Villa Savoye İsviçre ve Fransa kökenli bir mimar olan Le Corbusier'in en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir.

Villa Savoye

Villa Savoye İsviçre ve Fransa kökenli bir mimar olan Le Corbusier'in en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Fransa’nın başkenti Paris'in hemen dışındaki Poissy bölgesinde yer alan bu yapı Enternasyonel stilin en önemli ve tanınmış örneklerinden birisidir. İnşaatı 1929 yılında tamamlanmış olan bu yapıda Le Corbusier dökme betonarme malzemesini ağırlıklı olarak kullanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasından kullanılmayan ve harap olan yapı sonrada restore edilmiş ve halka sergilenmek üzere kullanıma açılmıştır. Yapı Le Corbusier'in fikir babası olduğu "Yaşayan Makina" fikrinin önemli örneklerinden birisi olarak da kabul edilir.

Dış bağlantılar

* Resmi turistik web sitesi * Villa Savoye binasına ait fotoğraflar * Villa Savoye’nin mimarisi hakkında bilgiler ve fotoğraflar * Villa Savoye’nin mimarisi hakkında Galinsky Sitesinde bilgiler ve fotoğraflar * Legolar ile inşa edilmiş Villa Savoye

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar