Star Tv

Kısaca: Star TV, 1989 yılında kurulmuş, Doğan Yayın Holding bünyesindeki, Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalıdır. Tüm Türkiye'ye yayın yapan ulusal kanal, özellikle dizileri ve Şampiyonlar Ligi maç yayınlarıyla öne çıkmaktadır. ...devamı ☟

<b></b>
Star TV, 1989 yılında kurulmuş, Doğan Yayın Holding bünyesindeki, Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalıdır. Tüm Türkiye'ye yayın yapan ulusal kanal, özellikle dizileri ve Şampiyonlar Ligi maç yayınlarıyla öne çıkmaktadır.

TarihçeKuruluş

Star TV, Lichtenstein'da 50.000 İsviçre Frangı sermaye ile 3 Ağustos 1989'da kurulmuş bulunan Magic Box Incorporated AG adlı şirket tarafından Türkiye´nin ilk özel televizyon kanalı olarak, Magic Box Star 1 adı ile kuruldu ve Almanya üzerinden 5 Mayıs 1990 tarihinde test yayınına, 4 Ağustos 1990 tarihinde ise normal yayına başladı. Magic Box Incorporated AG'nin Türkiye temsilcisi olarak 1990 yılının Aralık ayı başında kurulan Magic Box International'ın patronları ise, Rumeli Holding'in sahibi 31 yaşındaki Cem Cengiz Uzan; Yapı ve Ticaret A.Ş., İmar Bankası ve Adabank'ın sahibi olan babası Kemal Uzan ile Turgut Özal'ın büyük oğlu Ahmet Özal'dı.

Anayasanın 133. maddesine göre, Türkiye'de radyo ve televizyon yayınları Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) elinde olduğundan özel televizyon kurulamıyordu. Yine anayasaya göre Türkiye'deki tüm vericiler TRT'nin elinde olduğundan verici ve link hattı bulmak gerekiyordu. Bu nedenle 3517 sayılı yasayla TRT'nin radyo-televizyon vericileri önce PTT'ye, oradan da Star 1'e devredildi.

Test Yayını

Test yayınına başlayan Star 1, Almanya'nın Ludwigshaven kentindeki AKK stüdyolarından Eutelsat F-5 uydusuna verdiği görüntüleri bu kentten Türkiye'ye yansıtmakta ve ilk dönemlerinde sadece özel uydu antenleriyle izlenebilmmiştir. Ülkedeki yayın tekelini TRT'ye veren anayasanın zikredilen 133. maddesi henüz yürürlükteyken özel bir televizyonun yayına başlaması, iletişim yönünden Türkiye'nin geleceğini etkileyen önemli bir dönüm noktası olmuştur. 100 milyar TL'lik bir yatırımla kurulduğu iddia edilen Magic Box'ta yayın sorumluluğunu yüklenen beyin takımı da hayli ilginçti. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve Star-1'in genel koordinatörü ünvanıyla işe başlayan Tunca Toskay, hemen hemen TRT'deki eski ekibinin tamamını buraya toplamış gibimiştir. Genel müdürlüğü yürüten Mehmet Turan Akköprülü'nün yanı sıra, Ekrem Çatay ve Adem Gürses de yeni kanalda önemli görevler üstlenmişti. Asıl yayına Eylül ayında geçeceğini duyuran Star 1, günde 12 saat süreyle (13:00-01:00 arası) yaptığı test yayınlarında Profesyonel Amerikan Basketbol Ligi (NBA) karşılaşmaları ile bol bol yabancı müzik klibi yayınlamıştır. Bu arada yeni kanalın tanıtımı için, sinema oyuncuları başta olmak üzere birçok sporcu, yazar ve gazeteciyle yapılmış reklam spotları da sık sık Star 1 ekranına gelmiştir.

