Tiberius Gemellus

Kısaca: Tiberius Julius Caesar Nero Gemellus, Tiberius Gemellus olarak da bilinen (10 Ekim 19–37 ya da 38) Drusus ve Livilla'nın oğlu, Tiberius'un torunu ve Gaius Caligula'nın kuzeni olan Julio-Claudian Hanedanı mensubu. ''Gemellus'' bir takma addır ve "İkiz" anlamına gelir. ...devamı ☟

Tiberius Julius Caesar Nero Gemellus, Tiberius Gemellus olarak da bilinen (10 Ekim 1937 ya da 38) Drusus ve Livilla'nın oğlu, Tiberius'un torunu ve Gaius Caligula'nın kuzeni olan Julio-Claudian Hanedanı mensubu. Gemellus bir takma addır ve "İkiz" anlamına gelir. İkiz kardeşi Tiberius Claudius Caesar Germanicus II Gemellus henüz bebekken 23 yılında ölmüştür.

Gemellus'un babası Drusus, Gemellus henüz dört yaşındayken esrarengiz bir biçimde ölmüştü. Drusus'un ölümünün Praetorian Prefect Sejanus'un elinden olduğuna inanılır. Annesi Livilla, Sejanus'la birlikte Tiberius'u devirmek için plan yapmakla ve ayrıca bir ihtimale göre de kocasını zehirlemekle suçlanarak ölüm cezasına çarptırılmıştır.

Gemellus'un hayatı hakkında çok az bilgi vardır ve bunun nedeni İmparatorluk ailesinin çoğunluğu tarafından pek önemsenmemesindendir. O kadar ki gençliğinin en önemli kilometre taşlarından birisi olan toga virilis onsekiz yaşına ulaşana kadar kutlanmamıştır. Bu kutlamanın normal yaşı ondörttü.

Gemellus on iki yaşındayken kuzeni Caligula ile birlikte Tiberius'un yaşadığı Capri adasına çağırıldı. Tiberius, Caligula ve Gemellus'u ortak varis ilan ettiyse de zaman içerisinde Caligula'yı kendi öz torununa tercih ettiği açıktır. Livilla, ölümlerinden önce yıllarca Sejanus'un sevgilisi olduğundan bir çok insan Gemellus'un aslında Sejanus'un oğlu olduğunu düşündü.

Tiberius 16 Mart 37'de öldü ve Caligula imparator oldu. Caligula kısa bir süre sonra Gemellus'u varisi yaptıysa da daha sonra 37 sonu ya da 38 yılı başlarında hastalığı sırasından kendisine karşı komplo kurduğu gerekçesiyle öldürülmesini emretti.

Maalesef Gemellus hakkında çok az bilgi vardır ve bu bilginin çoğunluğunun kaynağı Caligula'nın hayat hikayesidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.