Türk Sinema Tarihi

7.Sanat - herkes tarafından bilinen adıyla sinema - her ülkede aşama kat etmiş bir uğraşı alanıdır. Elbette ki Türkiye`de de sinemanın önemli bir yeri vardır. Çeşitli aşama ve dönemlerden geçen Türk sinemalarında, çok değişik türde ve kapsamlı çalışmaların yürütüleceği film firmaları tarafından açıklanmıştı.

7.Sanat - herkes tarafından bilinen adıyla sinema - her ülkede aşama kat etmiş bir uğraşı alanıdır. Elbette ki Türkiye`de de sinemanın önemli bir yeri vardır. Çeşitli aşama ve dönemlerden geçen Türk sinemalarında, çok değişik türde ve kapsamlı çalışmaların yürütüleceği film firmaları tarafından açıklanmıştı.

Türk Sineması Dönemleri

Başyazı da da belirtildiği gibi sinemamız değişik aşama ve dönemlerden geçti. Üstü açık sinema düzeni oluşturulmasından, kısa ve uzun metraj film festivalleri kurulmasına birçok gelişme kaydetti. Bu süreçleri sinema eleştirmenleri ve web siteleri, yıllara ayırmışlar ve tek tek incelemişlerdir:

1914-1930

Bu süreç aslında 1908 yılında sinema sanatının ülkemize getirilmesinin planlamasıyla başlar ancak, hayata geçirildiği yıl olan 1914 ilk dönem olarak anılır. Bu yıllar arasında Şehzadebey`de Milli Sinema adı altında halka açık ilk sinema faaliyete girer (19 Mart 1910). O zaman ``İstanbul Sultanisinde gösteri düzenleyen ekip maddi imkan bularak ikinci türk sineması Ali Efendi Sinemaları`nı açar. Daha sonra da yapılan hikayeli filmler ve açılan Merkez Ordu Sinema Dairesi, o yılların önemli gelişmeleridir.

1931-1950

Bu dönemde Türk Sinemaları`nın ilk ortak filmi çekildi: İstanbul Sokaklarında (Türk-Yunan ortak yapımı). Ayrıca ilk kısa metraj filmler ve dönem filmleri oluşturuldu. 1931-1950 yılları arasındaki en önemli gelişme ise ``Türk Sineması Cemiyeti`` tarafından düzenlenen yarışma oldu. Yarışmada en güzel film de ``Şakir Sırmalının Unutulan Sır çalışması oldu.

1951-1960

Türk sinema tarihindeki en çok filmin çekildiği dönemlerden biridir (418). Ayrıca ``Kanun Namına`` adlı Lütfü Akad`ın yönettiği film ilk otobiyografi konulu Türk filmidir.

1961-1970

Sinema tarihimizdeki 2. yarışma bu dönemde yapıldı ``İstanbul Yerli Film Yarışması``. Ayrıca artık kapalı sinemaların hayata geçirilme fikri iyice ağırlık kazanıyordu. Bunun yanında renkli film uygulamasına hız verilerek tarihimizdeki en büyük aşama kaydedilmiş oldu. Film sayısı ise artmaya devam ediyordu (789).

1971-1980

Siyah-beyaz filmler sayısal verilere bakıldığında renkli filmlerin ``gerisinde kaldı``. Ayrıca bu çalışmalar iyice ilerletilerek çizgi filmlere çevrildi. Çizgi filmlerle ilgili yarışma dahi yapıldı. Yabancı film festivallerinde de bir çok başarı elde ettik. Bunlar:
  • Prades Film Şenliği`nde alınan özel ödül.
  • Nantes Film Şenliği`nde jüri özel ödülü.
  • Lahey Film Şenliği`nde alınan ödül.
  • Uluslararası Milano Film Fuarı`nda Ömer Kavur`un yaptığı ``Yusuf ve Kenanın aldığı büyük ödül.


1981-1990

Bu dönemde siyah-beyaz filmler tarihe karıştı. Yabancı romanlar ve yapıtlar Türkçe`ye çevrildi ve filme dönüştürüldü. Ayrıca Toronto Sinema Vakfı ve Ottowa Elçiliği`nin desteğiyle ilk toplu film gösterimiz düzenlendi. Böylece sinemamız lokalleşme, global olamama tehlikelerini atlatmış oldu.

2007`de Türk Sineması

Günümüzde, sinemamız yurt dışında da katıldığımız film şenlikleri sayesinde globalleşti (Örn: Cannes Film Festivali). Örnek olarak dış bağlantılar başlığında bazı Türk filmlerinin resmi sitelerini bulabileceksiniz.

Örnek Olarak En Çok Tiraj Yakalayan Film Niteliğini Elinde Bulunduran G.O.R.A`nın Kapağını Verebiliriz.

Bazı Türk Filmlerinin Resmi SiteleriLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.