Tantal

Sert ve dövülebilir bir metal. Ta sembolüyle gösterilir.

Sert ve dövülebilir bir metal. Ta sembolüyle gösterilir.

Bulunuşu: Volkanik kayaların içinde % 0,00021 oranında mevcuttur. Genellikle niyobyumla birlikte bulunur. Tantal’ın en bilinen minerali tantalit olup, bileşimi demir (II) tantalattır, Fe (TaO3)2. Saf tantal elde etmek, niyotalyumdan ayrılması için tatbik edilen, bir seri reaksiyon ve işlemle mümkün olmaktadır. Ayrıca K2TaF7 bileşiğinin elektroliziyle de tantal elde edilir (katotta toplanır).

Fiziki ve kimyevi özellikleri: Tantal periyodik tablonun V B grubunda bulunan bir geçiş elementidir. Atom numarası 73, atom ağırlığı 180,948’dir. Elektron düzeni (Xe) 4f14 5d3 6s2 olup, bileşiklerinde 2+, 3+, 4+ ve daha ziyade 5+ değerliklerini alır. 2996°C gibi yüksek bir erime noktasına sahiptir. Kaynama noktası 6100°C’dir. Özgül ağırlığı ise 16,6 gr/cm3tür. Kolay haddelenen, soğukta bile işlenebilen bir metaldir. 150°C’nin altında, en atıl (inert) metallerdendir. Ancak yüksek sıcaklıklarda kimyevi aktifliği ortaya çıkar.

Kullanılışı: Tantal, kimyevi maddelerin çoğuna dayanıklıdır. HCl, HNO3, Cl2 ve altın suyu dahi tantala etki etmez. Yalnız HF ve SO3’ten etkilenir. Bunun için kimya endüstrisinde, özellikle aside dayanıklı cihazların yapımında kullanılır. Kimya sanayiinin dışında, kondansatörlerde, redresörlerde, elektronik tüplerdeki yapı elemanlarında ve dolmakalem uçlarının yapımında kullanılır.

Tıpta, vücuttaki mevcut doku ve sıvılardan etkilenmeme özelliğiyle vücut içinde bırakılabilecek ekleme parçalarının (protez ve cerrahi ipliklerin) ve yine cerrahi aletlerin yapımında faydalı bir metaldir. Tantalyum karbür, TaC, kesici aletlerin yapımında, Li Ta O3 bileşiği de laser radyasyonunun modülasyonunda kullanılırlar.

Atom numarası: 73 Simge: Ta Kütle numarası: 180.948 Kaynama Noktası (C): 5425 Erime Noktası (C): 2996 Yoğunluk: 16.6 Buharlaşma Isısı: 180 Kaynaşma (Füzyon) Isısı: 6.8 Elektriksel iletkenlik: 0.081 Isıl iletkenlik: .13 Özgül Isı Kapasitesi: 0.036

Diğer anlamları

Tantal

Almanca Tantal kelimesinin İngilizce karşılığı.
(das) n. tantalum, metallic chemical element

Tantal

Türkçe Tantal kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Tantal (das) ] n. tantalum, metallic chemical element n. Tantalus (Greek Mythology) n. (Chemistry) tantalum, hard gray metallic element (Ta)

Tantal

atom numarası 73, atom ağırlığı 180,8, yoğunluğu 16,5 olan, 2996 c'ye doğru ergiyen ve siyah bir toz durumunda elde edilen bir element, simgesi ta.

Tantal

Almanca Tantal kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. tantale (m)

Tantal

Almanca Tantal kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. tantalio (m)

Tantal

Türkçe Tantal kelimesinin Fransızca karşılığı.
tantale [le]

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tantal
Tantal