Teneke Yumuşak çelikten imal edilmiş, üzeri kalay kaplı çok ince saç. Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zararlı olmaz. Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir. Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinkoklorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden te...

TENEKE (türkçe) anlamı
1. Yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince sac.
2. 2. anlamı sıfat Bu sacdan yapılmış:
Teneke maşrapa. Teneke faraş.- .
3. 3. anlamı Bu sacdan yapılan
4. yaklaşık yirmi litre hacmindeki kap.
5. 4. anlamı sıfat Bu kabın aldığı miktarda olan:
Köpek
balıkçının kumsalda bir çalı ateşi üzerinde kaynamakta olan bir teneke katranını devirmişti.- R. N. Güntekin.
TENEKE (türkçe) anlamı
6. yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince saç
7. tenekeden yapılmış (şey).
8. bu maddeden yapılan
9. yaklaşık yirmi litre oylumundaki kap.
10. bu kabın aldığı miktar.
TENEKE (türkçe) ingilizcesi
1. n. tin,
TENEKE (türkçe) fransızcası
1. fer-blanc [le]
TENEKE (türkçe) almancası
1. n. Blech
2. Kanister
3. adj. blechern

Teneke hakkında bilgiler

Teneke soğuk çekilmiş yassı bir mamuldür. Genellikle 0, 50 mm den daha ince bir yapıya sahiptir. Düşük karbonlu çelik levhanın kalaylı yüzeye sahip olması, çelik saç ile teneke kavramını ayıran bir özelik olmaktadır

Teneke Yumuşak çelikten imal edilmiş, üzeri kalay kaplı çok ince saç. Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zararlı olmaz. Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir.

Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinkoklorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden temizlenir. Daha sonra ya daldırma usulüyle veya elektrokimyevi kaplama usulü ile bu çok ince sacın üzeri kalayla kaplanır. Tenekeden daha ince saclara sanayide şamata sac da denir.

Plastik maddelerin çoğalması ve fiyatlarının düşmesiyle tenekeye olan ihtiyaç nispeten azalmıştır. Boya, yakıt, yapıştırıcı gibi maddelerin muhafazası için plastik kutular teneke kutuların yerini almıştır. Ancak konserve sanayiinde teneke henüz hakimiyetini sürdürmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Cuneyt Tek tarafından söylenen TENEKE adlı şarkının sözleri.teneke altına dönmez aşık olmazsan
ne verdiysen onu alacaksın
dikeni de gülü de bizim
teneke altına dönmez aşık olmazsan
ne verdiysen onu alacaksın
dikeni de gülü de bizim
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Teneke (roman)

Teneke, Yaşar Kemal'in bir romanı. İlk kez 1967 yılında yayımlanan roman, Çukurova'da bir kaymakamın yaşamını ve mücadelesini konu alır.

Teneke Trampet

* Teneke Trampet (roman)

Teneke Trampet (roman)

``Teneke Trampet`` (Almanca: ``Die Blechtrommel``) Günter Grass`ın 1959 yılında yayımladığı, dünyada büyük bir ilgi uyandıran romanı. Eleştirmenler tarafından, okunuşu sırasında dikkat isteyen kitaplardan biri olarak gösterilmişti.

Teneke (anlam Ayrımı)

* Teneke (roman) - Yaşar Kemal'in bir romanı* Teneke (oyun) - Yaşar Kemal'in romanından uyarlanan oyun. 1978'de İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi.* TNK - 2001 yılında Ankara'da kurulmuş Türk müzik grubu.