Rob Halford

düzenle|Mayıs 2007

Rob Halford.. Dile kolay, 30 yıldır saf Heavy Metal yapmak herkesin harcı değildir.. O NWOBHM`den önce de vardı , sonrasında da.. O`nu anlatmak ne kadar zordur bilirsiniz. Anlatırken kelimelerin anlamsız kaldığı , Heavy Metal`in en büyük ismi : Rob Halford The Metal God ! Rob , İngiltere`nin Walsall kasabasında Ağustos 1951`de doğdu.

Bir sanayi kasabası diyebileceğimiz bölge , demir - çelik fabrikalarının çokluğu ile ünlüdür. Okula da aynı kasaba da başlar. Annesi ve babası , orta gelirli bir İngiliz Ailesidir. Rob`un babası da evlerinin hemen karşısındaki Çelik Fabrikasında çalışıyordur. 14-15 yaşlarında ise , Rob kendisinde olan anormal hisleri fark eder. Yaşıtlarından daha farklı davranır. Kendisinin gay olduğunu o yaşlarda anlar. Rob , bunu herkesten saklar . Çünkü dışlanmak ve küçük düşürülmek onun en büyük korkusudur. Sınıf arkadaşlarından ve ailesinden kimseyi bundan haberdar etmez. Kendi ağzından o yılları şöyle açıklıyor “ Kendini kayıp hissetmek ve insanın kafasının karışması çok kötü bir duygu. Özellikle ergenlik çağında iken , hiçbir şeyi akıl edemezsiniz , nereye gideceğinizi bilemezsiniz.” Rob , yavaş yavaş müziğe doğru kaymaya başlamıştır. 18-19 yaşlarında , Deep Purple ve Led Zeppelin`in yaptığı müzik , onu çok etkiler ve kendi kendine “İşte bu , işte ben, istediğim , yapmak istediğim müzik bu !” şeklinde söylenir. 1968 yılında Liseden mezun olduktan sonra, Hiroshima adlı bir gruba katılır. Bir Birmingham kenti grubu olan Hiroshima , yerel barlarda çalan bir müzik topluluğudur.

Aynı zamanda, Judas Priest grubu da, Birmingham`da çalan , fakat diğer gruplardan biraz daha popüler olan bir topluluktur. Ve yıllar 1973`ü gösterdiğinde Priest`in orijinal vokalisti Al Atkins gruptan ayrılır. Priest vokalsiz kalmıştır. Ve grup elemanlarından birinin kız kardeşi hangisiydi hatırlamıyorum şuan , fakat KK ya da Ian olması lazım Rob Halford`u vokalist olarak gruba önerir.

Gruba katılan Rob ile tekrar doğan Priest grubu , çalışmalarını kendi aralarında “Holy Joe`s” adını verdikleri , yerel bir Kilisenin alt katında yapmaya başlarlar. İki gitar, bir bass o zamanlar biraz yadırganır. Fakat Tipton , bunun daha enerjik ve daha etkileyici bir sound olacağına inanıyordu. 1974 yılının başlarında, Gull adında bir kayıt şirketi ile imzalanan antlaşma , yeni çıkaracakları albüm için yardım faktörü olur. Ve Rocka Rolla albümünün kayıtları tamamlanır. Piyasaya sürülen albüm , yalnızca birkaç bin adet satar. Priest halen kendilerine inanan güvenen bir kitle aramaktadır.

Çelik fabrikalarının sesleriyle karıştırdıkları müzikleri ile Heavy Metal tohumlarını yeşertiyorlardı. 2 yıl sonra, yani 1976`da yine Gull etiketi altında, Sad Wings Of Destiny albümlerini piyasaya sürerler. Fakat , karşılarında büyük bir engel vardır. O yıllarda İngiliz piyasasında bir Punk dalgası ortalığı kasıp kavuruyordu. Priest ise yollarına aynen devam etmek için birbirlerine söz vermişti.. 1977 yılında CBS Records etiketi altında Sin After Sin albümü yayınlanır. “Black Sabbath , Led Zeppelin , Deep Purple gruplarının aksine , alışılagelmiş olmayan scream vokallere ağırlık veren , biraz daha yüksek gitar soundlu müzik insanların hoşuna gitmişti. Judas Priest farklıydı !” diyor Metal Edge Dergisinin genel editörü Paul Gargano.. Rob Halford 80`li yıllara doğru geldiğimizde sahnede kullandığı kırbaçlar, metal ile dolu ceketler ile insanların hayranlığını kazanmayı başarmıştı. Hatta “I have been whipped by Rob Halford” * yazılı stickerlar satılmaya başlanmıştı .
  • Rob Halford tarafından kırbaçlandım.
80`li yıllar Priest`in ve Halford`un altın yıllarıydı. En muhteşem albümler ve Halford`un o muhteşem karizması dünyayı kasıp kavuruyordu. Halford`un , Al Atkins`ten sonra Priest`e kazandırdığı şey açıktı : Onlar artık Metal Gods Metal Tanrıları idi.. British Steel , Point Of Entry , Screaming For Vengeance , Defenders of The Faith .. ve daha niceleri.. Priest`in yaptığı her albüm olay oluyordu. Heavy Metal tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştı ismini Priest.. Rob Halford`un eşiz scream vokalleri , küçük bir kızın çığlığı kadar yırtıcı bir ses , aynı zamanda yeryüzündeki en duygusal ses tonu insanları büyülüyordu. Konserler , turneler .. Priest kainatı fethediyordu.. Ve 1989 yılında bir konserin ardından , polis Priest grubunu göz altına almıştı ! Nedeni ise iki gencin Stained Class (1978) albümündeki Beter By You Beter Than Me şarkısını dinlerken intihar etmeleri.. Şarkıdaki “Do it” * kelimesinin , gençlere gizli bir mesaj verdiğini savunan aileler, Priest`i mahkemeye vermişti.
  • Yap onu.


