Rap

Kısaca: Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur. ...devamı ☟

Rap, bir müzik türüdür. Kökenleri 1970`lerin getto Amerika`sına dayanmaktadır. Amerika`nın varoş bazı eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur.

Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ`lik, breakdance ve grafiti, hiphop`ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc` lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)`tu, ki bu şarkı hiphop`ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

Rap, `Rhtymic American Poetry` olarak açılabilir ve çoğunlukla muhalefeti susturmak anlamında kullanılmaktadır.Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap`i icra eden kişiye MC (Master of ceremonies`in kısaltması) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)`dır.

Kelime anlamı

Rap`in Türkçedeki tam karşılığını `Sert dille eleştirmek.` olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap`in altında bulunduğu çatı Hiphop da böyle sebeplerden doğmuştur. RAP`in "[1]hytm [2]nd [3]oem (Ritim ve Şiir yada Ritmik Şiir)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir yada R(Real)(Gercek) A(american)(Amerikan) P(Porter)(Portresi)dir

Türkiye`de Rap ve Türkçe Rap

Türk kökenli ilk rap yapan isimler genel itibariyle Türkiye dışında yaşayan isimlerdir. Başta Avrupa`da en çok Türk`ü barındıran Almanya gelir. Almanya`dan : Karakan, Cinai Şebeke, Erci-E Dj Dark Prince ve bunların yanında mazileri daha eskilere dayanan Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Maho-B, Rapor 2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer gibi rap gruplarıdır. Türkçe sözlü rap başlamadan önce bu isimlerden rap müzikle uğraşanlar İngilizce, Almanca gibi diğer dillerde rap müzik yapıyorlardı.

1995 yılında Almanya`dan Karakan, Cinai Şebeke ve Erci-E tarafından oluşturulan Cartel Türkçe sözlü rap müzik yaparak bir ilki gerçekleştirdi. İlk günlerde dinleyenleri inanılmaz bir hayret sarıyordu. Cartel`e olan bu ilgi albüm satışlarına ve konsere gelen kişi sayılarına da yansıdı. Ahmet San`ın menajerliğinde Türkiye`nin her yerinde konserler verildi. Ancak bu olumlu hava uzun süre devam etmedi. Bir süre sonra grup elemanları arasında anlaşmazlık çıktı ve grup dağıldı. Daha sonra tekrar birleşme çabaları oldu, beraber bir şarkı daha yaptılar ama olumlu bir sonuç alınamadı.

Cartel`in takipçileri

Cartel`in başlattığı Türkçe rap gençler arasında oldukça büyük bir etki uyandırdı. Öyleki rap yapmaya çalışan ilk gençler Almanya`da yaşayan gurbetçi Türkler`in bozuk şivesini bir stil sanmış ve o stilde rap yapmaya çalışmışlardır. Cartel`in etkisiyle yabancı dilde rap yapan isimler de Türkçe rap yapmaya başladılar. Cartel`den sonra #sabotaj#Karakan grubu da kendi albümlerini çıkardılar.Esemdi Haffar Sirhot, Sagopa Kajmer, Barikat, Jöntürk, Ceza, Rapor2, Ondaon, Sultana, Umut Ertek, Buldozer ile mic check sinsilesi devam etti. Şu an Türkiye`de yüzlerce Türkçe rap yapan şarkıcı ve grup bulunmaktadır. Bu grupların dışında dikkati çeken diğer gruplar Rodosto, Kuvvet M.İ.R.A (Sansar,rapozof grup mu?yalan yazmayın) olarak sayılabilir.Solo Mcler ise Ceza, Mozole Mirach, Sitem Depresif,Kolera,Raffine,Fuchs,Sahtiyan, Fuat Ergin. Bir zamanlar rock müziğin geçtiği yollardan rap müzik de geçmektedir.

Türkçe Rap`e Ulaşmak

Cartel`in yakaladığı başarı sonrasında plak şirketleri yeni rap müzisyenlerinin peşine düşmüşlerdi. Ancak henüz yeni yeni yetişen gençler arasından, rap dünyasında "Wack Mc" denilen amatör rap müzisyenlerini bulabilmişlerdi. Bu müzisyenlere albüm çıkartan şirketler için sonuç oldukça vahimdi. Cartel yakaladığı başarıda bir ilktir. Birkaç plak şirketi aynı sonuçla karşılaşınca rap müzisyenleri için artık şirket bulmak oldukça zor olmuştur.

