Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur. ...

RAP (almanca) türkçe anlamı
1. hafifçe vurus
2. tiklama
3. zilgit
4. firça
5. azarlama
6. ceza
7. tepki
8. elestiri
9. rep
10. nebze
11. hafifçe vurmak
12. rahat ve serbest bir sekilde konusmak
13. siddetle elestirmek
14. kinamak
RAP (inglizce) türkçe anlamı
15. f. hafifçe vurmak
16. tıklatmak
17. çalmak (kapı)
18. şiddetle eleştirmek
19. mahkum etmek
20. tutuklamak
21. i. hafif vuruş
22. tıklatma
23. kapı çalınması
24. sert eleştiri
25. azarlama
26. suçlama
27. suç
28. tartışma
29. görüşme
30. zerre
31. metelik
32. beş para
RAP (türkçe) anlamı
33. Ayakların yürürken çıkardığı ses. Birdenbire durmak veya durdurmak anlamlarında rap diye durmak veya durdurmak deyiminde geçer.
34. 2. anlamı argo suçluluk
35. rap konuş/kız/vur
36. beraet ettake the rap argo suçu üstüne al
37. zırnık/hafif vuruş
38. çarpmak beat the rap argo cezadan kurtulmak
39. vurmak
40. çalmak
41. vuruş
42. darbe
43. çalış
44. çalma
45. 3. anlamı hafifçe vuruş. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir şekilde konuşmak. şiddetle eleştirmek. kınamak.
46. 4. hafifçe vurus. tiklama. zilgit. firça. azarlama. ceza. tepki. elestiri. rep. nebze. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir sekilde konusmak. siddetle elestirmek. kinamak.
RAP (türkçe) anlamı
47. birdenbire durmak anlamında rap diye durmak deyiminde geçer.
1. n. rap music
2. musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
3. n. knock
4. quick blow
5. knocking sound
6. punishment (Slang)
7. response (Slang)
8. conversation (Slang)
9. v. knock
10. tap
11. strike quickly
12. criticize
13. scold
14. rebuke
15. perform rap music
16. talk
have a conversation (Slang),
RAP (türkçe) ingilizcesi
17. n. rap music
18. musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
19. n. knock
20. quick blow
21. knocking sound
22. punishment (Slang)
23. response (Slang)
24. conversation (Slang)
25. v. knock
26. tap
27. strike quickly
28. criticize
29. scold
30. rebuke
31. perform rap music
32. talk
have a conversation (Slang),
Rap (almanca) ingilizcesi
33. v. knock
34. tap
35. strike quickly
36. criticize
37. scold
38. rebuke
39. perform rap music
40. talk
have a conversation (Slang),
Rap (fransızca) ingilizcesi
41. (m) n. rap,

Rap İngilizce anlamı ve tanımı

Rap anlamları
    (v.) To hasten.(v. t.) To strike with a quick blow
42. to knock on.(v. t.) To free (a pattern) in a mold by light blows on the pattern
43. so as to facilitate its removal.(noun) A quick
44. smart blow
45. a knock.(v. i.) To strike with a quick
46. sharp blow
47. to knock
48. as
49. to rap on the door.(v.) To seize and bear away
50. as the mind or thoughts
51. to transport out of one's self
52. to affect with ecstasy or rapture
53. as
54. rapt into admiration.(noun) A lay or skein containing 120 yards of yarn.(v.) To snatch away
55. to seize and hurry off.(v.) To exchange
56. to truck.(noun) A popular name for any of the tokens that passed current for a half-penny in Ireland in the early part of the eighteenth century
57. any coin of trifling value.
Rap tanım:
Kelime: rap
58. Söyleniş: 'rap
59. İşlev: noun
60. Kökeni: Middle English rappe
61. 1 : a sharp blow or knock
62. 2 a : a sharp rebuke or criticism b : a negative and often undeserved reputation or charge -- usually used with bum or bad given a bum rap by the press
63. 3 a : the responsibility for or adverse consequences of an action refused to take the rap b : a criminal charge c : a prison sentence
64.
Rap ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Belt
65. Blame
66. Knap
67. Knock
68. Pat
69. Pink
70. Strike
71. Tap
72. Whack
73. Whang
74.
Rap (almanca) fransızcası
1. n. rap (m)
Rap (fransızca) almancası
1. n. rap
Rap (fransızca) italyancası
1. (musique) rap {invariable}
Rap (fransızca) ispanyolcası
1. (musique) rap (m)
Rap (fransızca) portekizcesi
1. (musique) rap (m)
Rap (fransızca) flemenkcesi
1. (musique) rap (m/f)

Rap hakkında detaylı bilgi

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ`lik, breakdance ve grafiti, hiphop`ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc` lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)`tu, ki bu şarkı hiphop`ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rap, `Rhtymic American Poetry` olarak açılabilir ve çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır.Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap`i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies`in kısaltması) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)`dır.

