Rozet Genelde okul, dernek vb. müesseselerin sembolü olarak yakaya takılan değişik şekillerde yapılmış metal veya plastik işaretler. Su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görünüşü kapamak için krom veya nikelden yapılan ortası delik daire şeklinde sac parçalarına da rozet ismi verilir. Kapı kolu ve anahtar yerlerini örten kol aynasının kullanılmadığı durumlarda kullanılan maden parçalarına, merkezde bulunan bir yıldızın etrafında değişik şekiller meydana getiren yıldız kü...

ROZET (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Yakaya takılmak için çeşitli biçimlerde yapılan
3. bir kuruluşun sembolü sayılacak genellikle küçük metal nesne:
Bir süs bir rozet gibi yakasına iliştirmiştir.- S. F. Abasıyanık.
4. 2 . Musluğun
5. gizli döşenmiş boruya vidalandığı yerin çirkin görünüşünü kapatmak amacıyla kullanılan nikel veya krom kaplanmış çember biçimli sac parça.
6. 3 . Kapı kolunun altına monte edilen metal parça.
7. 4 . bitki bilimi Güney Anadolu sahillerinde yetişen
pembe ve beyaz çiçekleri olan süs bitkisi.
ROZET (türkçe) anlamı
8. yakaya takılmak için çeşitli biçimlerde yapılan
9. bir kuruluşun simgesi sayılacak ufak kâğıt ya da metal nesne.musluğun
10. gizli döşenmiş boruya vidalandığı yerin çirkin görünüşünü kapatmak amacıyla kullanılan nikel ya da krom kaplanmış çember biçimli sac parça.
ROZET (türkçe) ingilizcesi
1. [rozet (de) ]n. rosette
2. rosacen. rosette
3. badge
4. pin
ROZET (türkçe) fransızcası
1. rosette [la]
2. cocarde [la]
3. écusson [le]
ROZET (türkçe) almancası
1. n. Dienstmarke

Rozet hakkında bilgiler

Rozet Genelde okul, dernek vb. müesseselerin sembolü olarak yakaya takılan değişik şekillerde yapılmış metal veya plastik işaretler. Su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görünüşü kapamak için krom veya nikelden yapılan ortası delik daire şeklinde sac parçalarına da rozet ismi verilir. Kapı kolu ve anahtar yerlerini örten kol aynasının kullanılmadığı durumlarda kullanılan maden parçalarına, merkezde bulunan bir yıldızın etrafında değişik şekiller meydana getiren yıldız kümelerine de rozet denmektedir.

Rozet; Almanca, İngilizce ve Fransızcada aynı manaya gelen beynelmilel bir kelimedir. Reklam aracı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle batıda bu durumu çok yaygındır.

Rozet, okul, parti, dernek vb. müesseselerin kendilerine mensup kişiler arasında bir tanışma ve tanıtma vasıtası olmaktadır. Böyle müesseselerin kendilerine mahsus “amblem”leri vardır. Bu amblemlerin küçültülmüş şekilleri “rozet” halinde kendi üyelerinin yakalarına takılmaktadır. Üye olmayanlar takamazlar.

Rozetin değişik şekilleri vardır. Bunlar, kağıttan, renkli kurdaleden, kartondan, madenden yapılmaktadır. Bu maddelerden yapılan rozetleri erkekler ceket veya buna benzer giydikleri eşyaların sol yakasına; kadınlar ise rozeti, çengelle sol göğüs kısımlarına takarlar. Genelde rozet takma usulü budur.

Yardım toplama işleriyle uğraşan dernek ve müesseseler de bazı günlerde kendilerini tanıtan rozetlerini yardım karşılığı halka takarlar.

rozet nerede?

rozet haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Rozet Hubeş

Rozet Hubeş,   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Rozet Bulutsusu

Rozet Bulutsusu Samanyolu bölgesinde Tekboynuz takımyıldızı içindeki dev moleküler bulutun bir ucunun kenarında yer alan, büyük ve yuvarlak bir H II bölgesi. Açık yıldız kümesi NGC 2244, bulutsu ile yakından ilgilidir, kümenin yıldızları bulutsunun maddesinden oluşmuştur.

Ichthys

İchtys (Yunanca: ἰχθύς, transliterasyonları: ichtys, icthys veya ikhthus) Yunanca "balık" anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir.