rahim

Rahim veya Dölyatağı, memelilerde gebelik organı. Rahim, ucunda rahim ağzı (serviks) bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri yer alan, kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde bir yapıdır.

RAHIM (türkçe) anlamı
1. dölyatağı
2. koruyan
3. acıyan
merhamet eden.
RAHIM (türkçe) anlamı
4. Uterus
döl yatağı.
RAHIM (türkçe) anlamı
5. (Arapça) Erkek ismi - Esirgeyen
6. acıyan
7. koruyan
8. merhametli. Kur'an'da 220 yerde zikredilmiştir. Allah'ın isimlerinden
9. (bkz. Abdürrahim).
RAHIM (türkçe) ingilizcesi
1. [Rahim] adj. uterine
2. n. uterus
3. womb
4. loins
5. matrix
RAHIM (türkçe) fransızcası
1. utérus [le]
2. matrice [la]
RAHIM (türkçe) almancası
1. n. Gebärmutter
2. Mutterleib

Rahim hakkında bilgiler

Uterus, döl yatağı.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Rahim Kanseri

Çoğunlukla rahim boynunda ve vajinanın başlangıç kısmında meydana gelen bir hastalıktır. Çok düşük yapan veya çok doğuran kadınlarda daha fazla görülür. Tıp dilinde uterus kanseri denir.

Rahim Sarkması

Bazı kadınların vajina veya rahimleri bacaklarının arasına doğru sarkar. Bu durum, yaşlı kadınlarda görüldüğü gibi gençlerde de görülebilir. Nedenleri, müzmin öksürük, ıkınma, ağır şeyler kaldırma, aşırı yorgunluk, rahim ur veya polipleri, doğum sırasında ...

Rahim (tıp)

Rahim (uterus), ucunda rahimağzı bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri yer alan, kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde bir yapıdır. Rahim içindeki boşlukta rahim iç tabakası (endometrium) yer alır. Rahim gebe olunmayan dönemde mandalina ...

Rahim (anlam Ayrım)

Rahim aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, uterusun (rahim) üst kısmı ile vajinayı birbirine bağlayan konik biçimli serviks (rahim ağzı) bölgesinde ortaya çıkar.

Rahim Zafer

Futbol biyografi

Rahim Ağzı

Rahim veya Dölyatağı, memelilerde gebelik organı. Rahim, ucunda rahim ağzı (serviks) bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri yer alan, kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde bir yapıdır.

Rahim Şah

Rahim Şah (Hintçe:रहीम शाह ,Urduca ve Peştuca:رحیم شاہ), (d.3 Nisan1975) Peştu - Hint asıllı Karaçi doğumlu Pakistan'lı müzisyen. AnnesiUrdu - Peştu kökenli, babası ise Hintli'dir. Rahim Şah, Hintçe, Pencabça, Urduca, Peştuca , Sindhi şarkılarıyla ...

Esfendiyar Rahim Meşai

Esfendiyar Rahim Meşai (Farsça:''اسفندیار رحیم ‌مشایی'' - İngilizce:''Esfandiar Rahim Mashaei'' / doğum: 16 Kasım 1960 - Ramser, Mazenderan, İran), İran Cumhurbaşkanlığı Kurmay Başkanı ve 2013 İran cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde aday. İran Cumhurbaşkanı ...

Aboul Rahim Sebah

Aboul Rahim Sebah (d. 27 Aralık 1991), Ganalı futbolcu. Edirnespor'da oynamaktadır.

Rahim (anlam Ayrımı)

Rahim, Döl yatağı, acıma, esirgeme gibi anlamlara gelen Arapça kökenli sözcük. Aynı zamanda erkeklere verilen bir isimdir.

Rahim (film, 2010)

Rahim (orijinal adı Womb), Benedek Fliegauf'un yazıp yönettiği, 2010 yılında vizyona giren, Eva Green ve Matt Smith'in başrollerini paylaştığı filmdir.