İnternete sığınmak

Durum böyle olunca rap müzisyenlerini kendilerini internet dünyasına atmışlardı. Günümüzdede halen rap müzisyenlerinin kendilerini kanıtlayabileceği izleyici kitlesine ulaşabileceği en iyi ortam internettir. Örnek olarak günümüzde en iyilerden kabul edilen #sabotaj#Sagopa Kajmer ve Ceza gibi isimler internetten kendilerini tanıtıyorlardı. İnternetteki rap severler kendilerine ayrı bir dünya kurmuşlardı. Hiçbir basın organında yeralmadan veya reklam yapılmadan konserler düzenliyorlar, albümler çıkarıyorlardı. Bu işi yapmakta hiç zorlanmamışlardır çünkü rap kolaydır.

Linkler

Hiphoplife Barikat TurkRap HepraP Hiphophaber RapLabs RapDream

Kaynaklar

Vikipedi

Rap

1. anlamı Ayakların yürürken çıkardığı ses. "Birdenbire durmak veya durdurmak" anlamlarında rap diye durmak veya durdurmak deyiminde geçer.
2. anlamı argo suçluluk; rap konuş/kız/vur, beraet ettake the rap argo suçu üstüne al, zırnık/hafif vuruş; çarpmak beat the rap argo cezadan kurtulmak, vurmak, çalmak; vuruş, darbe; çalış, çalma.
3. anlamı hafifçe vuruş. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir şekilde konuşmak. şiddetle eleştirmek. kınamak.
4. hafifçe vurus. tiklama. zilgit. firça. azarlama. ceza. tepki. elestiri. rep. nebze. hafifçe vurmak. rahat ve serbest bir sekilde konusmak. siddetle elestirmek. kinamak.

Rap

Rap İngilizce anlamı ve tanımı

Rap anlamları

  1. (v.) To hasten.
  2. (v. t.) To strike with a quick blow; to knock on.
  3. (v. t.) To free (a pattern) in a mold by light blows on the pattern, so as to facilitate its removal.
  4. (noun) A quick, smart blow; a knock.
  5. (v. i.) To strike with a quick, sharp blow; to knock; as, to rap on the door.
  6. (v.) To seize and bear away, as the mind or thoughts; to transport out of one's self; to affect with ecstasy or rapture; as, rapt into admiration.
  7. (noun) A lay or skein containing 120 yards of yarn.
  8. (v.) To snatch away; to seize and hurry off.
  9. (v.) To exchange; to truck.
  10. (noun) A popular name for any of the tokens that passed current for a half-penny in Ireland in the early part of the eighteenth century; any coin of trifling value.

Rap tanım:

Kelime: rap
Söyleniş: 'rap
İşlev: noun
Kökeni: Middle English rappe
1 : a sharp blow or knock
2 a : a sharp rebuke or criticism b : a negative and often undeserved reputation or charge -- usually used with bum or bad given a bum rap by the press
3 a : the responsibility for or adverse consequences of an action refused to take the rap b : a criminal charge c : a prison sentence

Rap ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Belt, Blame, Knap, Knock, Pat, Pink, Strike, Tap, Whack, Whang,

Rap

İngilizce Rap kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. música rap, género musical en el cual se conjugan frases y rimas habladas con compases rítmicos (se desarrolló en zonas urbanas a mediados de los años '70)
s. golpecito
v. golpetear

Rap

İngilizce Rap kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. rap, style de musique disco dont les paroles hachées sont récitées sur un fond musical rythmé
n. petit coup sec et dur; coup; punition; peine de prison; accusation; conversation
v. frapper sur; taper sur; donner un coup sec; critiquer; tancer quelqu'un; avoir une conversation

Rap

İngilizce Rap kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Rap, Rap Musik, Musikgenre in amerikanische Vorstadtgebiete in den 1970gern entwickelt
n. Klopfen; Kittchen (umgspr.), Knast (umgspr.); Anklage; Palaver; Geplapper; Rapmusik
v. klopfen; attackieren; quatschen

Rap

İngilizce Rap kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. bussata, rap
s. colpo secco; battuta; (fig) rimprovero aspro, lavata di capo
v. picchiare, colpire, battere; (fig) condannare, criticare, biasimare, deplorare

Rap

İngilizce Rap kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. batida; pancada; culpa; censura
v. censurar; bater

