Ritmik Şiir)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir yada R(Real)(Gercek) A(american)(Amerikan) P(Porter)(Portresi)dir

Türkiye`de Rap ve Türkçe RapTürk kökenli ilk rap yapan isimler genel itibariyle Türkiye dışında yaşayan isimlerdir. Başta Avrupa`da en çok Türk`ü barındıran Almanya gelir. Almanya`dan : Karakan, Cinai Şebeke, Erci-E Dj Dark Prince ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Maho-B, Rapor 2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer gibi rap gruplarıdır. Türkçe sözlü rap başlamadan önce bu isimlerden rap müzikle uğraşanlar İngilizce, Almanca gibi diğer dillerde rap müzik yapıyorlardı.

1995 yılında Almanya`dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirdi. İlk günlerde dinleyenleri inanılmaz bir hayret sarıyordu. Cartel`e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. Ahmet San`ın menajerliğinde Türkiye`nin her yerinde konserler verildi. Ancak bu olumlu hava uzun süre devam etmedi. Bir süre sonra grup elemanları arasında anlaşmazlık çıktı ve grup dağıldı. Daha sonra tekrar birleşme çabaları oldu, beraber bir şarkı daha yaptılar ama olumlu bir sonuç alınamadı.

Cartel`in takipçileri

Cartel`in başlattığı Türkçe rap gençler arasında oldukça büyük bir etki uyandırdı. Öyleki rap yapmaya çalışan ilk gençler Almanya`da yaşayan gurbetçi Türkler`in bozuk şivesini bir stil sanmış ve o stilde rap yapmaya çalışmışlardır. Cartel`in etkisiyle yabancı dilde rap yapan isimler de Türkçe rap yapmaya başladılar. Cartel`den sonra #sabotaj#Karakan grubu da kendi albümlerini çıkardılar.Esemdi Haffar Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Rapor2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer ile mic check sinsilesi devam etti. Şu an Türkiye`de yüzlerce Türkçe rap yapan şarkıcı ve grup bulunmaktadır. Bu grupların dışında dikkati çeken diğer gruplar Rodosto, Kuvvet M.İ.R.A (Sansar,rapozof grup mu?yalan yazmayın) olarak sayılabilir.Solo Mcler ise Ceza, Mozole Mirach, Sitem Depresif,Kolera,Raffine,Fuchs,Sahtiyan, Fuat Ergin. Bir zamanlar rock müziğin geçtiği yollardan rap müzik de geçmektedir.

Türkçe Rap`e Ulaşmak

Cartel`in yakaladığı başarı sonrasında plak şirketleri yeni rap müzisyenlerinin peşine düşmüşlerdi. Ancak henüz yeni yeni yetişen gençler arasından, rap dünyasında "Wack Mc" denilen amatör rap müzisyenlerini bulabilmişlerdi. Bu müzisyenlere albüm çıkartan şirketler için sonuç oldukça vahimdi. Cartel yakaladığı başarıda bir ilktir. Birkaç plak şirketi aynı sonuçla karşılaşınca rap müzisyenleri için artık şirket bulmak oldukça zor olmuştur.

İnternete sığınmak

Durum böyle olunca rap müzisyenlerini kendilerini internet dünyasına atmışlardı. Günümüzdede halen rap müzisyenlerinin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Örnek olarak günümüzde en iyilerden kabul edilen #sabotaj#Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı. İnternetteki rap severler kendilerine ayrı bir dünya kurmuşlardı. Hiçbir basın organında yeralmadan veya reklam yapılmadan konserler düzenliyorlar, albümler çıkarıyorlardı. Bu işi yapmakta hiç zorlanmamışlardır çünkü rap kolaydır.

Linkler

<!--Kişisel siteleri buraya değil, ilgili kişinin maddesine ekleyin--> Hiphoplife Barikat TurkRap HepraP Hiphophaber RapLabs RapDream

Kaynaklar

Vikipedi

Rap

f. hafifçe vurmak, tıklatmak, çalmak (kapı), şiddetle eleştirmek, mahkum etmek, tutuklamak
i. hafif vuruş, tıklatma, kapı çalınması, sert eleştiri, azarlama, suçlama, suç, tartışma, görüşme, zerre, metelik, beş para

Rap

birdenbire durmak anlamında rap diye durmak deyiminde geçer.

Rap

Almanca Rap kelimesinin Türkçe karşılığı.
hafifçe vurus, tiklama, zilgit, firça, azarlama, ceza, tepki, elestiri, rep, nebze, hafifçe vurmak, rahat ve serbest bir sekilde konusmak, siddetle elestirmek, kinamak

Rap

1. anlamı Ayakların yürürken çıkardığı ses. "Birdenbire durmak veya durdurmak" anlamlarında rap diye durmak veya durdurmak deyiminde geçer.
2. anlamı argo suçluluk; rap konuş/kız/vur, beraet ettake the rap argo suçu üstüne al, zırnık/hafif vuruş; çarpmak beat the rap argo cezadan kurtulmak, vurmak, çalmak; vuruş, darbe; çalış, çalma.
3. anlamı hafifçe vuruş. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir şekilde konuşmak. şiddetle eleştirmek. kınamak.
4. hafifçe vurus. tiklama. zilgit. firça. azarlama. ceza. tepki. elestiri. rep. nebze. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir sekilde konusmak. siddetle elestirmek. kinamak.

Rap

Fransızca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. rap

Rap

Almanca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
v. knock, tap, strike quickly; criticize, scold, rebuke; perform rap music; talk, have a conversation (Slang)

Rap

İtalyanca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap

Rap

İspanyolca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap music, musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)

Rap

Türkçe Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap music, musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
n. knock, quick blow; knocking sound; punishment (Slang); response (Slang); conversation (Slang)
v. knock, tap, strike quickly; criticize, scold, rebuke; perform rap music; talk, have a conversation (Slang)


İlgili konuları ara

Yanıtlar