Mahkemenin ardından , Priest aklanıyordu ve şarkıda intihara iten hiçbir mesajın bulunmadığı anlaşılıyordu. 1990 yılında Painkiller albümü ile bir bomba daha patlıyordu. Bu albüm aynı zamanda HALFORD`un Priest ile 90`lı yıllarda çıkardığı en son albüm oluyordu. Çünkü Halford artık kişisel kariyerine önem vermek istiyordu ve bunu gruba açıklamıştı. 1992 yılında grubu bırakması , gruptaki herkesi şoka çevirmişti. her şeyin sonuna gelindiğine inanıyordu KK.. Fakat Halford kararlıydı. Artık “farklı” şeyler yapma zamanıydı.

1992 yılında Fight grubunu kuran Halford artık kendi solo kariyerine başlamıştı. Yazımın bu bölümünden itibaren Halford`a ağırlık vereceğim. Priest`in bu tarihten itibaren neler geçirdiğini forumdaki “Halford the Metal God” yazımdan okuyabilirsiniz. 1993 yılında Fight grubuyla çıkardığı War Of Words albümü ile Halford fanları heyecanlanır. Çünkü bu albüm , Halford`un kendi solo kariyerinde çıkardığı en iyi 3 muhteşem albümden biridir. Priest soundundan farklı bir müzik , ve daha kişisel şarkı sözleri , fanları sevindirmeyi başarmıştı.

Ardından gelen Mutations ve A Small Deadly Space albümleri de Fight grubunun 1994 - 1995 yıllarında çıkardığı albümlerdir. WOW a€˜e göre daha etkisiz kalan albümler , yine de fanları memnun etmeyi başarmıştı. Benim favori albümüm ise WOW`dür. Halford , kendi kurduğu Fight grubunu da dağıtır . Halford`un buradan maymun iştahlı biri olduğunu da anlıyoruz bu arada. =) Two grubunu kuran Halford , bu grupla çıkardığı tek albüm “Voyeurs” ile o kadar tepki topluyordu ki , albümden sonra gelecek olan Dünya turu da iptal olmuştu. ! Albüm , hiçbir Heavy ögesi taşımayan , tamamen bateri ve bilgisayar efektleri ile dolu kayıtlardan oluşuyordu. Neredeydi Halford çığlıkları ? Neredeydi Halford`un o müzikalitesi ? Bu albümü ilk dinlediğimde kulaklarıma inanamamıştım. Halford`un albüm kapak çekimlerindeki resimleri de görülmeyecek kadar rezil .. Halford`un dibe vurduğu tek çalışma , işte bu arkadaşlar.. Halford bu değildi.. Büyük tepkilerden ve baskılardan sonra, Halford kurduğu Two grubunu da dağıtır ve özüne dönmeye karar verir. Heavy Metal yapmak , onun işiydi .. Heavy Metal onun ruhuydu .. İsyan ve sistemin bozukluğunu çığlıklarıyla dünyaya haykıran Halford aramıza tekrar girecek miydi ? Bu sorunun cevabı : Evet..

Halford, 2000 yılına geldiğimizde “HALFORD” grubunu kuruyordu. Milenyuma muhteşem 2 albüm ile giriş yapıyordu .. Resurrection (2000) ve Crucible (2002) , daha önce de dediğim gibi en muhteşem 3 albümden 2`si.. 90`lı yılların durgunluğu , ve 2000`li yıllara giriş yapılırken Heavy Metal`deki o iniş , birden tavan yapıyordu.

Heavy tarihinin en büyük isimlerinden olan Halford , bu iki albümle fanlarına tekrar döndüğünü işaret ediyordu. Eğer dinlemediyseniz , şuan odanızda bulunan pencereden atlamanız tavsiye edilir. Pat Lachman ve Metal Mike`ı gitarlara alan Halford , resmen krallığını ilan ediyordu. Konserlerde çalınan Metal Gods, Electric Eye , Breaking The Law şarkıları ise , özlediğimiz Halford`lu Priest`i biraz olsun bizlere hatırlatıyordu. 2001 yılında çıkan tek Halford Live albümü “Live Insurrection” da , Live Albümler tarihinde en üst sıralara ismini kazıttırıyordu. Live Albümeriniz arasında bu albüm yoksa , yine pencereyi açıp atlamanız en doğrusu olur. Albümde, Priest fanlarına jest olarak , Metal Gods ve Breaking The Law gibi şarkılar da çalınmıştır !

