Ursula Plassnik

Ursula Plassnik 23 Mayıs 1956`da Klagenfurt`da doğmuş bir Avusturyalı siyasetçi ve diplomattır. Ekim 2004`den günümüze Avusturya Dışişleri Bakanınıdır.

Ursula Plassnik 23 Mayıs 1956`da Klagenfurt`da doğmuş bir Avusturyalı siyasetçi ve diplomattır. Ekim 2004`den günümüze Avusturya Dışişleri Bakanınıdır.

Plassnik, Avusturya`nın güneyinde, İtalya ve Slovenya sınırındaki Karinthiya eyaletinde, sosyal demokrat bir ailenin çocuğu olarak domuş ve büyümüştür. 1971-1972`de A.B.D.`de değişimli öğrenci olarak bulunmuş, 1977`de Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nden mezun olmuş, Bruges Avrupa Koleji`nde bir yıl lisans yapmıştır. Bu tarihten itibaren Avusturya Dışişleri Bakanlığı`nda çeşitli makamlarda bulunmuştur. 1 Temmuz 1997`de, o dönemde Avusturya Başbakan Yardımcısı olan Wolfgang Schüssel`in özel kalem müdürü olmuştur. Schüssel`in yakın mesai arkadaşı ve sırdaşı olarak tanınmış, 2000 yılında Avusturya`da bir koalisyon hükümetinin başbakanı olan Schüssel`in yanında olmak için Avrupa Konseyi`nde üst düzey bir pozisyonu geri çevirmiştir. 2004 başına kadar Schüssel`in Kabinesi Başkanı, daha sonra kısa bir süre için Avusturya`nın İsviçre büyükelçisi olmuş, 18 Ekim 2004`de de Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır. Kariyeri boyunca siyaset dışı bir profil çizmeye özen göstermiş, bünyesinden bakan olarak atandığı Avusturya Halk Partisi`ne ancak Dışişleri Bakanlığı önerisini almasıyla üye olmuştur.

Ursula Plassnik, ilki bir Avusturya Sosyal Demokrat Partisi politikacısı olan Georg Posch ile, ikincisi de İsviçreli diplomat Gerard Stoudman ile olmak üzere iki evlilik yapmıştır. Bir metre doksan santime yaklaşan boyuyla diplomatik toplantılarda dikkati özellikle üstünde toplamaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.