tayf

Beyaz ışığın, bir prizmadan geçtikten sonra ayrıldığı renklere verilen ad. Beyaz ışığı meydana getiren yedi rengin, kırılmaları ...

Tayf

Beyaz ışığın, bir prizmadan geçtikten sonra ayrıldığı renklere verilen ad. Beyaz ışığı meydana getiren yedi rengin, kırılmaları değişik olduğu için, bir prizmadan bunlar ayrı ayrı açılarla kırılırlar ve böylece değişik yedi renkli tayfı meydana getirmiş olurlar. Özellikle güneş ışığında görülen bu tayf, yağmurlu havalarda görülen ebemkuşağında, yağmur damlalarının bir prizma vazifesi görmesi sonucu belirli bir şekilde kendini gösterir. Renkler, sırası ile şunlardır : Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ,mavi, lacivert, mor.

tayf

görüntü, hayalet, ruh. bileşik bir ışık demetinin prizmadan geçtikten sonra ayrıldığı basit renklerden oluşmuş görüntü, ayrılma, spektrum.

tayf

1 . Görüntü, hayalet, ruh:
"Orada ezelî efsanelerini yaşayan binlerce tayf vardı."- Ö. Seyfettin.
2 . fizikBirleşik bir ışık demetinin bir biçmeden geçtikten sonra ayrıldığı basit renklerden oluşmuş görüntü:
"Güneşin tayfı, biçmenin köşesinden tabanına doğru sıra ile şu renkleri gösterir: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor."-

tayf

(Arapça) 1. Görüntü. 2. Bileşik bir ışık demetinin bir pirizmadan geçtikten sonra ayrıldığı basit renklerden oluşmuş görüntü. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

tayf

Türkçe tayf kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. spectrum, phantasm, phantom

tayf

Türkçe tayf kelimesinin Fransızca karşılığı.
spectre [le]

tayf

Türkçe tayf kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Spektrum

İlgili konuları ara

Yanıtlar