Viii. Edward

Düzenle|Nisan 2007 Edward VIII, Windsor Dükü Prens Edward (1936`dan sonra) olarak da bilinir. Tam adı Edward Albert Christian George Andrew Patrick David (d. 23 Haziran 1894, Richmond, Surrey, İngiltere - ö. 28 Mayıs 1972, Paris), Galler prensi (1911-1936) ve Birleşik Krallık hükümdarı (20 Ocak-10 Aralık 1936). ABD`li Wallis Warferd Simpson ile evlenebilmek için tahttan çekilmiş ve böylece kendi isteğiyle tahtı bırakan ilk İngiliz hükümdarı olmuştur.

York dükü George (sonradan Kral V. George) ile Prenses Mary`nin (sonradan Kraliçe Mary) en büyük oğlu olan Edward, babasının tahta çıkması(6 Mayıs 1910) üzerine tahtın varisi oldu. Kraliyet Deniz Kuvvetleri`ne katılmak üzere eğitilmesine (1907-1911) karşın, I. Dünya Savaşı sırasında kurmay subay olarak özel bir piyade alayında görev aldı. Savaştan sonra ve 1920`lerin başlarında Britanya İmparatorluğu`na bağlı çeşitli ülkelere iyi niyet ziyaretlerinde bulunan ve bu arada Türkiye`ye de giden Edward babasının 1928`de hastalanmasından sonra ülke yönetimiyle ilgilenmeye başladı.

Edward 1930`da Simpson`larla tanıştı. İlk eşinden 1927`de ayrılan bayan Simpson, ikinci evliliğini 1928`de Ernst Simpson ile yapmıştı. Edward ile bayan Simpson arasındaki dostluk zamanla aşka dönüştü. Ama, Edward bu konuyu babasına açamadan V. George öldü (20 Ocak 1936).ve Edward kral ilan edildi. Edward`ın tahta çıktıktan sonra ilk girişimi, saray harcamalarını kısmak oldu. Kasım 1936`da Parlamento`yu açtıktan sonra Güney Galler`deki sorunlu bölgeleri ziyaret etti. Bu arada, Bayan Simpson 27 Ekim 1936`da kocasından boşandı.Edward, Bayan Simpson`la evlenebilmek için kraliyet ailesinin onayını almaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Öte yandan, İngiltere Kilisesi ve önde gelen siyaset adamları da bu evliliğe karşıydılar; bu konu da Edward`ı destekleyen tek kişi Winston Churchill`di. Başbakan Stanley Baldwin ise, bu ilişkinin krallığın bütünlüğünü tehlikeye düşürdüğünü ileri sürerek, Edward`ı bu evlilikten vazgeçirmeye çalıştı. Edward, 13 Kasım`da Baldwin`e Bayan Simpson`la evlenmek istediğini ve eğer bu evliliği kral olarak gerçekleştiremeyecek olursa, tahttan çekilmeye hazır olduğunu bildirdi.Baldwin`in hükümeti bu evliliği kabul edemeyeceğini bildirmesi (2 Aralık) üzerine, tahttan çekildiğini açıklayan belgeyi 10 Aralık`ta Parlamento`ya sundu. Bu belgenin Parlamento`da onaylandığı 11 Aralık akşamı yaptığı radyo konuşmasında tahttan çekildiğini açıkladı ve aynı gün İngiltere`yi terk etti. 12 Aralık`ta taç giyerek yerine geçen kardeşi George VI, Edward`ı Windsor dükü yaptı.

Bayan Simpson`ın boşanma kararı resmilik kazandıktan sonra, Edward ve Simpson 3 Haziran 1937`de Fransa`da İngiltere Kilisesi`ne bağlı bir papaz tarafından evlendirildi. Bundan birkaç gün önce Kral George VI, Kabine`nin tavsiyesi üzerine, yalnızca düke ``altes`` unvanını vermiş, düşesi bu onur unvanından yoksun bırakmıştı.

Sonraki iki yıl boyunca daha çok Fransa`da yaşayan Edward, birçok Avrupa ülkesini ziyaret etti. Almanya`da Nasyonel Sosyalistler tarafından çok iyi karşılandı ve Adolf Hitler`le görüştü (Ekim 1937). II. Dünya Savaşı sırasında, Fransa`nın işgali üzerine Madrid`e geçti. Burada, Nasyonel Sosyalistler onu yeniden kral ilan edip İngiltere`deki hükümete karşı kullanmaya çalıştılar. 1940`ta Winston Churchill tarafından Bahamalar valiliğine getirildi ve bu görevini savaş sonuna değin sürdürdü. 1945`ten sonra çoğunlukla Paris`te yaşayan Edward, ilk kez 1967`de düşesle birlikte, kraliyet ailesinin öteki üyelerinin de katıldığı resmi bir törene davet edildi. Dük ve düseş öldükten sonra Windsor Şatosu topraklarındaki Frogmore`da yan yana gömüldüler.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = V. George | başlık= Birleşik Krallık Hükümdarı | yıllar= 1936| sonra= VI. George bitiş kutusu

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.