TCK 301

Türk ceza kanunun ikinci kitap, dördüncü kısım, üçüncü bölümünün son maddesi. Üçüncü bölümde ``"Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar"`` ele alınmaktadır.Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama``Madde 301`` ``(1)`` Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

}

Türk ceza kanunun ikinci kitap, dördüncü kısım, üçüncü bölümünün son maddesi. Üçüncü bölümde ``"Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar"`` ele alınmaktadır.

Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama

``Madde 301``

``(1)`` Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

``(2)`` Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

``(3)`` Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

``(4)`` Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

TCK 301 ile yargılanan yazarlar ve gazeteciler

Bu liste TCK 301`e göre yargılanan veya mahkum olan yazarları ve gazetecileri içerir.}

Halen Yargılananlar

Aydın Engin

Davası düşenler ve beraat edenler

  1. Orhan Pamuk
  2. Hasan Cemal
  3. Murat Belge
  4. İlhan Selçuk
  5. İsmet Berkan
  6. Haluk Şahin
  7. Erol Katırcıoğlu
  8. Elif Şafak


ReferanslarBağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

TCK 301
TCK 301