Aslında kanalın kuruluşunun resmi yoldan hiçbir engellemeye maruz kalmaması olayının içinde bizzat cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın olmadığını düşünmek mümkün değildir. Zaten Cem Duna'yı TRT genel müdürü seçtikten sonra Tunca Toskay'ı başbakanlık müşaviri olarak yanına alan ve ona özel televizyon yayınları ile ilgili bir fizibilite raporu hazırlatan da bizzat kendisidir. Ancak Tunca Toskay, başlangıçta kendisiyle yapılan bütün röportajlarda Ahmet Özal'ın Magic Box'la hiçbir organik bağı olmadığını özellikle vurgulamaya çalışmıştır. Nitekim, Ahmet Özal'ın şirkette %50 ortaklığı olduğu ve 100 bin doların üstündeki ödemeler için Cem Uzan'la birlikte imza yetkisine sahip olduğu, ancak iki ortağın anlaşmazlığa düştüğü 1991 yılı sonunda kesin bir şekilde ortaya çıkmıştır.
<b></b>
Mayıs ayında deneme yayınlarına başlamış olan Star 1, 1990 yılının Temmuz ayından itibaren Santa Barbara, Ateş Çemberi, Cimri, Aynadaki Yüz gibi pembe dizileri yayınlamaya başlamıştır. Özel bir kanalın kurulmasıyla ilk defa rekabetle karşı karşıya kalan TRT'deki huzursuzluk; Alp Buğdaycı, Kaan Yakupoğulları ve Rana Elik'ten sonra Gülgün Feyman, Müge Oruçkaptan gibi spikerlerin de elinden alınmasıyla artmaya başlamıştır. Ancak bardağı taşıran son damla; Star 1'in Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor başta olmak üzere birçok Türkiye 1. Futbol Ligi takımıyla naklen yayın anlaşması imzalaması ve 4 Ağustos Cumartesi günü de Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki özel kupa maçını naklen yayınlaması olmuştur. Ayrıca bu maçla birlikte Magic Box Star 1, normal yayına geçmiştir. O güne kadar sadece sözlü olarak yeni kanala karşı çıkan TRT, bu gelişmeler üzerine "yayın tekelini çiğnediği" gerekçesiyle yeni kanalın kapatılması için mahkemeye başvurmuştur. Bu arada SHP'nin yaptığı itirazı inceleyen Anayasa Mahkemesi de, ANAP Hükümeti'nin (II. Özal Hükümeti) çıkarttığı 3517 sayılı yasayla PTT'ye devredilen verici ve yansıtıcıların TRT'ye geri verilmesine karar vermiştir. (Vericilerin TRT'ye iade işlemi ise ancak 25 Haziran 1992'de, yani DYP-SHP koalisyonu döneminde gerçekleşecektir.) Bu beklenmeyen gelişme üzerine, gazetelere tam sayfa ilan veren Magic Box, "Star-1'in verici ve yansıtıcılarla bir ilgisi yoktur. Yayınlar doğrudan uydu sistemiyle yapılmaktadır." diye duyuru yapmıştır.

Eylül ayında yayın saatini arttıran Star 1, Adalar ve Bakırköy belediyelerinin kurduğu yansıtıcılarla o civarda artık normal antenlerle seyredilmeye başlanmış, tahmini seyirci sayısı da 5 milyona yaklaşmıştı. Özel televizyon yayınlarının yasal olup olmadığının halen tartışıldığı bir dönemde bu hizmeti sunanlar, Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç ve Bakırköy Belediye Başkanı SHP'li Yıldırım Aktuna'ydı.

6 Ekim 1990 Cumartesi günü hem TRT, hem de Star 1 aynı anda yeni yayın dönemine başlayarak büyük bir rekabetin içine girmişlerdir. TRT'nin mevcut 5 kanalına rakip olan Magic Box, yeni dönemde Bütün Çocuklarım (All My Children), Hastane Günlüğü (General Hospital), Uçak Gemisi (Super Carrier) gibi yabancı diziler ve çeşitli klipler yayınlamıştır. Hatta rekabeti kızıştırmak ve daha çok seyirci çekebilmek için, Dallas adlı diziye yeni yayın döneminden iki hafta önce, 23 Eylül 1990 Pazar günü başlamıştır.

Aralık ayının son günlerinde gazetelere verdiği reklamlarla seyirci sayısının 20 milyona ulaştığını ilan eden Star 1, 1990'a veda edilen 91 yılbaşı gecesi izleyicilerine iki BMW ile üç Mazda otomobil hediye edeceğini de bildirmiştir. TRT ile rekabeti arttırmak için yılbaşı gecesi ekrana on bir dansöz çıkartmıştır. TRT ise o gece tek dansöz (Buse Başar) çıkartmıştır. Dönemin TRT genel müdürü Kerim Aydın Erdem bu durumu, "özel kanallarla rekabet" diye tanımlamayı tercih etmiştir.

