Tombstone (film)

''Tombstone'' 1993 ABD yapımı dramatik western filmidir. Türkiye'de de birçok ülkede olduğu gibi özgün ismi ile gösterime sunulmuştur.

Tombstone 1993 ABD yapımı dramatik western filmidir. Türkiye'de de birçok ülkede olduğu gibi özgün ismi ile gösterime sunulmuştur. Senaryosunu Kevin Jarre'ın yazdığı filmi George P. Cosmatos yönetmiştir. Tam 85 konuşmalı rol bulunan bu geniş kadrolu filmde (ensemble film) başlıca rollerde Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott ve Bill Paxton oynamışlardır. Film 1881 ve 1882 yıllarında ABD'nin batısında yaşanmış birtakım tarihi olaylara dayanmaktadır. Kanun koruyucu olarak yıllarca görev yaptıktan sonra kendilerini emekliye ayıran silahşör Wyatt Earp (Kurt Russell) ve iki kardeşi (Sam Elliott ve Bill Paxton) aileleri ile birlikte kendilerine yeni bir hayat kurmak için geldikleri Arizona'nın "Tombstone" kasabasında kendileri gibi silahşör olan eski dostları Doc Holliday (Val Kilmer) 'le karşılaşırlar. Sakin bir hayat umarlarken burada da karşılarına çıkan kanunsuzlarla çarpışmak zorunda kalırlar. Kasabanın ismi olan "Tombstone " aynı zamanda mezar taşı anlamına da gelmektedir. Oyuncu Kadrosu * Kurt Russell ... Wyatt Earp * Val Kilmer ... Doc Holliday * Sam Elliott ... Virgil Earp * Bill Paxton ... Morgan Earp * Powers Boothe ... Curly Bill Brocius * Michael Biehn ... Johnny Ringo * Charlton Heston ... Henry Hooker * Jason Priestley ... Şerif yardımcısı Billy Breckinridge * Jon Tenney ... John Behan, Cochise Kasabası Şerifi * Stephen Lang ... Ike Clanton * Thomas Haden Church ... Billy Clanton * Dana Delany ... Josephine Marcus * Paula Malcomson ... Allie Earp * Lisa Collins ... Louisa Earp * Dana Wheeler-Nicholson ... Mattie Blaylock Earp * Harry Carey Jr. ... Tombstone Şerifi Fred White * Billy Bob Thornton ... Johnny Tyler * Billy Zane ... Mr. Fabian * Christopher Mitchum ... Çiftlik yardımcısı * Robert Mitchum ... Anlatıcı (sesi) * Frank Stallone ... Ed Bailey * Terry O'Quinn ... Başkan John Clum * Wyatt Earp ... Billy Claiborne Film Hakkında Notlar * "Tombstone" dan başka İlk Kan 2, Cobra, Gölge Bunalımı ve Leviathan filmlerini de yönetmiş olan Toskana, İtalya doğumlu yönetmen George P. Cosmatos 25 Nisan 2005 tarihinde 64 yaşındayken akciğer kanserinden öldü. * Wyatt Earp'ün 5.ci göbekten akrabası olan ve onunla aynı adı taşıyan "Wyatt Earp" de filmde Billy Claiborne rolünde oynamaktadır. * Aslında filmin ilk yönetmeni aynı zamanda senaryoyu da yazan Kevin Jarre'dı. Charlton Heston'lı sahneleri çektikten sonra işten alındı. Filmin iptal edileceğinden korkan aktör Kurt Russell filmin yönetmenliğini üstlendi ve çekimler devam etti. Russell filmin çok büyük bir bölümünü yönettiğini bir röportajında belirtmiştir. Stüdyo yeni yönetmen olarak George P. Cosmatos'u gönderinceye kadar Russell gayriresmi olarak yönetmenliğe devam etti. Bu durum tanıtım yazılarında belirtilmemiştir. Benzer Filmler * Gunfight at the O.K. Corral (1957, John Sturges) * Çirkin Kahraman (Doc) (1971, Frank Perry) * I Married Wyatt Earp (1981, Michael O'Herlihy) * Silverado (1985, Lawrence Kasdan) * Wyatt Earp (1994, Lawrence Kasdan) * Return to Tombstone (1994, Frank McDonald)

Kaynaklar

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tombstone (film) ilgili konular

 • Film

  Alm. Film (m), Fr. Film (m), İng. Film. Fotoğrafçılık, sinema, röntgen ve radyografide görüntüyü tesbit etmeye yarayan yarı saydam plastik
 • Grease

  Grease (film) - 1978 ABD yapımı film.
 • Film Mecmuası

  FİLM MECMUASI (LE FİLM)
 • Lenfilm

  Lenfilm Film Stüdyosu (Rusça: Киностудия Ленфи́льм) Sovyet Film endüstrisinin Leningrad'da bulunan film stüdyosudur.
 • Av Zamanı

  Av Zamanı, Erden Kıral'ın yönetmenliğini yaptığı 1988 yapımı bir film. Film, 2. Ankara Film Şenliği'nde en iyi film ödülü almış ve Be
 • Written on the Wind

  Written on the wind (film), film
 • ( ) (film)

  ( ), 2003 yılı ABD yapımı, yönetmenliğini Morgan Fisher'in ''(d. 1942)'' yaptığı siyah-beyaz, sessiz film.
 • Disturbia (şarkı)

  :''Film için Disturbia (film) sayfasına bakınız.''
 • Film (film)

  Film, Samuel Beckett'in yazdığı tek senaryodan çekilen 1965 ABD yapımı filmdir. Grove Press'ten Barney Rosset'in görevlendirmesiyle yazıldı.
Tombstone (film)
Tombstone (film)