taht

Taht Hükümdarların merasim günlerinde ve resmi kabullerde oturdukları, değerli taş ve madenlerle süslenmiş büyük makam koltuğu, sedir. Mısır, Mezopotamya, Anadolu gibi medeniyet merkezlerinde bulunan ilk çağlara ait taş kabartmalarda tahtın, tek koltuk, sandalye ve sedir şeklinde yapıldığı, hükümdarın ününü ve zenginliğini yansıtan şekiller aldığı görülür. Taht, tarih boyunca hükümranlık alameti sayıldı. Hükümdarlar, taht üzerinde oturarak yabancı elçileri kabul ettiler. Üst seviyedeki...

TAHT (türkçe) anlamı
1. f Yağma
2. talan
3. soygun
4. çapul
TAHT (türkçe) anlamı
5. 1 . Hükümdarların oturduğu büyük
6. süslü koltuk:
7. Mozaikten tapınaklar yapar
8. tunçtan kaleler
9. fil dişinden tahtlar kurarmışsın.- R. H. Karay.
10. 2 . mecaziHükümdarlık makamı
11. hükümdarlık.
12. Atasözü
13. deyim ve birleşik fiiller
14. tahta çıkmak
tahttan indirmek
TAHT (türkçe) anlamı
15. hükümdarların oturduğu büyük
16. süslü koltuk.
17. hükümdarlık orunu
18. hükümdarlık.
TAHT (türkçe) ingilizcesi
1. n. throne
2. crown
TAHT (türkçe) fransızcası
1. trône [le]
2. baldaquin [le]
TAHT (türkçe) almancası
1. n. Thron

Taht hakkında bilgiler

Taht Hükümdarların merasim günlerinde ve resmi kabullerde oturdukları, değerli taş ve madenlerle süslenmiş büyük makam koltuğu, sedir. Mısır, Mezopotamya, Anadolu gibi medeniyet merkezlerinde bulunan ilk çağlara ait taş kabartmalarda tahtın, tek koltuk, sandalye ve sedir şeklinde yapıldığı, hükümdarın ününü ve zenginliğini yansıtan şekiller aldığı görülür.

Taht, tarih boyunca hükümranlık alameti sayıldı. Hükümdarlar, taht üzerinde oturarak yabancı elçileri kabul ettiler. Üst seviyedeki devlet yöneticileriyle görüştüler. Batıdaki Hıristiyan hükümdarlar papanın elinden taç giyerlerken, Doğu'daki İslam hükümdarları, tahta çıkarak saltanatlarını ilan ederlerdi. Osmanlılar, bu usulü daha da geliştirdiler. Padişahlar, “Cülus merasimi”nin ardından tahta otururlar, memur ve askerlerine “cülus bahşişi” dağıtarak onların duasını alırlardı.

Osmanlı tahtları içinde; Üçüncü Murad Hana veziri İbrahim Paşa tarafından hediye edilen “Bayram Tahtı”, Birinci Ahmed Han ve Dördüncü Murad Han adına yapılan tahtlar Ünlüdur.

Tarihte kendine mahsus özellikleriyle Ünlü olmuş tahtlar vardır. Kimi, ait olduğu hükümdara nispetiyle ehemmiyet kazanmış, bazıları da, yapılarındaki özellikleriyle Ünlü olmuştur. Bunlardan; Saba Melikesi Süleyman aleyhisselamın zevcesi Belkıs'ın yirmi metre boyunda, ellibeş metre eninde, çeşitli cevher ve mücevherlerle süslenmiş tahtıyla İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan “Şah İsmail” tahtı namıyla bilinen taht en Ünlülarıdır. İngiliz kraliyet ailesinin tahtları, İran hükümdarlarının “taht-ı takdis” adıyla anılan tahtları da tarihteki Ünlü tahtlardandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Taht-ı Süleyman

Taht-ı Süleyman ''(Farsça:'' تخت سلیمان, ''Süleyman Tahtı),'' İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'nde bulunan arkeolojik bir sitedir.

Taht Oyunları

''Taht Oyunları'', Amerikan yazar George R. R. Martin'in yazmış olduğu epik fantezi roman serisi olan ''Buz ve Ateşin Şarkısının ilk romanıdır. İlk defa 6 Ağustos 1996'da yayımlandı. Roman, 1997 Locus Ödülü'nü kazandıWeb kaynağı

Taht Oyunları (dizi)

''Taht Oyunları'' (Özgün adı: ''Game of Thrones''), David Benioff ile D. B. Weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisidir. Dizi, ABD televizyon kanalı HBO'da yayınlanmaktadır. George R. R. Martin'in epik fantezi serisi ''Buz ve Ateşin Şarkısına dayanmakta olan dizi, ...

Yeşim Taht

Yeşim Taht, Naomi Novik tarafından yazılmış, alternatif tarih/fantezi türü bir kitaptır. Temeraire kitap serisinin 2. kitabıdır. Türkçe'ye Ekim 2010 tarihinde çevrilmiştir.

Sangi Taht Ilçesi

Sangi Taht ilçesi, Afganistan'ın Daykundi Vilayeti'ne bağlı olan 8 ilçeden birisidir.