Normal Yayın ve Uzan Dönemi

1992 yılında Cem Uzan, Ahmet Özal'la olan ortaklığını bitirdi ve uzun bir mahkeme sürecinden sonra Ahmet Özal Almanya'ya gidip Star 1 ismini kendine tescil ettirdi, bu gelişmeden haberdar olan Cem Uzan kanalın adını bir gecede İnterstar (1992) olarak değiştirdi, daha sonra da inter ismini de kaldırarak Star TV (9 Ocak 2002) adını aldı.

Star TV, 13 Eylül 1992 tarihinde logosunu lacivert renkli olarak ve sağ alt köşeye koyarak değiştirmiştir. 9 Ocak 2002 tarihinde logosunun rengini kırmızı olarak, 24 Nisan 2009 tarihinde ise yerini sol üst köşe olarak değiştirmiştir.

Kral TV, Teleon gibi birçok tematik kanal da ilk olarak Star TV bünyesinden çıkmış ve yayınlarına, bu televizyonun teknik çalışanları ve programcıları tarafından hazırlanan programlar ile devam etmişlerdir. 1999'da Türkiye'de ilk sayısal yayını yapan Star TV, 11 Kasım 2003 tarihinde tamamen sayısal yayına geçmiştir.

UEFA Şampiyonlar Ligi'ni Türkiye'de, organizasyon kurulduktan beri (1993-1994 futbol sezonu) Star TV yayınlamıştır ve bu ligin yayın hakları 2012 yılına kadar Star TV'ye aittir. 1991-2002 yılları arasında sinema filmlerini Parliament Cinema Club sponsorluk adı altında yayınlamış, logosunu değiştirdikten sonra bu reklam ortaklığı da bitmiştir.

2002 Türkiye genel seçimlerinden önce, aynı zamanda kanalın eski sahibi de olan Genç Parti genel başkanı Cem Uzan'ın, en çok izlenen futbol maçları ve dizilerin reklam aralarında televizyona çıkıp uzun konuşmalar yapması, Türk televizyonculuk tarihine ilginç bir anekdot olarak geçmiştir.

Doğan Dönemi

14 Şubat 2004 tarihinde Uzan Grubu'na ait tüm şirketlere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun el koymasıyla kısa bir süre devletin eline, 26 Eylül 2005'te düzenlenen bir ihaleyle de 306.5 milyon Amerikan Doları karşılığında Doğan Holding bünyesine geçmiştir. 1 Mart 2006 tarihinde "Euro Star" adlı Avrupa'daki Türk soydaşlarımıza özel kardeş kanalı kurulmuştur. 26 Mayıs 2009'da 20. yaşını kutlayan Star TV, 2009'un Eylül ayında Türk televizyon kanalları arasında ilk Web TV uygulamasını başlatarak, güncel içeriklerle izleyicilerinin videolar izlemelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda Video Arşiv sitesini hayata geçiren ilk televizyon kanalı olmuştur. Video arşiv sitesinin en önemli özelliği ise herkese kendine özel bir arşiv oluşturma olanağı sunması ve herkesin etikete veya tarihe göre geçmiş programlara ulaşabilme fırsatı yakalayabilmesidir.

Ana Haber Bülteni'ni hafta içi Uğur Dündar, hafta sonları da Nazlı Öztarhan sunmaktadırlar. Spor Müdürü, kanalda aynı zamanda spor spikeri olarak Şampiyonlar Ligi maçlarını da sunan Ertem Şener'dir. Kanalın diğer futbol maçı anlatıcıları Sabri Ugan ve Spor İstibarat Şefi Uğur Önver'dir.

Kaynaklar

Linkler

http://www.startv.com.tr/

misafir - 8 yıl önce
bakın ne olur sihirli annemi yeniden başlatı herkese hitap ediyo inanın neolur 2010 dada başlasın zaten yeterli yariniz var çoğu oyuncuda boş ne ooolllllurrrrrrrrrrr

misafir - 8 yıl önce
star tv ben sizden bu ramazanda hz.yusufun hayatının konu alnıdığı diziyi yayınlamanızı rica ediyorum çok beğenildi yayınlarsanız sevinirim.2010

misafir - 8 yıl önce
star tv bizim yuvamız amaaa ne zaman metin uca kaldırıldı o zaman çoooook üzüldük..kültür neşe müzik e daha ne olsun akşam üzeri koydunuz seyrettik gece yarısı seyrettik nedeni hem hocamızı hemde kaliteli yayın yapan star tv.yi sewdiğimiz için bu isteğimize ne olur kulak verinnn lütfen teşekkürler saygılarımızla.

