Soren Jessen-Petersen

UNMIK Sefi BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 16 Haziran 2003 tarihinde, Soren Jessen-Petersen'i, kendisinin yeni özel temsilcisi ve UNMIK baskani olarak atadi. Jessen-Petersen, saglik sorunlarini gerekçe göstererek istifa eden Hari Holkeri'nin halefi olarak göreve getirildi.Aslen Danimarkali olan Jessen-Petersen, Ocak 1998'den Aralik 2001'e kadar Cenevre'deki UNHCR merkezinde yardimci yüksek komiser olarak görev yapti.

UNMIK Sefi

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 16 Haziran 2003 tarihinde, Soren Jessen-Petersen'i, kendisinin yeni özel temsilcisi ve UNMIK baskani olarak atadi. Jessen-Petersen, saglik sorunlarini gerekçe göstererek istifa eden Hari Holkeri'nin halefi olarak göreve getirildi.

Aslen Danimarkali olan Jessen-Petersen, Ocak 1998'den Aralik 2001'e kadar Cenevre'deki UNHCR merkezinde yardimci yüksek komiser olarak görev yapti. UNHCR'nin dünya genelindeki bürolarina dogrudan denetleyerek ve çok sayida alan ofisinde 80 misyon üstlenerek, tüm UNHCR operasyonlarina baskanlik etti.

1994-1998 yillari arasinda New Yok'taki BM merkezinde UNHCR Irtibat Bürosu direktörü olarak görev yapti. Çesitli komitelerin üyesi olarak ve BM'deki çok sayida toplantida yüksek komiseri temsil etti.

Jessen-Petersen, Aralik 1995 ve Eylül 1996 tarihleri arasinda yüksek komiserin eski Yugoslavya özel elçisi olarak görev yapti. Saraybosna'da bulunuyordu ve Dayton Baris Anlasmasinin VII Numarali Ekine yönelik stratejinin gelistirilmesi ve söz konusu ekte yer alan maddelerin uygulanmasinin denetiminden sorumluydu. Jessen-Petersen ayrica mülteci durumunda olan, yeri degistirilmis, yurda geri dönen ya da diger magduriyetlere ugramis yaklasik 4 milyon kisiye yönelik 350 milyon dolarlik insani yardim operasyonunu da yönetti.

1990 ve 1993 yillari arasinda Jessen-Petersen, Cenevre'deki UNHCR merkezinde yüksek komiserin kabine sefi olarak görev yapti. 1992 ve 1994 yillari arasinda dis iliskiler direktörlügü yapan Jessen-Petersen, UNHCR'nin hükümetler ve diger kuruluslarla olan dis iletisiminden sorumluydu.

1989 yilinda UNHCR'nin atamasiyla, Namibya'nin bagimsizligini kazanma sürecinde siyasi iliskiler genel müstesarliginda özel danisman ve BM Genel Sekreterliginin özel görev gücünde üye olarak görev yapti.

1986'da UNHCR Kuzey Avrupa ülkeleri bölge ofisini açti. 1986 yilina kadar Stockholm'de, Danimarka, Finlandiya, Izlanda, Norveç ve Isveç'i kapsayan bir görev alaninda, yüksek komiserlik bölgesel temsilcisi olarak görev yapti.

Hukuk ve gazetecilik egitimi alan ve pek çok yayini bulunan Jessen-Petersen evli ve dört çocuk sahibi.

Kaynak

setimes.com

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.