Kelime anlamı

Rap`in Türkçedeki tam karşılığını `Sert dille eleştirmek.` olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap`in altında bulunduğu çatı Hiphop da böyle sebeplerden doğmuştur. RAP`in "[1]hytm [2]nd [3]oem (Ritim ve Şiir yada Ritmik Şiir)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir yada R (Real) (Gercek) A (american) (Amerikan) P (Porter) (Portresi)dir

Türkiye`de Rap ve Türkçe RapTürk kökenli ilk rap yapan isimler genel itibariyle Türkiye dışında yaşayan isimlerdir. Başta Avrupa`da en çok Türk`ü barındıran Almanya gelir. Almanya`dan : Karakan, Cinai Şebeke, Erci-E Dj Dark Prince ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Maho-B, Rapor 2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer gibi rap gruplarıdır. Türkçe sözlü rap başlamadan önce bu isimlerden rap müzikle uğraşanlar İngilizce, Almanca gibi diğer dillerde rap müzik yapıyorlardı.

1995 yılında Almanya`dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirdi. İlk günlerde dinleyenleri inanılmaz bir hayret sarıyordu. Cartel`e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. Ahmet San`ın menajerliğinde Türkiye`nin her yerinde konserler verildi. Ancak bu olumlu hava uzun süre devam etmedi. Bir süre sonra grup elemanları arasında anlaşmazlık çıktı ve grup dağıldı. Daha sonra tekrar birleşme çabaları oldu, beraber bir şarkı daha yaptılar ama olumlu bir sonuç alınamadı.

Cartel`in takipçileri

Cartel`in başlattığı Türkçe rap gençler arasında oldukça büyük bir etki uyandırdı. Öyleki rap yapmaya çalışan ilk gençler Almanya`da yaşayan gurbetçi Türkler`in bozuk şivesini bir stil sanmış ve o stilde rap yapmaya çalışmışlardır. Cartel`in etkisiyle yabancı dilde rap yapan isimler de Türkçe rap yapmaya başladılar. Cartel`den sonra #sabotaj#Karakan grubu da kendi albümlerini çıkardılar.Esemdi Haffar Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Rapor2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer ile mic check sinsilesi devam etti. Şu an Türkiye`de yüzlerce Türkçe rap yapan şarkıcı ve grup bulunmaktadır. Bu grupların dışında dikkati çeken diğer gruplar Rodosto, Kuvvet M.İ.R.A (Sansar, rapozof grup mu?yalan yazmayın) olarak sayılabilir.Solo Mcler ise Ceza, Mozole Mirach, Sitem Depresif, Kolera, Raffine, Fuchs, Sahtiyan, Fuat Ergin. Bir zamanlar rock müziğin geçtiği yollardan rap müzik de geçmektedir.

Türkçe Rap`e Ulaşmak

Cartel`in yakaladığı başarı sonrasında plak şirketleri yeni rap müzisyenlerinin peşine düşmüşlerdi. Ancak henüz yeni yeni yetişen gençler arasından, rap dünyasında "Wack Mc" denilen amatör rap müzisyenlerini bulabilmişlerdi. Bu müzisyenlere albüm çıkartan şirketler için sonuç oldukça vahimdi. Cartel yakaladığı başarıda bir ilktir. Birkaç plak şirketi aynı sonuçla karşılaşınca rap müzisyenleri için artık şirket bulmak oldukça zor olmuştur.

