TENEKE

Teneke Yumuşak çelikten imal edilmiş, üzeri kalay kaplı çok ince saç. Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zararlı olmaz. Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir. Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinkoklorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden te

Teneke soğuk çekilmiş yassı bir mamuldür. Genellikle 0,50 mm den daha ince bir yapıya sahiptir. Düşük karbonlu çelik levhanın kalaylı yüzeye sahip olması, çelik saç ile teneke kavramını ayıran bir özelik olmaktadır

Teneke Yumuşak çelikten imal edilmiş, üzeri kalay kaplı çok ince saç. Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zararlı olmaz. Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir.

Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinkoklorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden temizlenir. Daha sonra ya daldırma usulüyle veya elektrokimyevi kaplama usulü ile bu çok ince sacın üzeri kalayla kaplanır. Tenekeden daha ince saclara sanayide şamata sac da denir.

Plastik maddelerin çoğalması ve fiyatlarının düşmesiyle tenekeye olan ihtiyaç nispeten azalmıştır. Boya, yakıt, yapıştırıcı gibi maddelerin muhafazası için plastik kutular teneke kutuların yerini almıştır. Ancak konserve sanayiinde teneke henüz hakimiyetini sürdürmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

TENEKE

1. anlamı Yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince sac.
2. anlamı sıfat Bu sacdan yapılmış:
"Teneke maşrapa. Teneke faraş."- .
3. anlamı Bu sacdan yapılan, yaklaşık yirmi litre hacmindeki kap.
4. anlamı sıfat Bu kabın aldığı miktarda olan:
"Köpek, balıkçının kumsalda bir çalı ateşi üzerinde kaynamakta olan bir teneke katranını devirmişti."- R. N. Güntekin.

TENEKE

Türkçe TENEKE kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tin

TENEKE

yumuşak çelikten yapılmış üzeri kalay kaplı ince saç; tenekeden yapılmış (şey).
bu maddeden yapılan, yaklaşık yirmi litre oylumundaki kap.
bu kabın aldığı miktar.

TENEKE

Türkçe TENEKE kelimesinin Fransızca karşılığı.
fer-blanc [le]

TENEKE

Türkçe TENEKE kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Blech, Kanister
adj. blechern

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.