Rap

f. hafifçe vurmak, tıklatmak, çalmak (kapı), şiddetle eleştirmek, mahkum etmek, tutuklamak
i. hafif vuruş, tıklatma, kapı çalınması, sert eleştiri, azarlama, suçlama, suç, tartışma, görüşme, zerre, metelik, beş para

Rap

Fransızca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. rap

Rap

Almanca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
v. knock, tap, strike quickly; criticize, scold, rebuke; perform rap music; talk, have a conversation (Slang)

Rap

İtalyanca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap

Rap

İspanyolca Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap music, musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)

Rap

Türkçe Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. rap music, musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
n. knock, quick blow; knocking sound; punishment (Slang); response (Slang); conversation (Slang)
v. knock, tap, strike quickly; criticize, scold, rebuke; perform rap music; talk, have a conversation (Slang)

Rap

Flemenkçe Rap kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. agile, nimble, brisk, alert, lioht-heeled

Rap

İngilizce Rap kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. tik, klop, geklop, knip, slag, stuiver, duit
ww. tikken, kloppen, aankloppen, slaan, afkeuren

Rap

n. rap music, musical genre in which spoken verses and rhymes are set to a rhythmic beat (developed in urban areas during the mid-1970s)
n. knock, quick blow; knocking sound; punishment (Slang); response (Slang); conversation (Slang)
v. knock, tap, strike quickly; criticize, scold, rebuke; perform rap music; talk, have a conversation (Slang)

Rap

Flemenkçe Rap kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (snelheid) vif; rapide
2. (muziek) rap (m)
3. (snelheid) vite; rapidement; à grands pas

Rap

Fransızca Rap kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(musique) rap (m/f)

Rap

birdenbire durmak anlamında rap diye durmak deyiminde geçer.

Rap

Fransızca Rap kelimesinin Almanca karşılığı.
n. rap

Rap

Fransızca Rap kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(musique) rap {invariable}

Rap

Fransızca Rap kelimesinin Portekizce karşılığı.
(musique) rap (m)

Rap

Fransızca Rap kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(musique) rap (m)

Rap

Almanca Rap kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. rap (m)

Rap

Almanca Rap kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. rap {mus.} (m)

S. Yaban - 5 yıl önce

Rap eş anlamlısı "meyhane"dir.


S. Yaban - 5 yıl önce

Rap eş anlamlısı meyhanedir.


S. Yaban - 5 yıl önce

Rap eş anlamlısı meyhanedir.


Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hot Rap Songs
6 yıl önce

Rap Songs, eski adıyla Hot Rap Tracks, Billboard dergisi tarafından haftalık düzenlenen, hip hop/rap hitlerinden oluşan bir listedir. Sıralamada radyolar...

Türkçe rap
3 yıl önce

sözlü rap müzik ya da Türkçe rap, 1990'lı yılların ortasında ana akım medyada görünürlük kazanmış bir müzik türüdür. Amerika'dan Almanya'ya gelen rap ve...

Kool G Rap
6 yıl önce

Nathaniel Thomas Wilson ya da bilinen adıyla Kool G Rap (G Rap olarak da bilinir) (d. 20 Temmuz 1968), Amerikalı rapçi, şair, senarist, yazar ve prodüktör...

Gangsta rap
2 yıl önce

Gangsta rap, 1980'li yılların ortalarında ABD'de ortaya çıkan şiddete ve yasa dışı şeylerin yüceltilmesine dayalı müzik kültürü. "Gangsta" sözcüğünün...

Battle Rap
2 yıl önce

Battle rap (rap atışması olarak da bilinir) kibirlenme, övünme hakaret etme ve abartma gibi içeriklere sahip rap türü. Atışmalar, kayıtlı albümlerde...

Freestyle rap
2 yıl önce

Freestyle rap, enstrümantal olarak veya olmayarak yapılan bir doğaçlama tarzıdır, şarkı sözleri belirli bir konu veya yapı olmadan okunur. Rap kavgalarında...

Dirty South Rap
6 yıl önce

Dirty South Rap veya southern hip hop, ABD'nin güney yakasını kapsayan bir rap müzik türüdür. Ludacris, Usher, T-Pain, Outkast, Lil' Flip gibi isimler...

Rap rock
3 yıl önce

Rap rock, hip hopun vokal ve enstrümantal özelliklerini rock müziğin çeşitli dallarıyla birleştiren bir müzik türüdür. En popüler alttarzları rap metal...