volkan

Bir yanardağ (ya da volkan), magmanın (dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla ergimiş ya da erimiş kayalar), yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Güneş sisteminde bulunan kayalık gezegen ve aylarda (bazıları çok aktif olan) birçok yanardağ olmasına rağmen, bu olgu, en azından dünyada, genellikle tektonik plaka sınırlarında görülür. Ne var ki, sıcak nokta yanardağlarında önemli istisnalar vardır.

VOLKAN (türkçe) anlamı
1. Fr. Yanardağ.
VOLKAN (türkçe) anlamı
yanardağ.
VOLKAN (türkçe) anlamı
2. ( Fransızca) Erkek ismi - Yanardağ
3. burkan
VOLKAN (türkçe) ingilizcesi
1. n. volcano,
VOLKAN (türkçe) fransızcası
1. volcan [le]
VOLKAN (türkçe) almancası
1. n. Vulkan

Volkan hakkında bilgiler

volkan ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Yanardağ

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Volkan Konak

1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. İlk orta ve Lise Eğitimini Maçka ‘da tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Ünüversitesi Türk Müsikisi Devlet Konservatuarına girdi. 1988 yılında Konservatuarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Ünüversitesinde Sosyal Bilimler ...

Villarrica (volkan)

Villarrica, Araucanía Bölgesi'nde, Şili'nin Arjantin sınırında 2.840 m yüksekliğinde faal bir volkan. Volkan'ın kuzeyinde Pucón şehri ve Lago Villarrica gölü bulunur.

Osorno (Volkan)

Osorno, Şili'nin güneyinde 2652 m yükseklikte bir volkan

Tupungato (Volkan)

Tupungato, Arjantin ve Şili sınırında bir yanardağ. 6.550 m yüksekliğindeki Tupungato, Aconcagua'nın yaklaşık 100 km güneyinde kalır.

Volkan Aydın

Volkan Aydın, (d. 11 Ocak 1969) eski basketbolcu, antrenör. Özellikle Efes Pilsen kadrosunda bulunduğu dönemde Koraç Kupası şampiyonluğu da dahil pek çok başarıda rol almıştır. 1,98 m. boyunda ve 89 kilo ağırlığındaki basketbolcu forvet pozisyonunda oynamaktaydı. Daha çok ...