Stem

Kısaca: STEM, Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kısaltma ABD’de ilgili alanlarda çalışan göçmenlere verilen vizeler için de kullanılmaktadır(1). Bahsedilen vize çalışması yüksek teknoloji alanında görülen kalifiye eleman sıkıntısını gidermek amacıyla başlatılmıştır. STEM’in asıl kullanımı ise ilgili alanların orta öğretimde, bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı olarak öğretilmesin ...devamı ☟

Stem Haritası

STEM, Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kısaltma ABD’de ilgili alanlarda çalışan göçmenlere verilen vizeler için de kullanılmaktadır(1). Bahsedilen vize çalışması yüksek teknoloji alanında görülen kalifiye eleman sıkıntısını gidermek amacıyla başlatılmıştır. STEM’in asıl kullanımı ise ilgili alanların orta öğretimde, bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı olarak öğretilmesinden kaynaklanan endişelerle alakalıdır(2). STEM alanlarında yetenek sahibi bir toplum oluşturmak ve bu birikimi devam ettirmek ABD’nin devlet eğitim stratejisinin önemli bir parçasıdır(3).

STEM’in Tanımı

STEM’in tanımı içinde ve dışında kalan alanlar, tanımı yapan organizasyona göre değişmektedir. Çeşitli yanılgılar olmakla birlikte giderek ortak bir STEM tanımı yaygınlaşmaktadır. Öğretmenler arasında yapılan bir ankette, STEM piyasaya yeni çıkan bir urun sanılmış, mühendisliği (Engineering) temsil eden E harfi eğitim (Education) ile karıştırılmış ya da İngilizcede kök anlamına gelen “stem” kelimesi sanılmıştır(2). STEM çalışmalarını destekleyenler, mühendislik eğitiminin diğer alanlar içine katılarak daha da yaygınlaştırılmasını, mühendislik eğitimine daha erken yaslarda, hatta ilkokul cağında, başlanması gerektiğini savunmaktadırlar. Buna ilaveten, STEM eğitiminin sadece üstün yetenekli çocuklara değil, bütün çocuklara yönelik olmasını istemektedirler. ABD’nin 2012 yılı bütçesinde Başkan Obama, “Matematik ve Fen Bilimleri Ortaklığı” projesini genişleterek, eyaletlere STEM konusunda öğretmen yetiştirmek için ödenek ayırmıştır(4). STEM içinde yer alan bütün bilim alanlarının listesi bulunmamakla birlikte, ABD Göçmen ve Gümrük İdaresi aşağıdaki alanları STEM içinde kabul etmektedir: * Fizik * Sigorta bilimi * Kimya * Matematik * Bilişim * Psikoloji * Biyokimya * Robotik * Bilgisayar Mühendisliği * Makine Mühendisliği * Endüstri Mühendisliği * İnşaat Mühendisliği * Uçak Mühendisliği * Kimya Mühendisliği * Astrofizik * Astronomi * Nano teknoloji * Nükleer fizik * Matematiksel biyoloji * Yöneylem araştırması * Norobiyoloji * Biyomekanik * Biyoenformatik * Akustik Mühendisliği * Coğrafi Bilgi Sistemleri * Atmosfer Bilimleri ABD’nin Milli Bilim Vakfı (National Science Foundation) temel bilim ve mühendislik alanlarını (tıp hariç) desteklemek amacıyla kurulmuş tek federal kurumdur(6). Aşağıdaki alanları desteklemektedir: * * * Biyolojik bilimler * Bilişim, bilgisayar mühendisliği, enformatik * Eğitim ve insan kaynakları * Mühendislik * Cevre araştırmaları ve eğitimi * Yer bilimleri (jeoloji) * Uluslararası bilim ve mühendislik * Matematiksel ve fiziksel bilimler * Sosyal bilimler, davranış bilimleri ve ekonomi * Siber alt yapı * Kutup araştırmaları ABD Çalışma Bakanlığı, 14 sektörün ekonomide çok sayıda iş olanakları oluşturacağını, diğer sektörlerin büyümesine yardımcı olacağını ya da teknoloji ve inovasyon ile değişerek yeni yetenekleri olan işgücü gerektireceğini tahmin etmektedir(7). Bu sektörler şunlardır: * * Gelişmiş imalat * Otomotiv * İnşaat * Finans * Uzay teknolojisi * Güvenlik teknolojileri * Taşımacılık * Biyoteknoloji * Enerji * Sağlık * Turizm * Perakende * ABD Çalışma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Is İstatistikleri Bürosu, Mesleki Tahmin El Kitabini yayınlamaktadır(8). STEM alanı, çalışanların en yüksek ücret aldığı ve yükseldiği kariyerlerden bazılarını içermektedir.

İlgili gruplar ve mevzuat

Eski ABD başkanlarından George W. Bush, 31 Ocak 2006 günkü konuşmasında Amerikan Rekabet Edebilirlik İnisiyatifini açıkladı. Bu projenin amacı STEM alanlarında her seviyedeki akademik eğitimin ilerlemesi ve gelişmesi için yapılan federal devlet yardımındaki eksikliklerin giderilmesidir. Bu proje, ileri seviyedeki araştırma ve geliştirme projelerine verilen mali desteğin artırılmasını ve ABD’de STEM alanında lisansüstü eğitim yapan öğrencilerin sayılarının artırılmasını öngörmektedir. 2006 yılında, Birleşik Devletler Milli Akademileri, ABD’de verilen STEM eğitimindeki gerileme konusunda endişelerini bildirdi. Bu kurumun Bilim, Mühendislik ve Devlet Politikası Komitesi, ABD’nin 21nci yüzyılda rekabet edebilmesi için STEM eğitiminde yapılması gereken iyileştirmelerle ilgili 10 çözüm önerisi sundu. İlk üç öneri şöyle: * * ABD’de yetenekli gençlerin sayısını artırmak için ilk ve orta öğretimde bilim ve matematik eğitimini iyileştirmek, * Öğretmenleri, bilim, teknoloji ve matematik konularında eğiterek, eğitim yeteneklerini geliştirmek, * Üniversite’ye girmek isteyen ve STEM alanına ilgi duyan öğrenci şayisini artırmak. * NASA, 21. yüzyılda uzay araştırmalarını yürütecek olan bilim adamı, mühendis ve matematikçileri yetiştirmek amacıyla, STEM eğitimini geliştiren program ve müfredatlar uygulamıştır. Bu amaçla Texas Uzay Ödül Konsorsiyumu, “NASA Means Business” adi altında bir yarışma düzenlemiştir. Bu yarışmada üniversite öğrencileri, ortaokul ve lise öğrencilerini STEM alanına özendirmek ve STEM alanında çalışan profesörlerin STEM çalışmalarıyla ilgili tanıtım faaliyetlerinde öğrencilerine de yer vermelerini sağlamak amacıyla çeşitli tasarım çalışmaları yapmışlardır. ABD’nin Milli Bilim Vakfı’nın STEM eğitimiyle ilgili ilk, orta ve lise öğrencilerini de kapsayan birçok programı bulunmaktadır(9). Bazı STEM programları Arizona’daki okullarda uygulanmaktadır. Bu programlar, öğrencilerin yüksek seviyede düşünme ve STEM alanında çalışanların kullandıkları teknikleri öğretmektedir. Yol Göster Projesi, ABD’de ortaokul ve liselere STEM eğitim müfredatı veren bir kurumdur. Ulusal çapta hizmet veren ve kar amacı gütmeyen bu kurumun, 50 eyalette, 4,700 okulda 5,200 programı bulunmaktadır. Bu programlar arasında, liseler için “Mühendisliğe Giden Yol” adı altında mühendislik müfredatı, biyomedikal bilimler müfredatı ve ortaokullar için “Teknoloji Kapısı” adı altında bilim ve teknoloji programı bulunmaktadır. Yol Göster Projesi, okullara müfredat, öğretmen profesyonel gelişimi ve teknik yönden destek vermektedir. Yol Göster programları Başkan Obama, ABD Eğitim Bakanı Arne Duncan ve diğer eyalet ve devlet yetkilileri ile is adamları tarafından desteklenmektedir.

STEM Eğitim Koalisyonu

STEM Eğitim Koalisyonu (11,12) öğrenci ve öğretmenler için ABD Eğitim Bakanlığı, ABD Milli Bilim Vakfı ve diğer kurumların sunduğu STEM ile ilgili programları desteklemektedir. Bu koalisyona dahil kuruluşlar, koalisyonun web sitesinden bulunabilir. STEM koalisyonunun faaliyetleri 2009’dan beri yavaşlamıştır.

“America COMPETES” Yasası

America COMPETES yasası 9 Ağustos 2007’de kabul edilmiştir. Bu kanunun çıkış nedeni, STEM eğitimine yapılan yetersiz yatırım nedeniyle Amerika’nın gelecekte diğer ülkelerle ekonomik olarak rekabet edemeyeceği endişesidir. Bu kanunun amacı, ABD’nin bilim ve teknoloji araştırmalarına yaptığı yatırımı artırmak ve anaokulundan doktora seviyesine kadar STEM eğitimine yapılan yatırımları artırmaktır. Bu kanunla Milli Bilim Vakfının, Milli Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü laboratuarlarının ve Enerji Bakanlığı Bilim Ofisinin ödenekleri artırılmıştır.

İzciler

Amerikan izcileri de gençlerin STEM alanlarına ilgisini artırmak amacıyla ödüller vereceğini 2012 yılında duyurmuştur. NOVA ve SUPERNOVA ödülleri Amerikan izcilerinden bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konusunda yeterliliklerini gösteren bütün öğrencilere verilir.

Ölçüm

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Eğitim Direktörü Robert Gabrys’e göre başarı, öğrencilerin yeteneklerinin artması, öğrencilerin erken yaşlarda STEM alanlarına ilgi göstermeye başlamaları ve öğrencilerin iş dünyasına hazırlıklı olmaları şeklinde tanımlanabilir.

Kaynaklar

ABD Milli Savunma Eğitim Programı (13) NASA (14) ABD Milli Uzay Enstitüsü Eğitim Dairesi (15) Referanslar 1. ^ Kakutani, Michiko (November 7, 2011). "Bill Clinton Lays Out His Prescription for America’s Future". The New York Times. http://www.nytimes.com/2011/11/08/books/back-to-work-has-bill-clintons-ideas-for-america-review.html?pagewanted=2&_r=1. 2. ^ a b "STEM Education in Southwestern Pennsylvania page 7". http://www.iu1stemcenter.org/files/CMU_and_IU_STEM_Survey.pdf. Retrieved 28 March 2012. 3. ^ Morella, Michael, "U.S. News Inducts Five to STEM Leadership Hall of Fame", U.S. News & World Report, July 26, 2012 4. ^ http://news.sciencemag.org/scienceinsider/2012/02/obamas-budget-shuffles-stem.html 5. ^ U.S. Immigration and Customs Enforcement STEM Designated Degree Programs 6. ^ The National Science Foundation What We Do 7. ^ U.S. Department of Labor, Employment and Training Administration by Jobs for the Future. The STEM Workforce Challenge: the Role of the Public Workforce System in a National Solution for a Competitive Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Workforce (PDF) April 2007. 8. ^ Occupational Outlook Handbook. 9. ^ The Global Challenge Award ITEST Program. 10. ^ www.pltw.org 11. ^ The STEM Coalition 12. ^ Bybee, R. W. (2010). "What is STEM Education?". Science 329 (5995): 996–996. Bibcode 2010Sci...329..996B. doi:10.1126/science.1194998. PMID 20798284.edit 13. ^ http://www.ndep.us 14. ^ http://www.nasa.gov/audience/foreducators/index.html 15. ^ http://www.nianet.org/resources/Education/K-12-Education-Outreach/K-12-Education.aspx ' Ek Kaynaklar:' * www.edutechstem.com * * www.stemkariyer.com * * www.stemakademi.com * * www.stemturkiye.com * * www.stemegitimi.com * * www.teknolojivemuhendislik.com * * www.stemturkey.com * * www.stem.gen.tr *

Kaynaklar

Vikipedi

Stem

1. anlamı muz hevengi; silsile; gövde, ağaç gövdesi; direk, aks, kol saati kurgusu; sap takmak; kol, sap gibi şey; kadeh ayağı; nota kuyruğu, müz; i, sap; çıkmak, gelmek, stemwinder aksla; saplarını koparmak; gövde, dilb; harfin yukarı uzantısı; gelmek, gövde, kö.
2. anlamı sap. gövde. kadeh sapı. kol saati kurma düğmesi. kök (dilb.). pipo sapı. kelimenin kökü. pruva. sapını koparmak. çıkmak. gelmek. set çekmek. durdurmak. kesmek. engellemek. karşı ilerlemek. ağaç gövdesi. sap benzeri şey. soy. köken. soy sop. aile kökleri.

Stem

Stem İngilizce anlamı ve tanımı

Stem anlamları

 1. (noun) Anything resembling a stem or stalk; as, the stem of a tobacco pipe; the stem of a watch case, or that part to which the ring, by which it is suspended, is attached.
 2. (noun) A curved piece of timber to which the two sides of a ship are united at the fore end. The lower end of it is scarfed to the keel, and the bowsprit rests upon its upper end. Hence, the forward part of a vessel; the bow.
 3. (noun) The stock of a family; a race or generation of progenitors.
 4. (noun) A branch of a family.
 5. (noun) Alt. of Steem
 6. (noun) That part of a plant which bears leaves, or rudiments of leaves, whether rising above ground or wholly subterranean.
 7. (noun) The entire central axis of a feather.
 8. (noun) A little branch which connects a fruit, flower, or leaf with a main branch; a peduncle, pedicel, or petiole; as, the stem of an apple or a cherry.
 9. (v. i.) To move forward against an obstacle, as a vessel against a current.
 10. (v. i.) Alt. of Steem
 11. (noun) The short perpendicular line added to the body of a note; the tail of a crotchet, quaver, semiquaver, etc.
 12. (noun) The part of an inflected word which remains unchanged (except by euphonic variations) throughout a given inflection; theme; base.
 13. (noun) Fig.: An advanced or leading position; the lookout.
 14. (noun) The basal portion of the body of one of the Pennatulacea, or of a gorgonian.
 15. (noun) The principal body of a tree, shrub, or plant, of any kind; the main stock; the part which supports the branches or the head or top.
 16. (v. t.) To ram, as clay, into a blasting hole.
 17. (v. t.) To remove the stem or stems from; as, to stem cherries; to remove the stem and its appendages (ribs and veins) from; as, to stem tobacco leaves.
 18. (v. t.) To oppose or cut with, or as with, the stem of a vessel; to resist, or make progress against; to stop or check the flow of, as a current.

Stem tanım:

Kelime: stem
Söyleniş: 'stem
İşlev: noun
Kökeni: Middle English, from Old English stefn, stemn stem of a plant or ship; akin to Old High German stam plant stem and probably to Greek stamnos wine jar, histanai to set -- more at STAND
1 a : the main trunk of a plant; specifically : a primary plant axis that develops buds and shoots instead of roots b : a plant part (as a branch, petiole, or stipe) that supports another (as a leaf or fruit) c : the complete fruiting stalk of a banana plant with its bananas
2 a : the main upright member at the bow of a ship b : the bow or prow of a ship -- compare STERN
3 : a line of ancestry : STOCK; especially : a fundamental line from which others have arisen
4 : the part of an inflected word that remains unchanged except by phonetic changes or variations throughout an inflection
5 : something held to resemble a plant stem: as a : a main or heavy stroke of a letter b : the short perpendicular line extending from the head of a musical note c : the part of a tobacco pipe from the bowl outward d : the cylindrical support of a piece of stemware (as a goblet) e : a shaft of a watch used for winding
- from stem to stern : THROUGHOUT, THOROUGHLY

Stem ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Base, Bow, Fore, Halt, Prow, Radical, Root, Shank, Stalk, Stanch, Staunch, Theme,

Stem

İngilizce Stem kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. tronco, bohordo, rabillo, tallo, tija, troncho; estirpe; pie de la copa
v. descender; despalillar, desgranar; estancar, detener el flujo de, represar

Stem

İngilizce Stem kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. tronc, tige; pétiole; jonc, roseau; calumet; racine d'un mot; dynastie, descendance, lignée
v. contenir; endiguer; lutter contre; résister

Stem

İngilizce Stem kelimesinin Almanca karşılığı.
n. (Baum-, Wort-) Stamm, Stiel; Vorsteven; Stengel; Stiel
v. stemmen; absperren; abwehren

Stem

İngilizce Stem kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Bot) stelo, fusto; gambo; peduncolo, pedicello; picciolo; cannello, cannuccia; manico; (Ling) tema; (Mus) gambo della nota; (Mar) dritto di prora; prua; (rar, fig) ceppo
v. staccare il gambo a; fornire di gambo, fare il gambo a; (Mar) andare contro; (fig) opporre resistenza a, lottare contro

Stem

İngilizce Stem kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. raça; caule, haste; tronco; raiz de palavra; dinastia; haste que suporta a taça de vinho
v. derivar, originar; obstruir; impulsionar

Stem

f. sapını koparmak, çıkmak, gelmek, set çekmek, durdurmak, kesmek, engellemek, karşı ilerlemek
i. sap, gövde, kadeh sapı, kol saati kurma düğmesi, kök [dilb.], pipo sapı, kelimenin kökü, pruva

Stem

Flemenkçe Stem kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. voice, vote, vox, faction, dide

Stem

İngilizce Stem kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. stam (v. boom/woord); hoofdstengel, steel (v. glas, pijp); voorsteven
ww. eruit voorkomen; versperren, blokkeren; terugstoten, afslaan

Stem

n. central stalk of a plant; petiole; slender part which connects or supports; main part of a word to which affixes are added (Grammar); family line of descent, ancestry
v. arise, come from, originate; remove the stem from; stop, check, dam up; restrain, hold back
n. voice, vote, vox, faction, pipe

Stem

Flemenkçe Stem kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (fysiologie) voix (f)
2. (politiek) vote (m); suffrage (m); voix (f)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Stem Stem in Electro
6 yıl önce

Stem Stem in Electro Kanadalı post rock grubu Hṛṣṭa'nın ikinci albümüdür. Montréal'de Howard Bilerman tarafından Godspeed You! Black Emperor'ın Efrim...

Kök hücre
2 yıl önce

Kanı Bankası NIH Stem Cell Information Page (İngilizce) International Society for Stem Cell Research (İngilizce) ^ Tuch BE (2006). "Stem cells—a clinical...

Kök hücre, Alzheimer, Blastokist, Diyabet, Döllenme, Parkinson, Pluripotent, Zigot, Multipotent, Fetus, Embriyoblast
Kadherin
2 yıl önce

Andreadis ST (Mayıs 2015). "CDH2 and CDH11 act as regulators of stem cell fate decisions". Stem Cell Research. 14 (3). ss. 270-82. doi:10.1016/j.scr.2015.02...

Alkalen fosfataz
2 yıl önce

fosfataz boyaması ile tespit edilebilmektedir . ^ Appendix E: Stem Cell Markers . In Stem Cell Information [World Wide Web site]. Bethesda, MD: National...

Mike Moya
6 yıl önce

(2003) Aurora (2005) L'éclat du ciel était insoutenable (Album, 2001) Stem Stem in Electro (Album, 2005) Ghosts Will Come and Kiss Our Eyes (Album 2007)...

Tess Gaerthé
6 yıl önce

2005: "Stupid" 2006: "First Kiss" 2006: "Mijn allerbeste vriend" 2007: "De stem van mijn hart" (featuring Thomas Berge) 2008: "Little Pink Thing" 2008: "Change"...

Proteomik
2 yıl önce

Stem Cell Exosomes Reveals Modulation of Angiogenesis via Nuclear Factor-KappaB Signaling". Stem Cells (İngilizce). 34 (3): 601-613. doi:10.1002/stem...

Bonnie J. Dunbar
6 yıl önce

yöneticilik ve başkanlık yapmıştır. Dr. Dunbar günümüzde Houston Üniversitesi'nin STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) merkezinin liderliğini yürütmektedir...