Sejanus

Kısaca: Lucius Aelius Seianus (MÖ 20 – 18 Ekim 31), sıklıkla Sejanus olarak anılan, Roma İmparatoru Tiberius'un dostu, sırdaşı ve Praetorian Prefecti. Equestrian sınıftan gelen Sejanus, İmparatorun şahsi koruma birliği Praetorian muhafızlar'a seçilmiş ve zaman içerisinde bu birliğin en yüksek makamı olan Praetorian Prefectliğe kadar yükselerek bu görevi MS 14 yılından MS 31 yılındaki ölümüne kadar sürdürme başarısı göstermiştir. ...devamı ☟

Lucius Aelius Seianus (MÖ 20 - 18 Ekim 31), sıklıkla Sejanus olarak anılan, Roma İmparatoru Tiberius`un dostu, sırdaşı ve askeri. Küçüklükten beri binici olan Sejanus, Roma emperyal koruması (``Praetoryan Muhafızlığı``) olarak yükselmiş ve görevinde kumandanlığa kadar yükselmiş, bu makamını MS 14 yılından MS 31 yılındaki ölümüne kadar korumuştur.

Her ne kadar Praetoryan Muhafızlığı Augustus`un direktifiyle resmi olarak oluşturulmuş olsa da; Sejanus birimin sadece kişisel koruma biriminden öte, kamu güvenliği, sivil idare ve en sonunda da kaçınılmaz olarak siyasi aracılık gibi alanlara yayılan güçlü ve etkin bir devlet birimi olması yönünde birçok reforma imza atmıştır.

Her ne kadar, özellikle de İmparator Tiberius üzerindeki etkisini kullanarak, bir süre hızla yükselse ve bir dönem için hatta ülkenin ``de facto`` yöneticisi olsa da, MS 31 yılında hızla düşüşe geçmiş, sonunda imparatora karşı komplo şüpheleri sebebiyle, taraftarlarıyla birlikte yakalanmış ve idam edilmiştir.

spqr-taslak

Kaynakça ve notlar

  • kaynak wiki|dil=İngilizce|tarih=4 Ocak 2008|url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sejanus&oldid=182172850|madde=Sejanus


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.