Ulusal Egemenlik ya da millî hâkimiyet, devletin gücü olan egemenliğin doğrudan doğruya ulusa ait olmasıdır. Millî egemenlik, ulus egemenliği ya da hâkimiyetimilliye olarak da adlandırılır.

ULUSAL EGEMENLIK (türkçe) anlamı
1. milli hakimiyet
2. milli egemenlik
3. hâkimiyetimilliye olarakda bilinir. bir devlette gücün yada hakimiyetin sadece ve sadece millete ait olması.
ULUSAL EGEMENLIK (türkçe) fransızcası
1. souveraineté nationale
ULUSAL EGEMENLIK (türkçe) almancası
1. n. Volkssouveränität

Ulusal Egemenlik hakkında bilgiler

Ulusal Egemenlik, bir ülkedeki devletin gücü olan egemenliğin doğrudan doğruya ulusa ait olmasıdır

Ulusal egemenliğin var olduğu devletlerde, kurucu ve yönetici güç bazı kişilerde ya da belli gruplarda değil halktadır. Ulusal egemenliğin en önemli göstergelerinden biri meclis ve onu oluşturan demokratik seçimlerdir. Uluslar bu sayede kendi egemenliklerini oluşturabilirler.

Ulusal egemenlik kavramı, devlet ve egemenlik kavramları oluştuğundan beri pek çok siyaset bilimci ve filozof tarafından ele alınmıştır. Günümüz dünyasının pek çok devleti, ulusal egemenlik ilkesine dayalıdır.



İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye'de her sene 23 Nisan günü kutlanan milli bayram.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM`nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, TBMM tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına ithaf edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye`nin milli bayramıdır.

Türkiye'de Ulusal Egemenlik Kavramı

Ulusal egemenlik, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletine ait olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve milli kahraman Mustafa Kemal, ulusal egemenliği, bir vatan üzerinde yaşayan bir halkın bütün kararlarını kendisinin verebilmesi, yönetimini demokratik seçimlerle gelen ...

Milli Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

bkz. [[23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı]]