tavuk

Yaşadığı yerler: Evcil olarak kümeslerde; serbest yaşayan yabâni türler de vardır. Özellikleri: Orta büyüklükte, kısa kanatlı, yerde yaşayan bir kuş. Ayakları eşelemeye ve koşmaya uygundur. Çoğunlukla nebâtî besin yer. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Leghom, Minorka, Dorking, Beç, Denizli, Cebeci, Gerze, İspenç tavuğu, Tepeli tavuk meşhur cinslerdir.

TAVUK (türkçe) anlamı
1. sülüngillerden
eti ve yumurtası için üretilen kümes hayvanı (gallus).
TAVUK (türkçe) anlamı
2. 1 . Sülüngillerden
3. eti ve yumurtası için üretilen kümes hayvanı (Gallus).
4. 2 . Tavuktan yapılan yemek.
5. Atasözü
6. deyim ve birleşik fiiller
7. tavuk ayağı yemek
8. tavuk gibi
9. tavuk kaza bakmış da kıçını yırtmış
TAVUK (türkçe) ingilizcesi
1. n. chicken
2. hen
TAVUK (türkçe) fransızcası
1. poule [la]
TAVUK (türkçe) almancası
1. n. Henne
2. Huhn - yaban tavuğu

Tavuk hakkında bilgiler

Yaşadığı yerler: Evcil olarak kümeslerde; serbest yaşayan yabani türler de vardır. Özellikleri: Orta büyüklükte, kısa kanatlı, yerde yaşayan bir kuş. Ayakları eşelemeye ve koşmaya uygundur. Çoğunlukla nebati besin yer. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Leghom, Minorka, Dorking, Beç, Denizli, Cebeci, Gerze, İspenç tavuğu, Tepeli tavuk meşhur cinslerdir.

Sülüngiller familyasından, orta büyüklükte, vücudu yandan basık, gagası kuvvetli, ayakları eşeleyici, kısa veya yuvarlak kanatlı dişi bir kuş. Erkeğine horoz, yumurtadan yeni çıkan yavruya civciv, bir yaşından küçüğüne piliç denir. Başının üzerinde kırmızı renkli etten bir ibik bulunur. Gaganın altında da buna benzer etli iki parça sarkar. Ayaklarında, üçü önde, biri arkada olmak üzere dört parmak vardır. Gözleri başının iki yanında olup, üçer göz kapağına sahiptir. Üçüncü perde gözü fazla ışıktan korur. Kuyruk; horozlarda büyük, tavuklarda küçüktür. Küçük kanatlı olduklarından ancak kısa mesafede uçuş yapabilirler. Mideleri diğer kuşlarda olduğu gibi üç bölümdür. Yemler önce kursağa, sonra ön mideye geçer. Son olarak katıda sindirilir. Tavuklar yuva yapmaz. Yerde veya ağaç dallarında tünerler. Sıcakkanlı hayvanlardır. Genel olarak vücut ısıları 40, 5-42°C’dir.

Kuluçkaya yattıklarında yumurtaları çevirerek devamlı hepsine aynı ısıyı vermeye çalışırlar. 38 ve 41 derecelerde de civciv çıkabilir. En ideal ısı 39-40 derecedir. Vücutları küçük olan tavukların ısıları iri tavuklardan fazladır. Böyle tavuklar daha erken civciv çıkarır. Tavukta kuluçka müddeti genel olarak 21 gündür. Legorin tavuklarının vücutları küçük, hararetiyse fazla olduğundan 20 günde civciv çıkarırlar.

Brahma tavukları daha iri ve vücut hararetleri daha azdır. 21 günde bile civciv çıkarmazlar. Ancak bir iki gün sonra çıkarırlar. Hasta tavukların vücut ısısı genellikle düştüğünden, çoğu civciv çıkaramaz. Evcil tavuğun atası “Bankiya” tavuğudur.

Bugün yeryüzünün çoğu bölgelerinde et ve yumurtası için büyük çiftliklerde tavuk yetiştirilir. İyi bir tavuk yılda 250-300 yumurta verir. Aralık ve ocak aylarında tüy değiştirdiklerinden yumurtlamazlar. Horoz tarafından döllenmiş yumurtalardan civciv çıkar. Döllenmemiş yumurtalardan civciv çıkmaz. Yumurta besleyici bir gıdadır. Yumurtalıkta meydana gelen yumurta sarısı, yumurtalık kanalından geçerken üst kısımdan salgılanan yumurta akına bulanır. Aşağı inerken de üstü kireçlenir. Bu yumuşak kabuk havayla temas edince sertleşir. En önemli tavuk cinsleri Minorka, Leghorn, Arden, Dorking, Beç, Nemse, Fizan ve Denizlidir. (Bkz. Horoz)

Şarkı Sözleri

Sefarad tarafından söylenen tavuk adlı şarkının sözleri.

komşumuzun horozu
aman da gagası da kurusun
her tavuğuna sataşma
sonra da belanı bulursun

gıd gıd gıd gıd gıd gıdaak
bu senenin tavukları da pek yumurcak aman
bu senenin piliçleri de pek fıkırdak

gıd gıd gıd gıd gıd gıdaak
bu senenin tavukları da pek yumurcak aman
bu senenin piliçleri de pek şıkırdak

bizim horoz damdan dama atlayacak
tavukları başına da toplayacak
tavukları başına da toplayacak
gukuriku gukuriku haykıracak
tavukları başına da toplayacak aman
tavukları başına da toplayacak

gıd gıd gıd gıd gıd gıdaak
bu senenin kızları da pek yumurcak aman
bu senenin güzelleri de pek fıkırdak

gıd gıd gıd gıd gıd gıdaak
bu senenin kızları da pek yumurcak aman
bu senenin güzelleri de pek şıkırdak
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tavuk çorbası

Iğdır şehrinin yöresel yemeğidir. Yörede adı Tavuk Şorbası `dır.

Tavuk Eti

Tavuk eti evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen beyaz bir et çeşidi olup ucuz olması nedeniyle günümüzde dünyada en fazla yenen ettir.

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, süt, şeker, pirinç unu ve tavuğun göğüs etiyle yapılan tatlı.

Tavuk Karası

Tavuk karası ya da tıptaki adıyla retinitis pigmentosa, bir göz kusurudur. Beyne giden sinirlerin görevlerini zamanla yerine getirmemesinden dolayı oluşur.

Tereyağlı Tavuk

Tereyağlı tavuk veya Murgh makhani, Hint mutfağından bir tavuk yemeğidir ve kökeni net olmasa da genellikle Pencap'a özgü sayılır. Genellikle naan, roti veya paratha tarzı ekmeklerle veya (sıklıkla buharda pişirilmiş) pirinç pilavıyla birlikte sunulur.

Phoenix (tavuk)

Phoenix, Japonya'da bin yıldır yetiştirilen uzun kuyruklu bir tavuk ırkı. En önemli özelliği horozlarının çok uzun kuyruklara sahip olmasıdır. Tescillenmiş çeşitleri ise altın renkli, gümüş renkli ve siyah göğüslü olanlarıdır.

Tavuk Çay Düz Yerleşmesi

''Düz yerleşme''