Roßhalde, Hermann Hesse’nin 1924 yılında yayımlanmış romanıdır. Roman bir sanat öğretmenin başarısızlığını anlatmaktadır.

Rosshalde

Roßhalde, Hermann Hesse’nin 1924 yılında yayımlanmış romanıdır. Roman bir sanat öğretmenin başarısızlığını anlatmaktadır.

Konu

Uluslararası öneme sahip bir ressam olan Veragut, eşi Adele ve oğulları Pierre ile birlikte tenhada bir yerde olan Rosshalde köşkünde oturur. Sonradan olan oğlu Albert’i yatılı okula gönderir. Veragut atölyesinde çalışır ve orada yaşar. Köşkü Adele’ye bırakır. Pierre birbirine uzak ve onunla ilgilenmeyen ebeveynleri arasında arada kalır. Adele yaptığı evlilik dolayısıyla hayal kırıklığına uğrar, fakat son ana kadar Veragut’un onu düşündüğü umudunu saklar. Veraguth’un Adele’yi kendi başına bırakma ve ona yüklü bir tazminat ödeme düşüncesi Adele’nin sinirlerini taşırır. Adele bir anne olarak, eşler her ne kadar yıllardır birbirleriyle anlaşamadan yaşamış olsa da aileyi bir arada tutmak ister. Ressam, eşinin yanında sadece Pierre’yi aşırı bir şekilde sevdiği için kalır. Adele normal şartlar altında boşanmaya razı olabilirdi, ancak küçük Pierre'yi koruyamazdı. Bu yüzden evin babası, Pierre onu ya da annesini seçinceye kadar Rosshalde'de kalır.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar