Symbian

Kısaca: Symbian, mobil cihazlar için ortak bir işletim sistemi kurmak üzere yola çıkmış olan bir şirkettir. Ürettikleri işletim sistemi Symbian OS`tur.Symbian OS,Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA`lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. ...devamı ☟

}

Symbian, mobil cihazlar için ortak bir işletim sistemi kurmak üzere yola çıkmış olan bir şirkettir. Ürettikleri işletim sistemi Symbian OS`tur.

Symbian OS,

Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA`lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır.

Symbian şirketinin bugünkü sahipleri Panasonic, Nokia, Samsung, Siemens AG ve Sony Ericsson`dur. 2004 yılında Psion hisselerini satmıştır.

Symbian işletim sistemini kullanan birkaç farklı arabirim bulunmaktadır. Bunlar arasında UIQ ve Nokia`nın Seri 60 ve Seri 80 arabirimleri bulunur.

Hafıza yönetimi cihazın uzun süre hatasız çalışmasını sağlar.

Seri 60 nedir?

Seri 60 Nokia tarafından geliştirilmiş Smartphone yazılımı platformudur. (Smartphone, e-posta ve İnternet tarama gibi görevlerin bazılarını bilgisayar gibi yapabilen ilave uygulamalar yükleyebilen ve kullanabilen telefondur.) Seri 60 platformu, Smartphone yapmak için gerekli kullanıcı arabirimi (UI) ve yazılımın ve uygulamaların tümünü içerir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.