Tuatara

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan bir canlıdır.

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan bir canlıdır.

Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. Bundan başka sürüngenler çoğunlukla hareket edebilmek için en az 20 °C'lik bir ısıya ihtiyaç duyarlar. Tuataralar ise soğuk havaya pek aldırış etmez, diğer birçok sürüngenin dayanabildiği bir sıcaklık olan 110 °C'den çok daha düşük sıcaklıklarda bile rahatlıkla avlanabilirler.

Diğer anlamları

Tuatara

Tuatara İngilizce anlamı ve tanımı

Tuatara anlamları

  1. (noun) A large iguanalike reptile (Sphenodon punctatum) formerly common in New Zealand, but now confined to certain islets near the coast. It reaches a length of two and a half feet, is dark olive-green with small white or yellowish specks on the sides, and has yellow spines along the back, except on the neck.

Tuatara tanım:

Kelime: tu·a·ta·ra
Söyleniş: "tü-&-'tär-&
İşlev: noun
Kökeni: Maori tuatàra
: a large spiny quadrupedal reptile (Sphenodon punctatum) of islands off the coast of New Zealand that has a vestigial third eye in the middle of the forehead representing the pineal gland and that is the only surviving rhynchocephalian
[tuatara illustration]


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tuatara
Tuatara