Ruby, Alaska

Kısaca: Ruby (Koyukonca ''?'') — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde yer alan bir şehir. Toplam alanı 19,6 km² olan yerleşimin nüfusu 2007 yılına göre 169 kişidir. ...devamı ☟

Ruby (Koyukonca ?) — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde yer alan bir şehir. Toplam alanı 19,6 km² olan yerleşimin nüfusu 2007 yılına göre 169 kişidir. Coğrafya Alaska'nın orta batısında bulunan yerleşimin toplam alanı 19,6 km² dir ve bunun tamamı karadır. Yerliler Ana yerli halk Koyukoncanın Yukon Merkezi Koyukoncası (Central Yukon sub-dialect) şivesini konuşan Kızılderili Alaska Atabasklarıdır.

Yerliler

in oranı % 82,98, Beyazlar ise % 13,83 tür. ANCSA Yapılanması Koyukon yerlilerinin 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Doyon, Limited yerli bölge şirketine bağlı Dineega Corporation adlı yerli şirketi vardır. Yerüstü kaynakları köy şirketine, yeraltı kaynakları ise bölge şirketine aittir. İç Alaska'nın Yukon-Koyukuk Subregion alt bölgesinde bulunan yerleşimin yerli halkının Ruby Tribal Council adlı idari yapılanması Tanana Chiefs Conference adlı üst yapılanmaya dahildir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.