Rock in Rio`da verdikleri 2001 yılındaki konserde , konser sonlarında çalınan Electric Eye parçasında , girişte Hellion bölümünde , kalbine doğru yumruklar atması ve seyirciye doğru gözleri yaşlı bir şekilde şarkıyı fısıldaması Judas`ı özlediğini gösterir gibiydi.. Ve yıllar 2004`ü gösterdiğinde , Halford`un Judas`a geri dönmesi her zamanki gibi yine olay olmuştu.. Bu haberi ilk aldığımda hemen ağabeyimi aramıştım. Kendisi de o an şehir dışındaydı. Telefon bir an kapanmış ve tekrar aradığımda ulaşamamıştım =) Gözlerimden yaşlar gelmişti.. Evet , Halford the Metal God geri dönmüştü.. Grubun birleşme hikayesi ile ilgili Lead gitarist Glenn Tipton şöyle anlatıyor : “Bir gün Halford`un evinde toplanmıştık her zamanki gibi.. İngilizleri bilirsiniz , hemen karar verirler ve kafalarına koydukları şeyi hemen yapmak isterler. Halford ile birleşmeyi düşünmüştük o an bütün grup olarak. Rob da bize hayır dememişti.. Eee ? demiştik.. Ne duruyoruz o halde ?”

Bir re-united dünya turu ve ardından gelen Angel Of RETRIBUTION İntikam meleği albümü, yeni yetmelerin bir kez daha götlerinin yere düşmesine neden oldu. Artık Judas geri dönmüştü ve Halford görmek istediğimiz yere tekrar gelmişti.. O muhteşem sesini , o muhteşem gitarlar ile tekrar duymak bizlere Allah tarafından verilen 2. bir şanstı..

müzisyen-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

müzisyen

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Rocka rolla
6 yıl önce

(Downing, Halford) – 1:31 "Cheater" (Downing, Halford) – 2:57 "Never Satisfied" (Atkins, Downing) – 4:50 "Run of the Mill" (Downing, Halford, Tipton) –...

Rocka rolla, 1974, Black Sabbath, Heavy Metal, Judas Priest, Rob Halford, İngiliz, K.K. Downing, Glenn Tipton, Ian Hill, John Hinch
Judas Priest
2 yıl önce

tarihi boyunca birçok üye değişikliği yaşamıştır. Grubun şu anki kadrosu Rob Halford (vokal), Glenn Tipton (gitar), Richie Faulkner (gitar), Ian Hill (bas)...

Judas Priest, 1971, Heavy metal, Müzik grubu, Taslak, İngiltere, Painkiller, Glenn Tipton, Rob Halford, Ripper Owens, Scott Travis
John 5
6 yıl önce

için şarkı yazarı olarak da çalışan sanatçı Matt Ball, Avril Lavigne, Rob Halford, k.d. lang, Garbage, Meat Loaf, Scorpions, Ozzy Osbourne, Slash, FeFe...

John 5, 1971, 31 Temmuz, ABD, Fender, Joe Satriani, Marilyn Manson, Marilyn Manson (grup), Michigan, Rob Halford, Steve Vai
Al Atkins
6 yıl önce

ayrıldı. Atkins'in Judas Priest'ten ayrılmasının ardından, yerine Rob Halford geçti. Halford, yeni katıldığı grupta, aslen Atkins tarafından yazılmış şarkıları...

Mark Chaussee
6 yıl önce

müzik hayatına başladı. İlk önemli grubu eski Judas Priest vokalisti Rob Halford'un kurduğu "Fight" grubuydu. 1994-1995 arası çalıştığı bu grupla bir albüm...

Geleneksel heavy metal
2 yıl önce

Sharpe-Young, Garry (2007), p. 299/300 ^ Pehling, David. "The Metal God Speaks: Rob Halford Interview Part One". Ktvu.com. 20 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi...

25 Ağustos
2 yıl önce

İngiliz yazar 1950 - Ayhan Sicimoğlu, Türk müzisyen ve gezgin 1951 - Rob Halford, İngiliz şarkıcı ve söz yazarı 1958 - Tim Burton, Amerikalı film yönetmeni...

25 Ağustos, 25 Ağustos
Dimebag Darrell
2 yıl önce

müzik kariyerlerine kurdukları bu grup ile devam ettiler. Grubun vokali Rob Halford'un gitaristi Pat Lachman, basçısı ise dövme yaptırırken tanıştıkları Bob...

Dimebag Darrell, 1966, 1981, 1996, 2004, 20 Ağustos, 8 Aralık, ABD, Davul, Dean, Gitar