İnternete sığınmak

Durum böyle olunca rap müzisyenlerini kendilerini internet dünyasına atmışlardı. Günümüzdede halen rap müzisyenlerinin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Örnek olarak günümüzde en iyilerden kabul edilen #sabotaj#Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı. İnternetteki rap severler kendilerine ayrı bir dünya kurmuşlardı. Hiçbir basın organında yeralmadan veya reklam yapılmadan konserler düzenliyorlar, albümler çıkarıyorlardı. Bu işi yapmakta hiç zorlanmamışlardır çünkü rap kolaydır.

Linkler

<!--Kişisel siteleri buraya değil, ilgili kişinin maddesine ekleyin--> Hiphoplife Barikat TurkRap HepraP Hiphophaber RapLabs RapDream

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Rap maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Rap Müzik

Rap, Hip hop alt kültürünün bir koludur. Kökeni 1970'lerde özellikle siyahi insanların yaşadığı Amerika'nın kenar mahallelerine, bir diğer deyişle "getto"lara dayanmaktadır.

Battle Rap

Freestyle rap ya da battle rap, sözleri önceden yazılmamış veya çok azı yazılmış, yani doğaçlama yapılan raptir. Rap kavgalarında rapçiler yeteneklerini sergilemek için freestyle rapi kullanır.

Dirty South Rap

ABD'nin güney yakasını kapsayan bir rap müzik türüdür. Ludacris, Usher, T-Pain, Outkast, Lil' Flip gibi isimler bu tarzda önde gelenlerdir. Genellikle parti tarzı hareketli parçalar yaparlar.

Freestyle Rap

Freestyle rap ya da battle rap, sözleri önceden yazılmamış veya çok azı yazılmış, yani doğaçlama yapılan raptir. Rap kavgalarında rapçiler yeteneklerini sergilemek için freestyle rapi kullanır. İsim vererek ya da üstü kapalı biri ya da birileri sözlerde iğnelenir. İsim ...

Melankolik Rap

Melankolik rap, bir rap müzik türüdür. Duygusal bir altyapı eşliğinde duygusal şeyler şarkı sözlerine konu edilir.

Pokérap

'Can You Say Them All?'. İlk sezondaki her bölüm sonunda bu şarkılar söylenirdi, I Choose You to The Breeding Center Secret bölümünde. Bu bölüm için aynı ismi taşıyan yani pokerap isimli bir grup sorulmuştur.

Pop Rap

Rap müziğinin pop altyapıları ile birleşmiş türüdür. Daha yavaş, daha kolay dile dolanır ve daha çok insana hitab eder. Tema olarak normal rapin aksine aşk, hayat, maddiyat gibi konuları işler.

Punchline Rap

Punchline, rap'ın bir alt koludur. Genellikle Battle Rap'te kullanılır. Kişiye atılan disslerde bitirici söz olarak belden aşağı, küfürlü ya da oldukça sert sözlerden oluşur. Dinleyenleri güldürür ya da etki bırakır.

Rap Olimpiyatları

Rap Olimpiyatları, 1997'de Los Angeles'ta yapılmış freestyle rap turnuvasıdır. Bu turnuva Eminem'in kariyerinin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Turnuvada Juice lakaplı rapçinin ardından ikinci olarak Interscope başkanı Jimmy Iovine'in dikkatini çekmiştir. Iovine Eminem'in ...

Hot Rap Songs

Rap Songs, eski adıyla Hot Rap Tracks, ''Billboard'' dergisi tarafından haftalık düzenlenen, hip hop/rap hitlerinden oluşan bir listedir. Sıralamada radyolar ve satışlar dikkate alınmaktadır. Listenin bir numarasında en uzun süre kalan şarkı, 1999 sonu-2000 başında 16 hafta bir ...

How To Rap

''How to Rap'' ya da tam adıyla ''How To Rap: The Art and Science of the Hip-Hop MC'', Paul Edwards'ın hip hop ve rap müzik hakkındaki kitabı. Kitapta 100'den fazla rapper ile nasıl rap yaptıkları hakkında röportajlar vardır.

MTV Video Müzik Ödülleri En İyi Rap Video Klibi

En İyi Rap Video Klibi ödülünü kazananlar listesi. 1989 yılında verilmeye başlanan dört kategoriden biridir. Son kez 2006'da verildi ve diğer birçok kategori gibi 2008 yılında yeniden verilmedi. Bunun yerine En İyi Hip-Hop Video Klibi ödülünün dağıtılmasına devam edildi. Bu ...