Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen ad. ...

SEDIR (türkçe) anlamı
1. Köşk
2. Nehir
3. Karyola
4. Odanın baş köşesine konulan döşenmiş kerevet.
SEDIR (türkçe) anlamı
5. kol koyacak yeri olmayan
6. arkalıksız
7. üstü minderli ve yastıklı olabilen kerevet
8. divan.kozalaklılardan
9. boyu kırk metre kadar olabilen ve kerestesi yapı işlerinde kullanılan bir orman ağacı
10. dağ servisi (cedrus).
SEDIR (türkçe) ingilizcesi
1. n. sofa
2. couch
3. day bed
4. divan
5. ottoman
6. davenport
7. cedar
SEDIR (türkçe) fransızcası
1. divan [le]
2. sofa [le]
3. ottomane [la]
4. cèdre [le]
SEDIR (türkçe) almancası
1. n. Diwan

Sedir hakkında detaylı bilgi

Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen ad.

Tomurcuk çok küçük olup, az sayıda pullarla örtülüdür. İğne yapraklar genellikle üç köşeli, yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizilirler. İğne yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalırlar.

Bir evcikli çiçekler yalnız olarak terminal halde bulunurlar. Erkek çiçekler silindirik yapıda olup 5 cm uzunluğunda, sarı renkli ve kısa sürgün üzerinde dik dururlar. Dişi çiçekler daha küçüktür. 1-1, 5 cm, yeşilimsi renkte olup döllenme ilkbaharda oluşmaktadır.

Kozaklak ise 26 ayda olgunlaşmaktadır. Kozalak genellikle fıçı görünümündedir. Kısa sürgün üzerinde adeta oturmuş şekildedir. Kısa ve kalın bir sapı vardır. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılır.

Tohumların büyük, üçgen biçiminde genişçe kanadı olup, tohumu tek yüzünden örtmüştür. Tohumların üzerlerinde bol sayıda reçine bezeleri vardır. Çenek sayıları 9-10'dur.

Sedirler yarı ışık ağacıdır. Nem istekleri az, sıcaklık istekleri fazladır. Yetiştirilmeleri tohumla olur.

Odunlarında reçine kanalı yoktur. Diri odun kısmı sarımsı beyaz, öz odunu kısmı ise koyudur. Yumuşak ve dayanıklı odunları vardır.

Türler

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sedir Adası

Ula İlçesi sınırları içerisinde, Gökova Körfezi'nde yer alan Sedir Adası (Kedriai antik kenti) arkeolojik doğal yapısı ile yörenin kültürel turizminin en yoğun olduğu yerlerden biridir. Sedir Adası, Gökova-Akyaka Beldesi'nden ya da Çamlıköy'den teknelerle ...

Sedir (ağaç)

Sedir, çamgiller (Pinaceae) familyasından ''Cedrus'' cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen ad.

Divan

Divan İslam devletlerinde idari, mali, askeri meselelerin ve her türlü davaların görüşülüp gerekli hükümlerin verildiği toplantı ve toplanılan yer. Kelimenin tarih içinde ortaya çıkışı, hazret-i Ömer zamanına kadar uzanır. Hazret-i Ömer zamanında Medine’de hükumet ...

Liege

Liège (Okunuşu: liyej. 1946'dan önce Liége şeklinde yazılıyordu.

Lounge

Lounge müzik ,dünden buguneki tanımı populer muzikte 1950'li ve 1960'lı yıllardaki exotica ,space age pop ve easy listening i kapsayan müzik türüdür.Dinleyiciye bunu dinlerken başka bir yerde olma -Bir Orman,Ada Cenneti,uzay ,vesaire- hissi uyandırmak amaçlı duygudurum müzik ...

Ottoman

*Osmanlı kelimesinin ingilizce karşılığıdır.

Pergola

Pergola, (İtalyanca: Pergola) belirli bir hat boyunca yanlarına sütün ya da direkler dikilerek sarmaşık bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yolu ya da geçittir. Sözcüğün kökeni, Latincede saçak, su yolu anlamına gelen pergula ifadesine dayanmaktadır.