misafir - 8 yıl önce
star tv daha önce yayınlamış oldugu dizyi bile yayınlayamıyor reklama giriyor sonrada reklamdan sonra birgün önceki yayınladığı parçayı tekrardan yayınlamaya başlıyor ne biçim bir televizyon anlayışı 70 milyon kişiyi salak yerine koyuyorlar böyle televizyonculuk olmaz ayıp

misafir - 8 yıl önce
Yahu artık lütfen ama lütfen şampiyonlar ligi maçlarının yayın haklarını almaktan vaz geçin ya da bu hakkı diğer televizyon kanallarına bırakın bırakınki maçları izleyebilelim. Şampiyonlar ligi maçı var bırak şampiyonlar ligi maçını Barcelona Arsenal maçı var krtiki heyecan üst seviyede yayınlasalar yayınladıkları dizinin reytingini alacak ikiye katlayacak aşikar ama gelin görünki yayınlamazlar nasıl bir saçmalıktır anlamıyorum. UEFA böyle bir saçmalık yaptıklarını bilse daha verirmi acaba merak ediyorum. Star TV umarım yayın haklarını NTV Spor'a devredersinde kurtuluruz senden.

misafir - 8 yıl önce
star tv de diziler başlamdan reklam giririyor dizi başladı diyoruz birden reklam giriyor.lütfen reklam saatlerini ararlayın ayıpyani reklam üzerine reklam.saygılar : (

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Star TV Resimleri

Star TV
2 yıl önce

STAR TV (Satellite Television Asian Region), 21st Century Fox'a ait bir Asyalı TV hizmetidir. 1 Ağustos 1990 yılında kurulmuş olup merkezi Mumbai'de yer...

Star TV (Türkiye), Cem Uzan, Digiturk, Kral TV, Medya Portalı, TMSF, Türkiye, UEFA Şampiyonlar Ligi, Aydın Doğan, Ahmet Özal, Star 1
Kral TV
2 yıl önce

1994-1999: Star TV (Star TV ile ortak yayınlandı.) 1994-2005: Kral TV Video Müzik Ödülleri (Star TV ile ortak yayınlandı.) 1994-2011: Kral TV Top 20 1998-2006:...

Kral TV, 1994, 1995, TMSF, Kral TV Video Müzik í–dülleri, Uzan Grubu
Star Max
2 yıl önce

Kral TV akşam Star Max yayınıyla bir süre devam edildi. 31 Ağustos 2003 yılında DigiFunClub ile birlikte yıl sonunda kapanmıştır. Star Max TV'nin akşamları...

Star Medya Grubu
2 yıl önce

alanlarında ilk özel (Star TV), ilk tematik (Teleon TV), ilk müzik (Kral TV), ilk Türk sineması (Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları;...

Star (gazete)
2 yıl önce

Ahmet Taşgetiren Yiğit Bulut Beril Dedeoğlu Orhan Miroğlu Halime Kökçe Star TV Star Kıbrıs ^ "7 Eylül-13 Eylül 2015 Haftaları Arası Tiraj Tablosu". 29 Haziran...

Star (gazete), 1999, 2004, 2006, Akşam (gazete), Aydınlık (gazete), Birgün (gazete), Bugün (gazete), Cem Uzan, Cumhuriyet (gazete), Dünya (gazete)
Star Digital
2 yıl önce

özel Star 1, Star 2, Star 3, Star Spor, Teleon, Galeri 1, Galeri 2 kanallarının yanı sıra ulusal televizyon kanallarından TRT 1, Star TV, atv, TGRT, Kanal...

Anadolu TV
2 yıl önce

versiyonuydu. Açılış amacı Star TV, Kanal 6 ve Kral TV'nin 1 aylık kapatma cezası aldığı dönemde Star TV'nin yayınlarına Anadolu TV'den devam edebilmekti. Ceza...

Star
2 yıl önce

Star, İngilizcede yıldız anlamına gelen bir sözcük olup aşağıdaki anlamlara gelebilir: Star TV, Türk özel televizyon kanalı Star (gazete), Türkiye'de yayınlanan...

Star, All-Star, FK Red Star, Ringo Star, Star (gazete), Star TV (Türkiye), Star Trek, Star Wars, The Star-Spangled Banner, Yıldız, Anlam ayrım