Serhat, Serhad olarak da bilinir, Osmanlı Devleti'nin, komşu ülkelerle arasındaki sınır bölgesine verilen ad.

SERHAT (türkçe) anlamı
1. Sınır boyu:
2. Keşke
3. yolum bir yalıya değil
4. bir serhat kışlasına gitseydi!- Y. Z. Ortaç.
SERHAT (türkçe) anlamı
5. sınır boyu.
SERHAT (türkçe) ingilizcesi
1. border
2. frontier (of a country).,

Serhat hakkında bilgiler

Serhat, Serhad olarak da bilinir, Osmanlı Devleti'nin, komşu ülkelerle arasındaki sınır bölgesine verilen ad. Osmanlı Devleti'nin doğu ve batı komşularıyla olan sınırları kesin biçimde belirlenmemişti. Antlaşmalarda kent, kasaba ve köy adları, nehir ya da tepeler, köprü ve yollar belirtilerek sınır kabaca belirtilirdi. Serhat adı verilen bu sınır şeridine önceleri akıncılar, sonra serhadkulu (serhadli) denen askerler yerleştirildi. Serhadkulları, sınıra yakın kalelerde muhafızlık eden ulufelilerdi. Bir bölümü ise tımarlıydı. Serhadkulları genellikle yerli halk arasından seçilirdi. Yeni bölgeler alındıkça ya da sınırlar geriye çekildikçe serhad örgütlerinin yapısı da değişirdi. Serhada yakın eyalet ve sancaklarda kapı halkı denen yerel güçler de sınır bekçiliği yaparlardı. 18. yüzyıl sonlarında sınır taşlarının konması, ayrıntılı sınır protokollerinin imzalanması ve karşılıklı güvenlik önlemlerinin belirlenmesiyle bu uygulama ortadan kalkmaya başladı.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki serhat maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Serhat Ersöz

1972'de Eskişehir'de doğan Ersöz, 1991'de üniversite imtihanını kazanıp Kocaeli'den İstanbul’a taşındığı zaman, arkadaşlarıyla Midas isimli bir grup kurdu. Sonraları bu grupla Engin Yörükoğlu’nun jazzstop isimli klübünde çalmaya başladığı sıralar yeniden bir araya ...

Serhat Arvas

Serhat ARVAS 1983 yılında İstanbul`da doğdu , Türkiye`de kaliteli aksiyon filmleri çekmek için ufak yaşlardan itibaren harekete geçen Serhat amacına ulaşmak için birçok farklı dalda eğitim gördü:

Serhat Güller

Serhat Güller (d. 1968), eski futbolcu ve Boluspor teknik direktörüdür.

Serhat Gülpınar

Serhat Gülpınar (d. 1 Ocak 1979, Reşadiye) Denizlisporlu futbolcu. 2002/2003 sezonunda Tokatspor`dan Denizlispor`a geçen Serhat orta sahadaki başarılı futbolunun yanı sıra attığı gollerle de dikkati çekmiştir. 2005/2006 sezonunda 34 maçın 34`ünde sahaya ilk 11`de çıkan futbolcu ...

Serhat FM

Radyo kanalı