Savak

Savak (Farsça: ساواÚé, veya سازمان اطلاعات Ùˆ امنیت Úéشور ''Sazeman-e Ettelaat va Amniyat-e Keshvar''), İran istihbarat teşkilatıdır (1957–1979).

Savak (Farsça: ساواÚé, veya سازمان اطلاعات Ùˆ امنیت Úéشور Sazeman-e Ettelaat va Amniyat-e Keshvar), İran istihbarat teşkilatıdır (1957–1979). İran'ın casus yetiştirmek ve istihbaratçı eğitmek amacıyla kurmuş olduğu bir istihbarat örgütüdür. Adı, İran eski savunma bakanı Ali Rıza Asgari'nin kaybolmasıyla gündeme gelmiştir. Hakkında fazla bilgi bulunmaması ve fazla gündeme gelmemesi nedeniyle en gizli servislerden biri olarak görülmektedir. Olası bir savaş durumunda orduya dahil edilebilecek 60.000 kadar özel tim eğitimli istihbaratçısının hazır durumda olduğu iddia edilmektedir. Savak'ın teknoloji konusunda da eğitim verilen üssünde, İran'ın tüm iletişim kaynakları denetlenmektedir. Uzmanlar, her ne kadar dünya istihbarat teşkilatları sıralamasında ileri seviyede gözükmese de Savak'ı tehlikeli olarak nitelendirmektedirler. Linkler * Ministry of Intelligence and Security VEVAK - Iran Intelligence Agencies } }

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

savak

1 . Suyu başka yöne akıtmak için yapılan düzenek.
2 . Değirmen arkındaki fazla suyun akması için açılan ikinci su yolu.
3 . Bir barajın fazla suyunu akıtmak için yapılan düzen.

savak

Türkçe savak kelimesinin İngilizce karşılığı.
[SAVAK] n. sluice, sluiceway, penstock

savak

değirmen suyunu başka yöne akıtmak için yapılan düzen. bir barajın fazla suyunu akıtmak için yapılan düzen. aptal, şaşkın.

savak

Türkçe savak kelimesinin Fransızca karşılığı.
dëversoir [le], vanne [la]

savak

Türkçe savak kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Schleuse, Überlauf, Wehr

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Savak
savak