sedef

deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan parlak ve değerli taş ...

SEDEF (türkçe) anlamı
1. (Bak Sadef)
SEDEF (türkçe) anlamı
2. midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan
3. sedefçilikte kullanılan
4. pırıltılı
5. beyaz
6. sert bir madde.
bu maddeden yapılmış ya da bu madde ile süslenmiş.
SEDEF (türkçe) anlamı
7. (Arapça) Kadın ismi 1. Bazı deniz hayvanlarının (midye
8. istiridye gibi) sert
9. beyaz ve parlak kabuğu. 2. Bu kabuktan yapılmış veya süslenmiş eşya.
SEDEF (türkçe) ingilizcesi
1. n. mother of pearl
2. pearl
3. nacre
SEDEF (türkçe) fransızcası
1. nacre [la]
SEDEF (türkçe) almancası
1. n. Perlmutter

Sedef hakkında bilgiler

İstiridye ve midye gibi deniz veya tatlı su yumuşakçalarının kabuklarının içini astarlayan, parlak ve çoğunlukla beyaz renkli olan iç kısım.


Sedef, yumuşakçaların vücudunu saran ve manto denilen zarın kabuk salgısıdır. Bol miktarda kalker ihtiva eder. İnci de, sedef yapısında olup bileşiminde % 92 kalsiyum karbonat mevcuttur.

Düğme yapımında, süslemede ve kakma yapmada kullanılır. Sert bir madde olup, beyaz kısmı ışığı çözümler. Bu da gökkuşağındaki renklerin sedef üzerinde görülmesine sebep olur. Amerika’da tatlı su nehirlerinden çıkarılan midye kabukları, ince özel testerelerle kesilerek, sedef plaklar elde edilir. Bazan binlerce ton kabuk bu maksat için kullanılır. Mississippi Nehrinin midye kabuklarından kıymetli sedef düğmeler yapılır. Bazı bölgelerde salyangoz kabuklarından da istifade edilir. Bir kısım karındanayaklılar (Gastropoda) beyaz veya kırmızı, bir kısmı da parlak yeşil veya sarımtrak yeşil sedef ihtiva ederler. Deniz kulağının (Holiotis) türlerinde pembeden mora kadar çeşitli renkte sedeflere rastlanır.

Sedef eski çağlardan beri süslemecilikte kullanılmıştır. Özellikle Doğu ve Türk sanatında sedefçilik alanında çok güzel eserler meydana getirilmiştir. Sedef kakmacılığı zamanla başlıbaşına bir sanat olmuştur. Sanatkarlar, marangozlar, kutu, kapı, pencere süslemesinde sedefi kullanırlar. Ayrıca Kur’an-ı kerim mahfazası, rahle, tüfek, tabanca, ağızlık gibi eşyaların süslenmesinde fazlaca kullanılmıştır.

Sedefin iki çeşidi vardır: 1) Düz beyaz sedef, 2) Menevişli sedef.

Sedefin, sedefçilikte kullanılmasında başlıca üç metod vardır: 1) Gömme işçiliği, 2) Mozaik işçiliği, 3) Yapıştırma işçiliği.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sedef Kakma

Sedef kakma, ayrıca sedefçilik ya da sedef işleme olarak bilinen teknikte sedef, ahşap üzerine açılan çukur veya oymalara yerleştirilir ve tahtaya temas eden yüzeyden düşmelerini önleyecek yapıştırıcılar sürülür ya da sedeflerin etrafı madeni tellerle çevrilir. Sedef ...

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, hızlı büyüyen pürüzlü, kuru, ölü cilt hücrelerinin kalın bir pullanma meydana getirdiği yaygın bir cilt hastalığıdır. İnflamasyon, eğer ciltte görünüşü bozan lekeler, rahatsızlık ve hatta ağrıya neden oluyorsa can sıkıcı olabilir.

Sedef (hastalık)

Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.Deri örtüsünün olduğu tüm bölgeleri tutabilir.Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta,gövdede, dizde,dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün vücudu ...

Sedef Onaran

Avrupa Yakası karakter bilgi şablonu